Nowa Energia Nowa Energia
54
BLOG

W Gdańsku będą powstawać wieże dla morskich farm wiatrowych

Nowa Energia Nowa Energia Gospodarka Obserwuj notkę 0
Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę z hiszpańską spółką GRI Renewable Industries, S.L., dotyczącą uruchomienia produkcji na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. Fabryka wież dla turbin ma rozpocząć działalność w 2025 r.

Umowa joint venture została zawarta pomiędzy spółkami ARP S.A., Baltic Towers sp. z o.o. oraz GRI Renewable Industries, S.L. Wartość inwestycji to ponad 150 mln EURO.

Zdaniem przedstawicieli rządu, rozbudowa energetyki wiatrowej to impuls dla rozwoju gospodarczego Polski i droga do poprawy jej bezpieczeństwa. To również możliwość wykorzystania potencjału krajowych przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i akademickich, a także profesjonalnych kadr.

120 wież rocznie

- Już dzisiaj wiele polskich firm bierze udział w realizacji projektów offshore wind na świecie. Nadszedł czas, aby wykorzystać ten cenny zasób do budowy polskich farm wiatrowych na Bałtyku i wzmacniać polski local content. Inwestycja ARP wpisuje się w realizację tego celu – mówi Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

- W ramach tej nowej inwestycji, zlokalizowanej w Gdańsku z dostępem do nabrzeża, zostanie zbudowana hala do produkcji wież offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy powyżej 14 MW, a nowoczesny zakład produkcyjny, zaprojektowany i wybudowany w myśl standardu Industry 4.0, będzie posiadał moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 120 wież rocznie. Nowy zakład będzie spełniał najwyższe standardy techniczne i jakościowe stawiane przez kluczowych klientów na rynku MEW – informuje Cezariusz Lesisz, prezes ARP S.A.

GRI Renewable Industries, S.L. od 2008 roku rozwija działalność produkcyjną wież wiatrowych i kołnierzy w sektorze energii wiatrowej. Obecnie posiada 18 zakładów produkcyjnych w Hiszpanii, USA, Brazylii, Argentynie, Chinach, Turcji, Indiach i RPA dostarczających wysokiej jakości wieże wiatrowe i kołnierze dla przemysłu energetyki wiatrowej na całym świecie.

- Jesteśmy bardzo dumni, że możemy uczestniczyć w tym dużym projekcie związanym z energią wiatrową na rzecz zrównoważonego rozwoju i neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. To wspólne przedsięwzięcie stworzy światowego lidera na rynku offshore, a ten rynek z roku na rok staje się coraz bardziej wymagający – podkreśla Jon Riberas, prezes wykonawczy GRI.

Energetyczne koncerny stawiają na wiatr

Realizacja przedsięwzięć offshore to ważny element działalności i strategii rozwoju największych w kraju koncernów energetycznych. Trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim realizuje obecnie Grupa PGE. Do budowy farm, pod nazwą Baltic Power, szykuje się również ORLEN.

Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka