Z jednej strony zwolnienia grupowe i zamykane firmy, a z drugiej tak duży brak rąk do pracy, że trzeba sięgać po cudzoziemców. Polski rynek pracy jest nieprzewidywalny. Za chwilę rozpocznie się rekrutacyjna gorączka, przez firmy nazywana wysokim sezonem.
Rekordowe wzrosty zatrudnienia w wysokim sezonie
– Dla większości branż pierwszy kwartał to niski sezon, kiedy zapotrzebowanie na pracowników jest ograniczone. Rynek nie jest jednak jednorodny. Stabilny poziom produkcji i zatrudnienia jest typowy dla branży FMCG, głównie związanej z żywnością czy kosmetykami i chemią gospodarczą lub AGD. W e-commerce sytuacja jest dynamiczna, kluczowe są tu nawyki konsumenckie, na które mamy wpływ i możemy je kształtować. Ale są też branże, w których wysoki i niski sezon zależą na przykład od pogody, na którą mamy wpływ zerowy. Z kolei w sektorze automotive niski sezon jest dokładnie zaplanowany. Powoli wchodzimy w wysoki sezon, a to zmienia zasady gry, szczególnie w kontekście rekrutacji pracowników tymczasowych - mówi Agnieszka Kolanowska, Strategic Partnership Manager w Smart Solutions HR.
Z analizy danych wynika, że wzrosty zatrudnienia podczas wysokiego sezonu mogą sięgać nawet 550 proc., m.in. w branży logistycznej. Liczba pracowników jednego z klientów firmy, która wyspecjalizowała się we wspieraniu działań e-commerce sieci odzieżowej, wzrasta z 200 w niskim sezonie do 1300 w wysokim. Zwiększa się również liczba pracowników u klientów firmy z branży przetwórstwa warzyw i owoców (500 proc.) oraz produkcyjnej (450 proc.). Specyfika każdej z nich wymaga odmiennego podejścia oraz charakteru przygotowań. Jest jednak kilka punktów, na które powinny zwrócić uwagę wszystkie organizacje, niezależnie od oferowanych produktów czy usług.
Cudzoziemcy ratunkiem dla pracodawców
- Wysoki sezon charakteryzuje się dynamiką do potęgi trzeciej, niezależnie od branży. Nowi pracownicy już w trakcie pierwszych dwóch dni od czasu zatrudnienia rozważają zmianę pracy. Dlatego kluczowe jest odpowiednie przygotowanie do ich przyjęcia przez firmę - wskazuje Mateusz Zubik, Project Manager w Smart Solutions HR.
Wyzwaniem na polskim rynku pracy jest dostępność pracowników. Według danych GUS, na koniec marca 2025 w urzędach pracy zarejestrowanych było 829,9 tys. bezrobotnych, czyli o 2 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, ale o niecały procent więcej niż w marcu 2024 roku. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,3%, powtarzając wynik sprzed roku. W obliczu ograniczonej dostępności rodzimych kandydatów, pracodawcy coraz częściej sięgają po cudzoziemców. Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie „Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce. Wyzwania i szanse” opracowanym przez Gi Group, ponad 55 proc. firm widzi w imigrantach potencjał pozwalający przeciwdziałać deficytom kadrowym. Zatrudnienie obcokrajowców staje się popularnym rozwiązaniem, szczególnie w sektorach wymagających elastyczności, takich jak logistyka, produkcja czy handel. Dzięki temu, firmy mogą utrzymać ciągłość pracy, zaspokajając potrzeby sezonowe bez ryzyka zakłócania procesów.
Praca tymczasowa w sezonie
- Każdy pracodawca powinien mieć świadomość, że sezonowość różnych branż nakładała się, nakłada i będzie stale na siebie nakładać. Dostępność kandydatów na rynku może być mocno ograniczona w danym czasie i musimy być na to przygotowani pod wieloma względami. Dlatego coraz częściej spotykanym zabiegiem jest otwarcie się na pracowników z różnych stron świata, którzy ochoczo zasilają nasz rodzimy rynek. W sezonie wakacyjnym firmy znacznie bardziej chętnie korzystają z elastyczności, jaką daje praca tymczasowa, także po to, by pracownicy wewnętrzni mieli możliwość skorzystania z wypracowanych urlopów. Pracownicy z zagranicy stanowią ogromny potencjał, na który warto zwrócić uwagę, szczególnie w przygotowaniach do wysokiego sezonu – podsumowuje Zubik.
Z artykułu dowiesz się, że:
- W niektórych branżach zatrudnienie w wysokim sezonie rośnie nawet o 550 proc.
- Pracodawcy coraz częściej sięgają po cudzoziemców, by uzupełnić braki kadrowe
- Wysoki sezon to kluczowy czas dla logistyki, produkcji, e-commerce i przetwórstwa
- Praca tymczasowa pozwala firmom zachować ciągłość działania i elastyczność
Tomasz Wypych
Inne tematy w dziale Społeczeństwo