Nowoczesna Demokracja Nowoczesna Demokracja
78
BLOG

CHINY 2025

Nowoczesna Demokracja Nowoczesna Demokracja Polityka Obserwuj notkę 3
To co w Chinach sie dzieje, jesli chodzi o naukę i rozwój- jest poniżej w notce Pana Piotra Chodaka (https://www.facebook.com/CHINYtoLUBIE) Tematy wiodace w Polsce protest koscielnych przeciwko Lekcjom nauki o zdrowiu, walka o tęczowe flagi, przemówienie na temat szybkości pociągów, reparacji i przeszukania ochrony byłej prezydentowej...

Chiny od dawna postrzegane są przez pryzmat kopiowania zachodnich technologii. Jednak ten stereotyp jest coraz bardziej nieaktualny.

➡️Telekomunikacja i Sieci

- Globalny standard 5G: Huawei jest właścicielem największej liczby patentów kluczowych dla standardu 5G na świecie, wyprzedzając Nokię, Ericssona i Qualcomma.

 - Pionierskie testy 6G: Chiny jako pierwsze wystrzeliły eksperymentalnego satelitę 6G (w 2020 roku), aby testować transmisję w paśmie terahercowym, wyprzedzając o lata inne kraje w badaniach nad nową generacją sieci.

- Beidou - własny system nawigacji: Zbudowali i uruchomili globalny system nawigacji satelitarnej BeiDou (BDS), uniezależniając się od amerykańskiego GPS i oferując konkurencyjną, a w niektórych aspektach (np. komunikacja dwustronna) bardziej zaawansowaną usługę.

➡️Energetyka i Pojazdy Elektryczne (EV)

 - Baterie LFP (litowo-żelazowo-fosforanowe): Chińskie firmy CATL i BYD zdominowały światową produkcję i rozwój baterii LFP – tańszej, bezpieczniejszej i trwalszej alternatywy dla ogniw NMC (niklowo-manganowo-kobaltowych) używanych przez większość zachodnich producentów. Dziś nawet Tesla i Ford kupują od nich te baterie.

 - Technologia ultraszybkiego ładowania: Chińskie firmy, jak XPeng czy GAC Aion, komercyjnie wdrażają technologie ładowania (architektura 800V), które pozwalają na uzupełnienie 480 km zasięgu w 15 minut. To światowa czołówka.

- Największe turbiny wiatrowe: W 2023 roku chińska firma Mingyang Smart Energy uruchomiła największą na świecie turbinę wiatrową (MySE 16.0-242), której pojedynczy obrót generuje energię na dwa dni dla jednego gospodarstwa domowego. To chińska inżynieria bije światowe rekordy, a nie kopiuje.

Sztuczna Inteligencja (AI) i Drony

- Dominacja w AI Vision: Firmy takie jak SenseTime i Hikvision są globalnymi liderami w technologiach wizji komputerowej (Computer Vision). Ich algorytmy rozpoznawania obrazu są jednymi z najdokładniejszych na świecie i stanowią rdzeń technologii w inteligentnych miastach i autonomicznych systemach.

- Światowy standard w dronach: DJI nie skopiował rynku dronów – on go stworzył i zdefiniował. Posiada ponad 70% globalnego rynku dronów konsumenckich, a jego technologie (systemy transmisji OcuSync, gimbale, algorytmy lotu) są standardem branżowym.

 - AI w medycynie: Chińskie firmy AI, takie jak Yitu Technology, opracowały algorytmy, które w testach przewyższały ludzkich radiologów w diagnozowaniu niektórych typów nowotworów na podstawie obrazów medycznych.

Inne Przełomowe Technologie

 - Koleje na lewitacji magnetycznej (Maglev): Szanghaj posiada pierwszą na świecie komercyjną linię Maglev, która od 2004 roku przewozi pasażerów z prędkością 431 km/h. Chiny kontynuują rozwój tej technologii, pracując nad pociągami osiągającymi 600 km/h.

- Płatności mobilne wyprzedzające świat: Alipay i WeChat Pay stworzyły ekosystem płatności mobilnych opartych na kodach QR na dekadę przed tym, jak Zachód zaczął go masowo adoptować. To nie jest kopia – to innowacja, która ukształtowała codzienne życie setek milionów ludzi.

image


1.Nie banuje- pisz co chcesz w komentarzach, 2. Nie masz poczucia humoru ? Nawet nie czytaj moich notek, dbaj o swoje zdrowie psychiczne, przejdz dalej, tkwij w swojej bance i "zgranych", powtarzalnych, nieefektywnych- teoriach. 3. Żyjesz w swojej bańce politycznej, masz poglądy ? Fajnie ! U mnie znajdziesz tylko wizje, kreatywność i niedaleko wybiegające w czasie przewidywania. 4. Znajdziesz tez oczywiście oczywista satyrę i sarkazm na politycznych i groteskowych kretynów. Ktorych jedynym życiowym osiągnięciem jest trwanie jak najbliżej koryta z publicznymi pieniędzmi... "Dobry polityk musi umieć przepowiedzieć, co będzie się działo jutro, za tydzień czy za rok, i musi umieć wytłumaczyć, dlaczego nie zaszło to, co przepowiedział" /W. Churchill /

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Polityka