Po zakończeniu egzaminów dojrzałość maturzyści chcą zrobić sobie wakacje, które połączą z pracą. Co ciekawe, również po rozpoczęciu nauki nie zamierzają rezygnować z zarabiania pieniędzy.
Pół miliona egzaminów, blisko 300 tys. maturzystów
Przystąpienie do matury zadeklarowało ponad 275 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia – podaje Centralna Ko misja Egzaminacyjna. Oprócz tegorocznych absolwentów do matury przystąpią też absolwenci z poprzednich lat, którzy wcześniej nie podchodzili do egzaminu, nie zdali matury, chcą zdać egzamin z nowego przedmiotu lub poprawić swoje wyniki. W sumie w 2025 r. zostanie przeprowadzonych ok. 573 tys. egzaminów w części ustnej i ponad 1,4 mln w części pisemnej.
Przed rokiem do matury przystąpiło 246 tys. osób, z czego 84 proc. zdało egzamin w pierwszym terminie. Tak wysoka zdawalność utrzymuje się drugi rok z rzędu. Wcześniej tylko w niektórych latach osiągała lub przekraczała 80 proc. Wśród osób przystępujących w 2025 r. do matury jest 706 obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny z Rosją. Stanowi to ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, gdy do egzaminów przystąpiło 268 uchodźców wojennych z Ukrainy.
Angielski króluje na maturach
W 2025 r. 38 proc. maturzystów przystąpi tylko do jednego egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Co trzeci zdający ma zamiar zdawać dwa przedmioty na poziomie rozszerzonym, a 24 proc. – trzy przedmioty. Podobnie jak w latach ubiegłych, najczęściej wybieranym przedmiotem dodatkowym jest język angielski (72 proc.).
Maturzyści znacznie rzadziej decydują się na zdawanie rozszerzonej matematyki (26 proc.), geografii (23 proc.), języka polskiego (19 proc.) lub biologii (16 proc.). Język angielski, matematyka i geografia stanowiły trzy najczęściej wybierane przedmioty również w poprzednich latach, jednak wyraźnie widać rosnącą popularność języka angielskiego. Jednocześnie geografia została zepchnięta na trzecie miejsce przez matematykę, która od 2021 r. jest drugim najczęściej wybieranym przedmiotem do zdawania na poziomie rozszerzonym.
Studia i praca. Plany maturzystów
Tylko 12 proc. maturzystów nie planuje podjęcia studiów, a wśród planujących dalszą naukę aż 84 proc. maturzystów planuje łączyć studia z pracą – wynika z badań ankietowych SW Research przeprowadzonych na zlecenie OLX w kwietniu 2025 r. Wśród nich większość chce pracować, aby zdobyć doświadczenie zawodowe (65 proc. badanych) i uniezależnić się od rodziców (64 proc.). Wagę doświadczenia zawodowego potwierdzają dane Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA). Według danych zgromadzonych w systemie ELA, osoby, które łączą studia z pracą mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie po skończeniu nauki i rzadziej doświadczają bezrobocia.
Na wagę doświadczenia zawodowego na rynku pracy, w szczególności na przyznawanie premii płacowej, wskazuje też raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Deklaracje i plany z badań ankietowych znacząco odbiegają od rzeczywistości. W 2024 r. 54 proc. osób w wieku 20-24 lata studiowało, co stanowiło wartość nieco poniżej średniej unijnej wynoszącej 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Jednocześnie w całej populacji osób w tym wieku tylko 19 proc. łączyło studia z pracą zawodową, co również stanowiło wynik poniżej średniej unijnej (23 proc.). Jednak w ostatnich latach udział ten dynamicznie rośnie – jeszcze w 2020 r. wynosił tylko 11 proc.
Fot. Matury 2025/arch. PAP
Tomasz Wypych
Inne tematy w dziale Społeczeństwo