Logo Ekstraklasy
Logo Ekstraklasy
obserwathor obserwathor
228
BLOG

POLIGON 2023/2024 czyli co w ekstraklasowej trawie piszczało

obserwathor obserwathor Ekstraklasa Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

P.T.. Panowie Typerzy proszą, P.T. Panowie Typerzy mają. Gorzej z komentowaniem Panów Typerów, bo o ME to już tylko (Panie Krzysztofie - powoli mi się odechciewa...:-)) ja coś tam skrobnę, bo pies z kulawą nogą, no chyba że WW wenę pisarską na boje z Austryją i Francyją szykują.

Do rzeczy.

1. Jagiellonia Białystok. Pierwszy raz w historii i całkiem zasłużenie. Młody trener Adrian Siemieniec w ciągu roku  ligowego średniaka ( a nawet zespół zagrożony spadkiem z Ekstraklasy) przekształcił w MP. Odszedł najlepszy strzelec ligi, drugi - wiekowy już dość Imaz - wraz z Pululu i kolegami pokazał, że strzelać nadal można i że strzelanie wielu bramek ma ręce i nogi. Mistrzostwo w sumie niezagrożone, bo...(patrz dalej). Odkrycie - Dominik Marczuk.

2. Jacek Magiera nie dowiózł przodownictwa w tabeli (patrz wyżej), bo wiosną piłkarze Śląska postanowili przegrywać mecz za meczem i dopiero w samej końcówce sezonu porzucili skorupę żółwia/domek ślimaka i doszli do wicemistrzostwa przy tej samej ilości punktów, co Jagiellonia. Erik Exposito to oczywista oczywistość, ale też Nahuel Leiva, Igor Matsenko i wielu innych, zespół znaczy. Odkrycia jakoś nie dostrzegłem, a wręcz przeciwnie - Patryka Klimalę.

3. Legię pozbawioną kła (Muci) i trzonowego (Slisz) zmuszono do jedzenia papki słomką trzymaną przez Josue. Trzymaną mocno i  często w sposób wręcz ekwilibrystyczny/magiczny, ale z reguły zbyt długo, co kończyło się brakiem spodziewanego (przez kibiców) pokarmu. Do tego nie(???)spodziewane zwolnienie Runjaica i postawienie na "kontrowersyjnego" Goncalo Feio, który wejście na Ł3 miał gorsze niż odejście poprzednika, ale co musiał, to osiągnął. Oczywisty niedosyt, ale wszelkie wyliczanki "gdyby babcia miała wąsy...", są bez sensu, bo takie też mogą dotyczyć kilku innych zespołów. Odkrycie (?) ostatniej chwili - Jan Ziółkowski (plotki głoszą, że to klon Jędzy...;-))))

4. Pogoń - KAMIL GROSICKI, KAMIL GROSICKI, KAMIL GROSICKI! Motor, siła napędowa, akcelerator, turbo grosik. Reszta, jak zwykle. Pogoń stając twarzą w twarz z sukcesem...głupieje. Tak było w Ekstraklasie, tak było w finale PP. Stadion nowy, oprawy świetlne super - ale jakiegoś egzorcystę by w tym Szczecinie na etat wzięli. Zmiana trenera (która z kolei?) - może pomoże. Grosik młodszy nie będzie, kto za kółkiem "siędzie"??? Odkrycie.......(był kiedyś Kozłowski).

5. Lech Poznań - to miał być sezon na "+", sezon na MAJSTRA. Zaczęło się od żenady w Trnawie, skończyło na żenadzie z Koroną (patrz - Warta Poznań). W tzw. "międzyczasie"  mnóstwo zapewnień, że bez pucharów, to cały potencjał pójdzie na ligowe boje.... Odpalono Broma, później Rumaka, któremu usiłowano wszelkie poznańsko/wronieckie zło przypisać. Nowy trener musi posprzątać stajnię Augiasza, ale "czapki" właścicielsko dyrektorskiej nie zmieni. Odkrycia w tym sezonie BRAK!!! ( w Poznaniu to do tej pory rzecz nieznana), w drugą stronę - nie tylko Gholizadeh. Na plus w sumie jedynie Velde, ale jego "fuck you" do operatora kamery to nie Ekstraklasa, tylko kartoflisko.

6. Górnik Zabrze - BRAWO, BRAWO, BRAWO. Wyżej być nie mogli (skład, kwestie właścicielskie/płace), bo praw fizyki nie zmienisz. Owszem, byli na podium, ale "Chwilo trwaj", nie jest mocnym zaklęciem. Podolski gra? Dobrze. Podolski nie gra? Też dobrze i to jest widoczna zmiana Górnika. Życzę mu "wyjścia z miasta", ale w ręce czlowieka/ludzi z pieniędzmi i sercem do klubu Lubańskiego, Oślizły, Banasia i Sołtysika (wesołego Janka też, ma się rozumieć). Odkrycie - Lawrence Ennali. Poza wszystkim -"nasz człowiek" na ME Erik Janża.

7. Raków, Rakowa nie lubię. Nie lubię braku Polaków w składzie, nie lubiłem Papszuna, nie lubiłem jego lewej ręki - Szwargi, nie lubię stylu gry zeszłorocznego MP. Papszun rok bujał w obłokach marzeń lig lepszych, po przebudzeniu wrócił do Częstochowy, ze Szwargą na lewicy, ma się rozumieć. Raków nie pokazał czegokolwiek w tym sezonie, by nie móc nazwać go "średniakiem". Owszem - brak Hiszpana widoczny, ale gdy wrócił, to niewiele się zmieniło. Tam nie ma zespołu, nie ma radości gry, nie ma niczego. 

8. Zagłębie Lubin - klub sponsorowany przez KGHM, swego czasu mistrz Polski. Nic nie zapowiada, by został nim w najbliższej przyszłości, pozostaje bardzo dobre szkolenie młodzieży i odsprzedaż  za godziwe pieniądze do klubów E-klapy. Zagłębie grać potrafi, ale robi to zbyt rzadko, by wskoczyć trzy, cztery, pięć stopni wyżej. Odkrycie? Młody Pieńko i dużo mniej młody Kurminowski.

9. Widzew, Widzew, łódzki Widzew i 16 000 ludzi na czerwono. Szymon Pawłowski, ale nie tylko. Ligowy średniak, bez aspiracji, ale i bez spadkowej trwogi. Na temat Widzewa trudno mi cokolwiek więcej napisać

10. Piast - skład dużo lepszy niż pozycja w tabeli. Zaawansowani technicznie gracze, połączenie doświadczenia z młodością i jakoś niewiele z tego wynikało, no może poza piękną bramką Ameyawa. Po awansie GKS-u jeszcze mniej kibiców z Górnego Śląska będzie dopingować zespół z Gliwic.

11. Stal Mielec na jesieni zabawiła się z Legią na Łazienkowskiej, kilka razy zabawiła się również z innymi, wyżej pozycjonowanymi zespołami. Ale to wszystko było zbyt mało, by trwale oderwać się od dołów ligowej tabeli. Szkurin, Hinokio i Gettinger to nieco za mało na podbój Ekstraklasy. Odkrycie, nie odkrycie - ale Kochalski najlepszym bramkarzem Ekstraklasy jest.

12. Puszcza Niepołomice - Pan Trener Tomasz Tułacz zaczarował swój zespół, wpoił specyficzna taktykę, która wiele razy sprawdziła się na boiskach Ekstraklasy. Absolutny nowicjusz, nie dość że utrzymał się, to zaprezentował GOL MARZENIE ZAPOLNIKA i NIEBYWAŁE WYKONANIE RZUTU WOLNEGO. Szacunek za pozostanie w najlepszej 18-tce!

13. Cracovia - UFFFFFFFF.......... Makuch, Rakoczy, Kallman, Kakabadze i tak dalej. Pisałem o Piaście, że "skład lepszy", w Cracovii w dwójnasób. Bardzo dobre fragmenty, a nawet całe mecze przeplatane beznadziejnym harataniem w gałę ...stop! Tak można o wszystkich z czuba tabeli, co świadczy o rzeczywiście zbyt niskiej pozycji pasów. Nikt specjalnie nie zawiódł, nikt specjalnie nie zachwycił.

14. Korona Kielce - oczekiwany spadkowicz, ale Lech Poznań postanowił sprawę wziąć we własne ręce i spadła Warta, poznański zespół zza miedzy. Zbieranina graczy z całego świata (zaraz, zaraz - będzie jeszcze Radomiak), nawet Danny Trejo  z dalekich Zigguratów. Ale momentami wyglądało to nawet nieźle i w sumie dobrze się stało, że Korona pozostała w E-klapie.

15. Radomiak Radom - tam baby z brodą tylko brakuje. W pewnym momencie przestał działać również Rafał Wolski i wszystko siadło, do tego apetyt na czerwień i spadek zajrzał w oczy Pana Sławka. Utrzymali się, ale tak właściwie - po co? Może po to, by Dawid Abramowicz mógł w trakcie wywiadów pogadać o ulubionych książkach.

16.  Warta Poznań - młody Szmyt i stary Zrelak, choć niby (moim zdaniem) wraz z resztą zespołu zaczęli "umieć w piłkę", to jednak zbyt słabo, by samodzielnie pozostać w najwyższej klasie rozgrywkowej. Potrzebna była nie tyle pomoc, ile brak przeszkody. A Lech powiedział, "na ch.. nam drugi klub w Poznaniu". Życzę Warcie powrotu, ale przede wszystkim STADIONU, czy czegokolwiek innego umożliwiającego rozgrywanie domowych meczy w POZNANIU, no bo niby gdzie indziej???

17. Ruch - Stadion Śląski, kilka dobrych, ambitnych meczy pod koniec sezonu i co? Wracamy do I Ligi i uczymy się od nowa wejścia Ekstraklasy. Owszem - Szczepan, owszem  klubowa geriatria, owszem kilku młodych, ale mało, mało wciąż za mało. 

18. ŁKS - klub zagadka. Wygrał w cuglach wyścig do E-klapy, a w niej zgłupiał. Jak Pirulo, albo jeszcze gorzej. Wracać do I ligi i przemyśleć skład, taktykę, w sumie wszystko.

To tyle ode mnie. Ciekawi mnie zdanie, uwagi, komenty Panów Typerów (i nie tylko).

Ps.

Dalej na "Ekstraklasie" wisi notka z ME. Jutro pod kątem walki z Austrią. PILKARZE DO BOJU, TYPERZY DO KLAWIATURY!

Aha'

Lechia, GKS i Motor. O nich też (szczególnie o FENOMENIE awansu Motoru) coś tam napiszę.

SZANOWNA MODERACJO,  jak zwykle pozdrawiam serdecznie i proszę uprzejmie o tę notkę na "Ekstraklasę" (a może i "SG"). 
obserwathor
O mnie obserwathor

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport