Nu, z Gliwic
Prawdziwa notka krytyk się nie boi.
7 obserwujących
104 notki
66k odsłon
10930 odsłon

"Starship 2.0" - Elon Musk znowu szokuje.

Wykop Skomentuj22image


Tym jednym tweetem Elon Musk znowu rozpalił wyobraźnię swoich followersów, ale realnie pobudził (i zszokował), fachowych obserwatorów, specjalistów od "space explorations".

Dlaczego?

Otóż od lat siedemdziesiątych,w pracowniach różnych instytucji zajmujących się projektowaniem rakiet kosmicznych rodziły się projekty, (nie wychodzące co prawda poza fazę koncepcyjną "draft") wielkich, maksymalnie wielkich rakiet, które można by zbudować nie łamiąc praw fizyki i zachowując brzegowy realizm. Projekty te miały na celu przeanalizowanie, i może po prostu zbudowanie, rakiety o maksymalnym udźwigu, takim, który przeprowadziłby technologię rakietową na poziom umożliwiający śmielsze projekty kosmiczne -  budowę dużych stacji orbitalnych, kosmicznych elektrowni słonecznych, podróże międzyplanetarne, kolonizację planet, itp.

Z tego co pamiętam za maksymalny teoretyczny ciężar, jaki można wynieść na orbitę technologią rakietow,ą uznano masę ok. 500 ton.

Taki klasyczny projekt superrakiety (zwykle przywoływany przy tej okazji), to Sea Dragon - gigantyczna rakieta o udźwigu 450 ton, startująca z wody, projekt lat 60..

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sea_Dragon_(rakieta)

Elon Musk,w tweecie powyżej zasugerował, a może nawet poinformował, że pracuje nad rakietą tego właśnie rozmiaru.

Szeroka na 18 metrów, wysoka na ponad 220 [?] będzie prawdziwym Behemotem, z możliwością zabrania na jednorazowo na pokład 1000 osób. Starship 2.0 to tak ogromna rakieta, że budowany przez Muska, ogromny przecież, Starship będzie przy nim prezentował się jak bardzo młodszy brat. Ta zdumiewająca wiadomość został przyjęta z niedowierzaniem i zarazem wywołała pewien szok, bo tak wielkiej rakiety nie można sobie nawet wyobrazić. A jednak dotychczasowe sukcesy Muska powodują, że należy wierzyć, iż widzi on możliwość jej zbudowania w oparciu o tą technologię, którą już opanował. Więcej o projekcie Muska i jego aspektach na Teslarati:

https://www.teslarati.com/spacex-elon-musk-starship-the-next-generation/

Poniżej:

Film komentujący projekt Starship 2.0 oraz trzy filmy o historycznym projekcie superrakiety Sea Dragon.

Istniało całe mnóstwo projektów superrakiet. O projektach rakiet serii NOVA można poczytać w Encyclopedia Astronautica:

http://www.astronautix.com/n/nova.html

Wykop Skomentuj22
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie