8 obserwujących
325 notek
343k odsłony
  536   0

Udana akcja SpaceX i NASA - astronauci z misji Crew-1 wrócili na Ziemię

Udane wodowanie kapsuły Dragon "Resilience", fot. PAP/EPA/BILL INGALLS / NASA
Udane wodowanie kapsuły Dragon "Resilience", fot. PAP/EPA/BILL INGALLS / NASA

Kapsuła Dragon firmy SpaceX z czworgiem astronautów na pokładzie bezpiecznie powróciła z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wodowała w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Panama City na Florydzie.

Było to pierwsze w USA wodowanie w ciemności od czasu powrotu załogi Apollo 8 z Księżyca w 1968 roku.

Crew-1 to misja, która rozpoczęła się w listopadzie zeszłego roku. Wtedy czwórka astronautów poleciała na pokładzie kapsuły załogowej Dragon "Resilience" na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Mike Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker z NASA oraz Japończyk Soichi Noguchi wrócili w tej samej kapsule, w której dotarli na ISS.

Lot z Przylądka Canaveral na Florydzie do ISS trwał 27 godzin, podróż powrotna - tylko sześć i pół godziny. Lądowanie odbyło się na wodzie o godzinie 8:56 w Polsce. 


"Witamy z powrotem na Ziemi i dziękujemy za latanie SpaceX" - przekazało astronautom centrum kontroli misji tuż po wodowaniu. "Ci z was, którzy zapisali się do naszego programu lojalnościowego, podczas tej podróży zdobyli 68 milionów mil" - dodało.

W ciągu pół godziny po wodowaniu kapsuła przypominająca - jak pisze AP - "gigantyczną podpieczoną piankę cukrową" została wciągnięta na specjalny statek.


Astronauci mieli wrócić na Ziemię w ubiegłą środę, ale silne wiatry morskie zmusiły SpaceX do rezygnacji z dwóch prób lądowania w dzień. Zdecydowano się na wodowanie w ciemności, przy sprzyjającej pogodzie.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pozostało siedem osób.

image
Załoga Crew-1, fot. PAP/EPA/BILL INGALLS / NASA /

Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Pierwszy raz specjalna kapsuła SpaceX z dwoma astronautami amerykańskimi została wyniesiona w kosmos pod koniec maja 2020 roku, a w sierpniu 2020 roku wróciła z tymi samymi pasażerami na Ziemię. Wówczas po raz pierwszy na ISS dowiózł astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę i równocześnie była to pierwsza załogowa misja na stację z terytorium USA od prawie 10 lat. 

ja

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie