offline vs online - co jest lepsze?
offline vs online - co jest lepsze?
kasia.czenko kasia.czenko
114
BLOG

Edukacja offline vs format online - co jest lepsze?

kasia.czenko kasia.czenko Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

W naszym miejscu pracy trwają nieustanne spory dotyczące wyższości formy online nad offline, albo odwrotnie. Czasami dyskusja przeradza się w prawdziwą batalię na opinie.

Czy to prawda, że ​​nauka w klasie nie jest już potrzebna? Czy format nauki online może w pełni zastąpić komunikację na żywo? Dlaczego kontakt wzrokowy między uczniem a nauczycielem jest tak ważny? Jak covid wpłynął na branżę edukacji biznesowej? Zebrałam najnowsze argumenty organizatorów szkoleń.

O asymilacji treści

Strażnik szkoleń tradycyjnych

Nie ma co ukrywać, że środowisko domowe różni się diametralnie od sali lekcyjnej. Nasz mózg „zaprogramował”, że dom to symbol relaksu i komfortu. Wracamy do domu, by nabrać sił po ciężkim dniu w pracy. Taki model życia jeszcze rok temu był dominujący, nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Biorąc pod uwagę, że wielu pracowników przeniosło pracę do domowego zacisza, zaburzony został dotychczasowy rytm dnia.

W kwarantannie dowiedzieliśmy się wielu zaskakujących rzeczy, między innymi tego, że środowisko domowe nie sprzyja koncentracji podczas wykonywania ważnych obowiązków zawodowych. Nagle priorytetem staje się dodatkowa przekąska, przerwa na papierosa, generalne porządki, podlewanie kwiatów. Dosłownie wszystko, co nie obciąża mózgu i nie sprzyja zdobywaniu nowej wiedzy.

Natomiast atmosfera w klasie jest ściśle związana z przyjmowaniem poważnych treści, ma charakter edukacyjny.

Kiedy prelegent widzi zaciekawione oczy uczniów, czuje odpowiedzialność i poczucie misji, dlatego stara się wykonywać swoją pracę jak najlepiej. Uczniowie z kolei widząc nauczyciela bezpośrednio przed sobą, są zainteresowani i starają się maksymalnie koncentrować na pozyskiwaniu informacji.

Dyrektor szkoły internetowej

Specyfiką edukacji online jest to, że umożliwia ona wejście w proces uczenia się w bardziej komfortowych warunkach. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że komfortowe warunki mogą nie sprzyjać nauce, a nawet rozpraszać uwagę ucznia.

Miecz obosieczny: z jednej strony nauka online to okazja do studiowania tam, gdzie jest to wygodne, z drugiej strony zwiększone są wymagania dotyczące dyscypliny i motywacji uczniów.

O opłatach za naukę

Aktywności na żywo

Zanim przejdziemy do kwestii kosztów szkolenia, warto najpierw ustalić, jakie koszty obejmują usługi edukacyjne. Może się okazać, że nie zdajemy sobie sprawy z niektórych obciążeń.

Nauka to nie tylko wiedza

Jest wiele dodatkowych wartości edukacji offline. Mogą to być bardzo dobre kompetencje i wieloletnie doświadczenie nauczyciela, co ma być odzwierciedlone w jego wynagrodzeniu. Niewiele osób zwraca uwagę na aspekt związany z kosztem sprzątania, zapewnienia ochrony, a także administracji, nie wspominając choćby o podstawowych rachunkach - wszystko dla wygody i bezpieczeństwa uczniów.

Na koniec wracamy ponownie do kwestii atmosfery.

Czy warto za to zapłacić? Oczywiście, że tak. Kupując kursy offline, albo uczęszczając na uniwersytety offline, płacisz również za usługę.

Zajęcia online

Przyczyną niższych kosztów edukacji online jest to, że „odpada nam” wiele dodatkowych kosztów z tym związanych. Mowa między innymi o niższej stawce nauczycieli. Nie muszą oni płacić za dojazd do miejsca pracy, ponieważ łączą się z uczniami z domu. Nie ma także opłat za wynajem lokalu.

Ponadto istnieje obecnie konkurencja cenowa między szkołami internetowymi. Bogata oferta i niskie opłaty przyciągają do siebie zaciekawionych klientów. Każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

O możliwości zadawania pytań

Wykłady tradycyjne

Wykład tradycyjny składa się z dwóch części: w pierwszej prelegent wypowiada się na konkretny temat, w drugiej ekspert lub nauczyciel odpowiada na pytania zadane przez studentów. Podczas tradycyjnych wykładów mówcy mogą przerwać swoją wypowiedź jeśli student chce się czegoś dowiedzieć. W przypadku formuły online jest to praktycznie niemożliwe. Jednak platformy do prowadzenia lekcji online mają czaty. Niepozorne narzędzie, które może umożliwić przeprowadzenie gorącej dyskusji lub debaty.

Ponadto format ten pozwala prelegentowi dostosować program do każdej grupy, aby skupić się na aspektach, które są naprawdę interesujące dla uczniów.

Szkolenia online często składają się z wcześniej nagranych webinarów. Zatem o jakiej relacji między nauczycielem a uczniem mówimy, jeśli nie można nawet nawiązać kontaktu wzrokowego?

Edukacja online

Jeśli założymy, że nauka online zapewnia wystarczającą uwagę i skupienie ucznia - jest to świetna i nowoczesna forma zdobywania wiedzy. Uczeń może uczyć się we własnym tempie, dłużej zastanawiać się nad pytaniami. W tym kontekście Internet jest bardziej postępowy niż tradycyjne lekcje w klasie.

O socjalizacji i tworzeniu sieci

Głos na szkolenia tradycyjne

Edukacja online doskonale oddaje istotę problemu socjalizacji, jednocześnie znajdując różnorodne rozwiązania na wszelkie wady wynikające ze zmiany trybu nauki. Na przykład są to kursy asynchroniczne + webinary na żywo, które umożliwiają komunikację z innymi studentami i nauczycielami. Mogą być to działania, takie jak spotkania online i offline. Każdy większy gracz EdTech stara się znaleźć sposób na rozwiązanie problemu socjalizacji, ale często metody te zawodzą. Co jest głównym problemem? Niski stopień zaangażowania w regularne wykłady offline. Jednak po kilku próbach zostały znalezione odpowiednie formaty, które mogą zastąpić socjalizację offline.

Pandemia próbuje w każdy możliwy sposób „zamącić” w naszym życiu. W okresie masowego przenoszenia naszej rzeczywistości do internetu zauważyliśmy, że ciągłe siedzenie w domu przed komputerem nie ma długoterminowej perspektywy. Ludzie są zmęczeni izolacją i internetem. Nie trudno zauważyć, że popyt na wszystko, co online nieco maleje. Być może po szczepieniu ogólnym będzie jeszcze mniejszy.

Wszyscy wiemy, że jedną z kluczowych funkcji edukacji jest socjalizacja. Ważne jest, aby zrozumieć, że wiele osób wybiera się na studia nie tylko ze względu na chęć zdobycia wiedzy, ale także ze względu na nawiązywanie nowych znajomości. Ludzie mają tendencję do ufania osobom, które poznali osobiście. Dlatego dość trudno jest uzyskać świetne kontakty. Komunikacja na żywo i wspólna przestrzeń (nauczanie w jednej sali) tworzą silną więź między studentami. Niekiedy trwającą jeszcze wiele lat po zakończeniu kursów.

Popularyzator nauki online

Milczy.

O możliwości pominięcia tematu, jeśli o nim wiesz

Obrońca online

Nauka online to przekazywanie wiedzy niemal całkowicie opartej na motywacji uczniów i ich chęci do nauki. Jeśli pojawi się temat znajomy lub nieciekawy, można go pominąć. Przecież nikt nie otrzyma złej oceny za samą nieobecność. Jeśli opuściłeś wykład nie celowo, zazwyczaj możesz przyjść na tę samą lekcję z inną grupą i uzupełnić braki.

Obrońca offline

Zagadnienie jest kontrowersyjne. Rzeczywiście, edukacja online oferuje uczniowi większą elastyczność, jednocześnie stawiając większe wymagania.

Obiektywnie rzecz biorąc, niektóre tematy z kursów można pominąć, jeśli je znasz. Jednak aby zrozumieć, czy wystarczająco znasz ten temat, musisz sam być wystarczająco dojrzały.

Wydaje mi się...

Wydaje mi się, że takie spory wynikają z faktu, że edukacja online nadal „raczkuje”. Jakość takiego kształcenia często pozostawia wiele do życzenia. Obecnie na rynku jest wielu specjalistów, którzy chcą wzbogacić się na temacie, który akurat jest na czasie, zamiast skupić się na przekazywaniu niezbędnej wiedzy i szkoleniu dobrych specjalistów.

Uwielbiam też szkolenia offline, komunikację na żywo w klasie - to zupełnie inna atmosfera, jednak jak pokazała nam rzeczywistość, nie zawsze możliwa do realizacji. Dlatego staram się sprawić, żeby jakość i dostępność zajęć online była lepsza. Ponieważ bardzo prawdopodobne jest, że taka forma kształcenia pozostanie z nami na długo.


Chętnie dzielę się wiedzą i czytam o e-learningu, promocji wydarzeń, webinarach i marketingu.  Redaktor blogu MyOwnConference. Prywatnie miłośniczka języków obcych, kryminałów i podróży.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo