Nowa Energia Nowa Energia
97
BLOG

Kolejne umowy Baltic Power. Dla farmy zabezpieczono kluczowe komponenty

Nowa Energia Nowa Energia Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Baltic Power ma umowy rezerwacyjne na dostawy turbin, kabli eksportujących wyprodukowaną energię oraz budowę lądowej stacji odbierającej prąd. Spółka zabezpieczyła już wszystkie kluczowe elementy morskiej farmy wiatrowej. Budowa ma ruszyć w 2024 r.

Na obszarze farmy, liczącym ok. 130 km2 stanie, 76 turbin firmy Vestas, każda o mocy wytwórczej 15 MW. To obecnie jedne z najbardziej zaawansowanych turbin dostępnych na rynku, a Baltic Power będzie jedną z pierwszych farm wiatrowych na świecie, która je wykorzysta. Wysokość turbin przekroczy 200 metrów, a powierzchnia pracy wirnika każdej z nich to ok. 43 tysiące m2. Baltic Power to wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power.

- Budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej to jeden z najważniejszych projektów realizowanych przez Grupę ORLEN. Jej uruchomienie planowane na 2026 rok zmieni obraz polskiej energetyki i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Wiedzę i doświadczenie, jakie zdobywamy przy projekcie Baltic Power, chcemy wykorzystać, realizując kolejne inwestycje na Bałtyku. Wybierając partnerów do współpracy, zwracamy uwagę na to, jak ich zaangażowanie przełoży się nie tylko na nasz projekt, ale również na budowę lokalnego łańcucha wartości dla całego sektora morskiej energetyki wiatrowej – podkreśla Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Podstawa energetycznej transformacji

- Podpisane umowy stanowią kamień milowy w procesie rozwoju projektu, którego budowa rozpocznie się planowo już w 2024 roku. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy współpracować z PKN ORLEN i szerokim zespołem ekspertów, z którymi będziemy realizowali ten projekt. Po jego zakończeniu, Baltic Power będzie stanowił kamień węgielny polskiej transformacji energetycznej – zaznacza Mike Crawley, prezes zarządu Northland Power.

Vestas, który dostarczy turbiny, to jeden z największych i najbardziej doświadczonych producentów na świecie. W ciągu ostatnich 25 lat firma dostarczyła dla projektów realizowanych w Europie ok. 1500 morskich turbin wiatrowych o łącznej zainstalowanej mocy 8000 MW.

- Chcemy wykorzystać nasze bogate doświadczenie i pozycję lidera rynku w polskim sektorze energetyki wiatrowej, dla którego dostarczyliśmy ponad 3,9 GW mocy w lądowych farmach wiatrowych. Nasze zaangażowanie w projekt Baltic Power potwierdza wiodącą rolę Vestas we wspieraniu krajów na drodze transformacji ich gospodarek w kierunku ekologii i bezpieczeństwa - mówi Nils de Baar, prezes Vestas firmy na Europę Północną i Centralną.

Kilometry kabli

Baltic Power zawarł także umowę rezerwacyjną na projektowanie, produkcję i instalację morskich i lądowych kabli eksportowych. Łącznie będzie ich ok. 355 km, z czego ok. 130 km to tzw. kable wewnętrzne odbierające energię z turbin i dostarczające ją do stacji odbiorczych na morzu. Pozostała część posłuży do wyprowadzenia mocy na liczącym ok. 39 km odcinku łączącym stacje morskie z lądową.

Za projekt i produkcję morskiego kabla eksportowego odpowiadać będzie NKT – jeden z najbardziej doświadczonych producentów na rynku. Z kolei kable wewnętrzne oraz eksportowe na odcinku lądowym dostarczy polska firma z międzynarodowym doświadczeniem - Tele-fonika Kable wspólnie z JDR Cable Systems. Spółka będzie ponadto odpowiedzialna za transport i instalację kabli na odcinku lądowym. Transportem i instalacją wszystkich kabli na morzu zajmie się firma DEME – właściciel jednej z największych flot statków ma świecie.

Stacja przyjmie energię

Energia wytworzona przez turbiny i przetransportowana kablami trafi do lądowej stacji elektroenergetycznej. Za jej projekt, budowę oraz dostarczenie niezbędnych komponentów będzie odpowiadało konsorcjum firm GE i ENPROM. W ramach realizowanych prac GE wykona projekt instalacji elektrycznej oraz dostarczy komponenty elektroenergetyczne wysokiego napięcia. Spółka ENPROM – jedno z największych polskich przedsiębiorstw budownictwa elektroenergetycznego - będzie odpowiedzialna całościowo za projektowanie oraz budowę stacji odbiorczej.

Farma zostanie zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa. W czerwcu spółka zakończyła prowadzone na obszarze farmy badania geotechniczne dna morza. Baltic Power wygrała także przetarg na dzierżawę terenu w porcie w Łebie, gdzie ulokowany zostanie port serwisowy przeznaczony do obsługi farmy. Z kolei w lipcu podpisała m.in. umowę rezerwacyjną na transport i instalację turbin, zabezpieczając tym samym jeden z 15 dostępnych na świecie specjalistycznych statków instalacyjnych. We wrześniu zawarła umowy na wykonanie, dostarczenie i instalację stacji elektroenergetycznych oraz budowę fundamentów farmy. Baltic Power ma osiągnąć moc do 1,2 GW. Po zakończeniu budowy w 2026 roku będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.


Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka