Nowa Energia Nowa Energia
72
BLOG

Baltic Power ma wykonawcę, który wybuduje bazę serwisową

Nowa Energia Nowa Energia Gospodarka Obserwuj notkę 3
W tym roku ma ruszyć budowa bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Baza, zlokalizowana w rejonie portu w Łebie, będzie obsługiwać 76 turbin, które złożą się na wiatrową elektrownię.

Farma wiatrowa Baltic Power, przedsięwzięcie konsorcjum PKN ORLEN i Northland Power, ma powstać ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa. Zajmie obszar o powierzchni ponad 130 km kw., ma się składać z 76 turbin wiatrowych o wysokości 200 m każda. Instalacja ma osiągnąć moc do 1,2 GW. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się w 2026 r. W efekcie będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Baza serwisowa dla farmy Baltic Power, która powstanie na ternie portu w Łebie, stanowić będzie centrum jej codziennej obsługi i eksploatacji. Duże znaczenie ma lokalizacja — baza musi być położona blisko obszaru, na którym znajduje się farma, aby zapewnić możliwe najkrótszy czas reakcji ekip serwisowych. W tym przypadku będzie to ok. 40 minut, potrzebne, aby dotrzeć z Łeby na obszar farmy.

Obsługa farmy 24 godziny na dobę

Za budowę bazy, która rozpocznie się w 2023 roku, odpowiedzialna będzie spółka ERBUD. Zrealizuje m.in. przygotowanie terenu inwestycji, prace hydrotechniczne związane z przebudową nabrzeża oraz budowę kompleksu budynków bazy wraz z ich infrastrukturą. W bazie na stałe będą stacjonowały 3-4 jednostki CTV (Crew Transport Vessel), czyli statki przeznaczone do transportu personelu serwisowego. Każdy z nich może zabrać na pokład jednorazowo do 24 techników wraz z niezbędnym sprzętem. W bazie operującej 24h na dobę, 365 dni w roku będzie pracowało do 50 osób odpowiedzialnych za utrzymanie i eksploatację morskiej farmy wiatrowej.

Na czas budowy bazy, wykonawca przewiduje zatrudnienie ok. 100 pracowników. Wszyscy dostawcy i podwykonawcy, z którymi planuje współpracować - łącznie ponad 20 firm - to podmioty zarejestrowane w Polsce.

Krok po kroku w stronę farmy

Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. W 2022 r. spółka zabezpieczyła umowy na produkcję, transport i instalację wszystkich kluczowych komponentów potrzebnych do realizacji inwestycji. Na początku 2023 r. projekt Baltic Power uzyskał pierwsze z wymaganych pozwoleń na budowę lądowej części przedsięwzięcia. To pierwsza tego typu decyzja wydana dla projektów offshore wind realizowanych w Polsce. Uzyskanie pozwolenia lądowego jest jednym z kamieni milowych koniecznych do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcia budowy farmy w 2024 roku.

Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka