Norbert Rzepisko Norbert Rzepisko
406
BLOG

Skawiński problem ze smrodem - początek batalii

Norbert Rzepisko Norbert Rzepisko Polityka Obserwuj notkę 0

  W ostatnich dniach mieszkańcy gminy Skawina zostali mocno narażeni na uciążliwości wynikające z wywozu osadu pozostałego z oczyszczalni ścieków w Skawinie. Smród i mnóstwo owadów znacznie utrudniały życie, dochodziło do przypadków zasłabnięć, zwłaszcza na ulicy Tynieckiej, Hutników a także na osiedlu Awaryjnym, Przemysłowym, w Kopance. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt braku jakiejkolwiek informacji ze strony UMiG oraz ZWIK w Skawinie oraz gdyby sposoby utylizacji tego osadu spełniały wymagane normy. Zostały one określone między innymi w:

  • Ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. nr 62, poz. 627 z późn. zm.) w zakresie niezbędnych decyzji i pozwoleń,

  • Ustawie z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. nr 11, poz. 84) w zakresie wymogów dotyczących rekultywacji terenów zdegradowanych,

  • Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 sierpnia 2002 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych (Dz. U. Nr 134, poz. 1140) w zakresie wymogów, jakie muszą spełniać osady kierowane do wykorzystania przyrodniczego oraz grunty, na których osady te mogą być wykorzystywane,

Warunki klimatyczne Polski, gdzie ilość opadów przewyższa parowanie oraz duży udział gleb piaszczystych, wpływają na zakwaszenie gleb. Zakwaszenie gleb jest procesem wyjątkowo niekorzystnym zarówno dla produkcji rolniczej, jak i dla zachowania stabilności środowiska naturalnego. Działalność człowieka przyczynia się do pogłębienia tego zjawiska (m.in. emisja związków siarki i azotu). Nadmierne zakwaszenie gleb jest podstawowym czynnikiem ich degradacji chemicznej. Przejawem tego procesu jest wzrost koncentracji toksycznego manganu i glinu dla roślin, postępujące zubożenie gleb w magnez oraz towarzyszące tym zmianom zachwianie równowagi jonowej w środowisku glebowym. W warunkach silnego zakwaszenia gleb następuje ponadto uruchomienie metali ciężkich, co zwłaszcza w rejonach zanieczyszczonych takimi pierwiastkami, jak: cynk, kadm, ołów, nikiel jest groźne z powodu zwiększonego ich dostępności dla roślin.

Biorąc pod uwagę ujemne skutki nadmiernego zakwaszenia gleb dla efektywnego ich

zagospodarowania stosuje się powszechnie na całym świecie wapnowanie osadu jako najlepszą i sprawdzoną metodę do neutralizacji. Jak podają specjalistyczne opracowania wapnowanie powinno stać się priorytetowym zadaniem każdego operatora oczyszczalni ścieków. Osady wapnowane ulegają tzw. higienizacji i maja znacznie mniej negatywny, a nawet neutralny wpływ na środowisko. Mieszkańcy protestując w kwestii odoru sugerowali wapnowanie. Niestety tej metody w Oczyszczalni Ścieków w Skawinie się nie stosuje.

 

W rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie komunalnych osadów

ściekowych określono warunki, jakie muszą być spełnione przy wykorzystywaniu osadów ściekowych, dawki tych osadów, które można stosować na gruntach oraz zakres, częstotliwość i metody referencyjne badań osadów oraz gruntów, na których osady mają być stosowane.

 

Osady kierowane do rekultywacji powinny:

spełniać normy na zawartość metali ciężkich,

być ustabilizowane, czyli mieć zmniejszoną zagniwalność,

być zhigienizowane - zawartość żywych jaj pasożytów może wynosić do 300 na kg

s.m. i braku bakterii Salmonella,

być odwodnione do stopnia wymaganego przez metodę transportu i aplikacji,

być w stanie, który utrudni migrację metali z otrzymanej mieszaniny.

 

Działki na które wywożony był osad znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie cieków wodnych – Kanal Łączany – Skawina i rzeki Wisły, muszą spełniać podwyższone normy ochrony środowiska, gdyż istnieje możliwość przedostania się negatywnych substancji do wody (metale ciężkie). W związku z powyższymi, w imieniu mieszkańców, na podstawie Ustawy o dostępie do informacji publicznej, proszę o odpowiedz na następujące pytania.

  1. Od jak dawna ZWiK w Skawinie wywozi osad z oczyszczalni ścieków na działki 2043/35, 2043/37?

  2. Czy jest prowadzona ewidencja ilościowa i jakościowa tego osadu? (proszę o wgląd z ostatnich 5 lat)

  3. Czy były wykonane, i kiedy badania gleby przed pierwszym zrzutem osadu? Proszę o ich wynik.

  4. Czy wykonywane są obligatoryjne badania gruntu po wykonaniu zrzutu? Proszę o wyniki.

  5. Czy są przestrzegane normy wywozu? Proszę o wgląd do harmonogramu wywozów, i jakościowego, i ilościowego.

  6. W związku z normą, że dawka osadu ściekowego nie może przekroczyć 10 ton / ha w okresie 5 lat, proszę o szczegółowa informację ile wywieziono osadu na w/w działki w okresie ostatnich 5 lat.

  7. W jaki sposób higienizowano osad wywożony na w/w działki?

  8. Proszę o odpowiedź dlaczego nie stosuje się wapnowania jako najlepszej i sprawdzonej metody higienizacji osadu?

  9. Kto nadzoruje działalność oczyszczalni ścieków w Skawinie, kiedy przeprowadzona była ostatnia kontrola i jakie były jej wyniki?

Jak tylko uzyskam odpowiedź podzielę się z Państwem.

 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka