W okopie rozsądku
Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz. /Gandhi Mahatma/
143 obserwujących
611 notek
1377k odsłon
  4729   0

Wielki Reset część druga, czyli sny Idy Auken.

Kontynuując cykl notek, które zapowiedziałem omawiając z grubsza tzw. Wielki Reset, czyli oficjalną ideę postcovidowego świata prezentowaną przez Światowe Forum Ekonomiczne ( ang. World Economic Forum, WEF) zajmę się dziś zobrazowaniem, tego, jaki nam, zwykłym ludziom, świat szykują globaliści i reżyserzy Wielkiego Resetu.

Jedną z takich reżyserek jest Ida Auken - pierwsza duńska polityk wybrana na młodego lidera Światowego Forum Ekonomicznego, oraz nominowana na jednego z 40 najbardziej obiecujących młodych liderów poniżej 40 roku życia w Europie. Jest autorką książki "Dansk”, od wielu lat pisze o klimacie, energii i gospodarce w nowym wymiarze ( po Wielkim Resecie). Jest byłą minister środowiska w Danii (2011-2014). Na dziś to posłanka duńskiego parlamentu z ramienia Partii Społeczno-Liberalnej i przewodnicząca Komisji ds. Klimatu i Energii Parlamentu. Oto jak pani Ida Auken widzi Europę już za całkiem niedługo, bo około 2030 roku:


"Rano wychodzisz z domu do zielonego i przyjaznego do zamieszkania miasta, w którym beton się skurczył, a zielone fasady i parki rozprzestrzeniają się. Jeśli zdecydujesz się wezwać samochód, algorytm obliczy najmądrzejszą trasę dla pojazdu i zabierze po drodze kilka innych osób. Od czasu wprowadzenia przez radę miasta zakazu używania prywatnych samochodów w mieście pojawiło się wiele nowych usług związanych z mobilnością. Taniej jest nie mieć własnego samochodu, co z kolei zmniejsza korki, dzięki czemu łatwiej i szybciej dotrzesz do celu, nie tracąc czasu na szukanie miejsca do zaparkowania. Możesz również wybrać podróż rowerem, skuterem lub transportem publicznym.

Powietrze, którym oddychasz w mieście, jest czystsze, ponieważ na ulicach jeździ znacznie mniej samochodów, a reszta jest elektryczna - w rzeczywistości cała energia elektryczna jest ekologiczna. Jest mniej hałasu i znacznie więcej miejsca na parki i ulice dla pieszych, ponieważ wszystkie miejsca parkingowe stały się dostępne.Mięso na twoim stole będzie rzadkim widokiem, ale na lunch możesz wybierać spośród kilkudziesięciu ekscytujących posiłków - większość z nich jest roślinna, więc jesz zdrowiej i bardziej ekologicznie niż wtedy, gdy podczas lunchu wybierasz jeden z pięciu rodzajów burgera.

Plastik jednorazowego użytku to odległa pamięć. Nadal kupujesz kawę na wynos, ale jest ona dostępna w kubku wielokrotnego użytku, który oddajesz w następnej kawiarni, aby odzyskać depozyt. Ten sam system dotyczy plastikowych butelek i innych pojemników na wynos. W domu wszystkie Twoje urządzenia gospodarstwa domowego zostały zamienione na umowy serwisowe. Jeśli Twoja zmywarka się zepsuje, nie jest to już Twój problem. Usługodawca już wie o problemie i wysłał kogoś, aby go naprawił. Gdy maszyna przestaje działać, dostawca zabiera starą maszynę i instaluje nową.

Ludzie wypróbowują nowe rodzaje pomieszczeń mieszkalnych z bardziej wspólnymi funkcjami i przestrzenią. Oznacza to, że więcej ludzi może sobie pozwolić na życie w miastach. Coraz więcej domów budowanych jest z drewna, co sprawia, że ​​są one przyjemniejsze do życia i dużo lepsze dla klimatu niż budynki betonowe. Kiedy sztuczna inteligencja i roboty przejęły tak dużą część naszej pracy, nagle mamy czas, aby dobrze zjeść, dobrze spać i spędzać czas z innymi ludźmi. Pojęcie godzin szczytu nie ma już sensu, ponieważ pracę, którą wykonujemy, możemy wykonać w dowolnym momencie.

Kupując coś, kupujesz coś trwałego; kupujesz to, bo naprawdę tego potrzebujesz i chcesz się tym zająć. Ale ponieważ kupujesz znacznie mniej rzeczy, możesz pozwolić sobie na produkty o lepszej jakości i wzornictwie. "Odrzuć, użyj ponownie, zredukuj, poddaj recyklingowi” to nowy sposób patrzenia na produkty: jeśli ich nie potrzebujesz nie kupujesz,  jeśli go kupisz, będziesz go używać wielokrotnie; a na koniec poddajesz go recyklingowi. Wszystkie opakowania są wykonane z trzech rodzajów plastiku lub innych nowych materiałów, dzięki czemu recykling jest obecnie łatwiejszy.

Rolnictwo zmieniło się radykalnie, ponieważ nowe roślinne alternatywy dla mięsa i produktów mlecznych utrudniły konkurowanie tradycyjnym produktom pochodzenia zwierzęcego. Wiele terenów, na których wcześniej produkowano pasze dla zwierząt, stało się dostępne. Ponieważ ludzie w miastach zaczęli cenić przyrodę, turystyka, łowiectwo i wędkarstwo oferują teraz nowe rodzaje dochodów dla osób mieszkających na obszarach wiejskich. Lasy i przyroda ponownie rozprzestrzeniają się na całym świecie. Ludzie częściej podróżują po swoim regionie pociągiem, więc ruch lotniczy zaczął się zmniejszać. Większość linii lotniczych przeszła na paliwa elektryczne, biopaliwa lub energię elektryczną. A co najlepsze, ponieważ obywatele przestali kupować tak wiele rzeczy, mają więcej pieniędzy do wydania na inne rzeczy. Ten nowy dochód do dyspozycji jest przeznaczony na usługi: sprzątanie, ogrodnictwo, pomoc przy praniu, zdrowe i łatwe do przyrządzenia posiłki, rozrywkę, doświadczenia i nowe, wspaniałe restauracje. Wszystkie te rzeczy dają przeciętnemu współczesnemu człowiekowi więcej możliwości i więcej wolnego czasu, który może spędzić z przyjaciółmi i rodziną, ćwicząc, ucząc się nowych umiejętności, uprawiając sport lub tworząc sztukę - wybierasz co chcesz i jest więcej czasu na to wszystko."

Lubię to! Skomentuj90 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości