Tomasz Fabianczyk Tomasz Fabianczyk
3547
BLOG

Absurd trzeciego pytania referendalnego prezydenta Komorowskiego

Tomasz Fabianczyk Tomasz Fabianczyk Polityka Obserwuj notkę 25

Chciałbym odnieść się do pytań referendalnych ustępującego już prezydenta Komorowskiego. Kilka dni po wyborach wyrabia się u mnie taka opinia, że to kukułcze jajo, wrzucone może nawet i przy wiedzy, że prezydentura jest stracona, może podnieść temperaturę kampanii wyborczej do bardzo wysokiej temperatury i uderzyć - no właśnie w PiS. Przez ostatnie lata to właśnie to ugrupowania przegrywało kampanie emocji, bo po stronie argumentów Platforma niesłusznie nazywana Obywatelską jest dużo poniżej średniej. A w tym referendum chodzi tylko o podniesienie emocji i ponowne zatomizowanie społeczeństwa.

Pytanie pierwsze "Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?"

Nie komentuję. Mam tylko pytanie - czy ktoś wie jak zmieni się sposób głosowania i czy na pewno duże partie stracą swoją pozycję na polskiej scenie politycznej. Czy w mediach pojawiło się jakieś rzetelne oprawowanie o czym wogóle jest ta dyskusja ?

Pytanie drugie "Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?"

Rozważam tu taką sytuację, w której nie ma finansowania partii z budżetu. Zakładam, że w Polsce na obecną chwilę najwięcej funduszy miałaby partia reprezentująca bogatszą część społeczeństwa, na przykład przedsiębiorców. Mielibyśmy bardzo ciekawą odmianę kapitalizmu w centrum Europy. Nie chciałbym nawet brać pod uwagę sytaacji, w której wygrywa ugrupowanie popierane poprzez finanse z szarej strefy, będące pralnią brudnych pieniędzy na przykład. Ale czy to scenariusz w Polsce niemożliwy ? A może ktoś z zagranicy dorzuciłby się, aby Polska rosła w siłę a ludziom żyłoby się dostatniej ?

Zamiast tego zastanowiłbym się za to, czy nie przyjrzeć się dotychczasowemu systemowi finansowania, czy nie możnaby wprowadzić systemu premiującego mniejsze ugrupowania starające się o dojście do władzy. Ewolucja a nie rewolucja, to najlepsza zasada tutaj. No ale w tym referendum nie chodzi o fakty

Pytanie trzecie "Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?"

Tu dochodzę do tytułowego absurdu. Po co jest wogóle to pytanie ? Czy może się zdarzyć sytuacja, że przeważyłyby odpowiedzi negatywne ? To powinno już dawno być rozwiązane w systemie podatkowym, a nie poddawane w referendum. Dla mnie to na tą chwilę najdziwniejsza wrzutka, ale pewnie sytuacja się rozwinie i dojdziemy do sytuacji, w której media głównego nurtu nam powiedzą, że może interpretowanie na korzyść podatnika nie jest najlepszym rozwiązaniem :).

Ja proponuję zastąpić lub wręcz dołożyć pytania podobnej wagi. Czy jest Pan / Pani za wprowadzeniem zasady, że z roku na rok obciążenia podatkowe w Polsce będą maleć ? lub też Czy jest Pan/Pani za karaniem przestępstw gospodarczych popełnianych przez członków partii politycznych ?

Bardzo dziękuję za uwagę.

Chrześcijańska Demokracja w jej pierwotnej wersji związanej z nauczaniem Kościoła jest odpowiedzią dla współczesnego świata. Myśli konserwatywnej wraz z etyką chrześcijańską - tak. Człowiekowi i rodzinie - tak. Aktywności społecznej i lokalnym wspólnotom - tak.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka