Notatki Energetyczne
ekskluzywne treści o energetyce z zagranicy
0 obserwujących
26 notek
3311 odsłon
  90   0

Globalna inicjatywa 22 krajów mająca na celu obniżenie kosztów wodoru do 2 USD/kg do 2030

Unsplash
Unsplash

W dniu 2 czerwca, przy okazji 6. posiedzenia ministerialnego w ramach misji innowacyjnej (Mission Innovation) w Chile, Komisja Europejska i ministrowie z Australii, Austrii, Kanady, Chile, Chin, Niemiec, Indii, Włoch, Maroka, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, Republiki Korei, Zjednoczonego Królestwa i USA podjęli wspólne zobowiązanie do współpracy nad misją czystego wodoru (Clean Hydrogen Mission) w ramach drugiej fazy misji innowacyjnej.

Celem misji czystego wodoru jest obniżenie kosztu czystego wodoru do 2 dolarów za kilogram do 2030 r. i stworzenie co najmniej 100 dużych zintegrowanych dolin wodorowych na całym świecie.

Mariya Gabriel, europejska komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, powiedziała: "Komisja Europejska wraz ze wspólnym przedsiębiorstwem Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking i państwami członkowskimi UE będzie dalej rozwijać doliny wodorowe w Europie i na świecie. Stworzenie silnej sieci i obniżenie kosztów czystego wodoru jest znaczącym krokiem w kierunku osiągnięcia naszych ambitnych celów klimatycznych UE do 2030 r."

Misja stworzy sojusz pomiędzy krajami, przedsiębiorstwami, inwestorami i instytutami badawczymi w celu przyspieszenia innowacji w zakresie czystego wodoru. Obejmie to międzynarodową współpracę w zakresie badań, rozwoju i innowacji w celu dalszego rozwoju dolin czystego wodoru i przyspieszenia budowy globalnej gospodarki czystego wodoru.

Misja czystego wodoru została uruchomiona na początkowy okres pięciu lat i w zależności od osiągniętych postępów może zostać przedłużona o kolejne pięć lat, aby wesprzeć realizację jej kluczowych celów do 2030 r.

Jak stwierdzono we wspólnej deklaracji celów, wspólne koszty końcowe w wysokości 2 USD/kg stanowią punkt zwrotny w uwolnieniu potencjału czystego wodoru w zakresie redukcji globalnych emisji. Osiągnięcie tego ambitnego celu doprowadzi do osiągnięcia korzyści skali i dalszego obniżenia kosztów, co będzie katalizatorem rozwoju globalnej gospodarki czystego wodoru.


Źródło: Kimisja Europejska, Agaz.info, https://agaz.info/2021/06/03/global-initiative-of-22-countries-to-reduce-the-cost-of-clean-hydrogen-to-2-kg-by-2030/

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka