0 obserwujących
32 notki
18k odsłon
  55   0

Prezes Jagiełło z Pioneer Pekao TFI "troszczy się" o nasze portf

Podatek od zysków kapitałowych należałoby utrzymać, ale tylko w stosunku do inwestycji trwających krócej niż rok; długoterminowe inwestycje należałoby z niego zwolnić - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Pioneer Pekao TFI Zbigniew Jagiełło.

"Podatek wprowadzono w 2001 r. Teraz pojawiają się opinie, że nowy rząd ten podatek prawdopodobnie zniesie. Byłaby to zła decyzja" - stwierdził Jagiełło. Zwrócił uwagę, że obecnie dla osób oszczędzających dodatkowo na emeryturę jedyne rozwiązanie łączone z ulgą podatkową to Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Na IKE oszczędza w różnych formach ok. 1 mln osób."Podatek wprowadzono w 2001 r. Teraz pojawiają się opinie, że nowy rząd ten podatek prawdopodobnie zniesie. Byłaby to zła decyzja" - powiedział Jagiełło.

"Zniesienie podatku zdemobilizuje do oszczędzania w IKE. Pojawi się wówczas silna pokusa konsumpcyjna wydawania pieniędzy, a trzeba dużej samodyscypliny, by tego nie robić" - wyjaśnił Jagiełło. Jego zdaniem, dodatkową zachętą do oszczędzania mogłaby być możliwość odpisu od podstawy opodatkowania pewnej kwoty. "Tak można zatrzymać ten milion oszczędzających w IKE i zmobilizować nowych" - podkreślił.

Komentarz: Skąd u prezesa Jagiełło ten przypływ ojcowskiej troski o przyszłość naszych oszczędności emerytalnych? Otóż - czego w powyższej wypowiedzi Jagiełło nie ujawnił - Pioneer Pekao TFI aktywnie uczestniczy w tworzeniu systemu IKE i czerpie z tego tytułu istotne zyski. Na zniesieniu "podatku Belki" zyskali by więc inwestorzy, ale straciłoby Pioneer Pekao TFI.

Mam dla prezesa Jagiełło jeszcze lepszy pomysł: "podatek Jagiełły" wynoszący 100 proc. dochodu alokowanego inaczej niż inwestycje w Pioneer Pekao TFI. Dzięki temu podatkowi nie pojawi się "silna pokusa konsumpcyjna wydawania pieniędzy". Podatku Jagiełły, gdyby udało się go wprowadzić, nie należałoby znosić, albowiem "zniesienie tego podatku zdemobilizuje do oszczędzania w IKE".

A dokładniej: w Programie Pioneer Indywidualne Konta Emerytalne ;-)

Tak oto wygląda symbioza socjalizmu i wielkiego biznesu.  Tak się bowiem składa, że kapitalizm nie jest ustrojem dla bogatych "cwaniaków", ale dla biednych, pracowitych i uczciwych. Natomiast tzw. "wielki biznes", jaki niewątpliwie sobą reprezentuje Pioneer Pekao TFI  kwitnie najlepiej wszędzie tam, gdzie może przypieczętować swoją dominację siecią państwowych zakazów/nakazów oraz "zamówień publicznych". Czyli w socjalizmie, zwanym u nas także "kapitalizmem politycznym".

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale