cóż w tym złego
na pohybel leszczom
36 obserwujących
2019 notek
969k odsłon
  950   0

"Wałęsa.Człowiek z Nadziei"kandydatem do Oskara i Kłopotowski

wałesa
fater+onion
wałesa fater+onion

  Właśnie ogłoszono polską nominacje do Oskara. Film Wajdy o Wałęsie wygrał. I zapewne nie mogło być inaczej. Jurorzy ( ustami Waldemara Krzystka) stwierdzili m.in.: bo ma wiele zaproszeń na festiwale, wyświetlany bedzie w Kongresie Amerykańskim i ma szansę na najlepszą promocję.(A np. na filmwebie ocena 3,1/10)

  To ostatnie to na pewno. Świetnie w tą nominacje wpisuje sie dzisiejszy na S24 tekst K.Kłopotowskiego "Wajda, moje boje"(DoRzeczy 9-15 IX). Według mnie, bardza dobra, krótka analiza "fenomenu" Wajdy. Można nie zgadzać sie z niektórymi tezami autora. Kłopotowski stara się bronić wajdowych  dokonań, ale też ostro rozliczna i karci.

  Wszyscy widzą że Wajda jest pupilkiem obecnej władzy, ale też był pupilkiem władz PRLu. Cokolwiek wówczas"przemycał "w treści swoich filmów, musiało mieć przyzwolenie ówczesnych decydentów.

  Dziś ten starzec też ma pozwolenie na robienie tego co uważa za słuszne  i zagwarantowane pieniądze na to. Robi więc mierne filmy. Fałszuje historię. Kit z miernotą, gorsze rzeczy powstają z publicznej kasy. Ale pozostaje problem fałszersta. Na jego filmy chodzą przymusowo uczniowie ze szkół i wmawia się im że tak wyglądała przeszłość. Wycie z zachwytu nad polską nominacją do Oscara zagłuszy treść samego filmu o Wałęsie. Obrońcy IIIRP będą mieć pretekst żeby przytemperować głosy krytyczne: Jak to ? Przecież ten film ma nominacje do Oscara ! Czyli arcydzieło! Za tym idzie promocja w innych krajach niż Polska. Ludzie na świecie historię Polski i Wałęsy będą na nowo "odkrywać" przez pryzmat  filmu Wajdy i taki przekaz w ich głowie pozostanie.  

 I wg mnie taka jest właśnie wymowa tej polskiej "nominacji" do Oscara. Utrwalić jako prawdę - fałsz założycielski III RP. Podlizać się przed śmiercią "Mistrzowi", bo on wciąż dużo może w kinematografii i nie tylko. No i pokazać, że Wałęsa to taki "nasz" ludyczny, prawdziwy bohater. Może trochę bufon, ale wcale nie aż taki jak go malują...


 

 Dwa życiorysy intelektualisty i robotnika  połaczone filmem mianowanym do Oscara:

wajda

bolekbolek

wajda

 

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale