..reprezentującym University of Toronto;
posiadającym wysoki indeks Hirsha - =30, i10=41,
który na salonie 24 wypowiada się w obszarach ,w których specjalistą nie jest - ale takowego udaje.
Całkiem niedawno polemizowałem z nim na temat funduszu inwestycyjnego Medallion, zachwalanego przez profesora Artymowicza, który wyraził opinię, że guru tego Funduszu- matematyk Im Simmons rzekomo wymyślił takie algorytmy , które zapewniają wysokie zyski z inwestowania na Giełdzie.
napisałem m.in,:
prof. Paweł Artymowicz astrofizyk , naukowiec a więc osoba, którą trudno podejrzewać o nieracjonalne myślenie
wierzy w super algorytm funduszy hedgingowych wymyślony przez Jima Simonsa z zespołem..
.. aż muszę zamieścić te screeny:


Był - widział z bliska algorytm:))) i jeszcze chodzący ...
Świetny chwyt marketingowy Simonsa - pokazać mruczące komputery, migające światełka ....
A tymczasem sukces tego Gracza Finansowego polega oczywiście i na stosowaniu wspomagania gry na giełdzie programami komputerowymi - robi tak wielu; ale przede wszystkim na agresywnym i sprytnym marketingu i tworzeniu Ułudy posiadania narzędzia które :
- przerabia szare na złote
- pomnaża pieniądze
- nie tyle przewiduje co zna przyszłość !!!
Żaden algorytm nie przewidzi co się stanie w przyszłości z akcjami ; algorytmy są prezentowane tak ,że niby w sposób naukowy podpowiadają racjonalnie, jedynie słusznie.
Dodatkowo: Fundusz chwalił się, że zatrudnia najlepszych matematyków ale ifizyków , astronomów
oraz UWAGA: że zarabia też na spadkach.
Gdy za tydzień , za m-c za rok zdarzy się coś co zachwieje kursem danych akcji- algorytm można tylko za to ukarać .... zdeletowaniem.
I co się stało z kursem ???
https://www.nasdaq.com/market-activity/stocks/mfin
Zobacz też:
https://www.salon24.pl/u/niegracz/963182,fizyka-a-finanse-you-know-how-profesorska-naiwna-wiara-w-algorytm
***
https://strefainwestorow.pl/artykuly/fundusze-inwestycyjne/20200120/fundusz-medallion-jim-simons
Sekret działania najlepszego funduszu inwestycyjnego na świecie zwanego maszynką do zarabiania pieniędzy ujawniony
Fundusz Medallion szuka zależności między grupami akcji, między sektorami, między indeksami. Inwestuje przede wszystkim w akcje, grając zarówno na ich wzrost, jak i na spadek – zdradza amerykański dziennikarz, Greg Zuckerman.
Medallion bije na głowę Warrena Buffetta
66% średniorocznej stopy zwrotu (przed opłatami), 39% po opłatach, w latach 1988-2018 – tak wygląda osiągnięcie funduszu Medallion znajdującego się w ofercie firmy inwestycyjnej Renaissance Technologies (link is external). Za tym wehikułem stoi genialny matematyk Jim Simons. Fundusz jest w USA w środowisku inwestycyjnym powszechnie określany mianem „maszynki do zarabiania pieniędzy”. Za zarządzanie pobiera 5% opłaty rocznej, do tego zabiera 44% zysku, a mimo to wielki kapitał wciąż w nim siedzi. Fundusz ma w tej chwili około 120 mld USD w zarządzaniu.
Żeby lepiej zrozumieć dlaczego tak jest, warto porównać wyniki Medallion Fund z wynikami szerokiego rynku i wynikiem Berkshire Hathaway. 1 USD włożony do funduszu Simonsa w 1988 roku w 2018 roku wart był 20 000 USD. Tymczasem zainwestowany w ETF na S&P500 był po 20 latach wart ledwie 20 USD, a w akcje Berkshire Hathaway – „tylko” 100 USD. Fundusz tylko jeden rok w swojej historii (1989) zakończył pod kreską.
Od maja 2010 wskazuję na sprzeczność narracji MAK z elementarnymi faktami,śladami oraz prawami fizyki. "Jeszcze nigdy tak niewielu nie stanęło przeciw tak Wielu by bronić prawdy dotyczącej tragicznego zdarzenia lotniczego." "Jeszcze nigdy tak nie skompromitowało się środowisko techników, ekspertów, naukowców milcząc gdy do narzucania kłamliwej narracji łamie się elementarne prawa fizyki i ignoruje wiedzę."
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka