IVANHOE
"Nasza najlepsza wiedza to nie wszystko czym powinniśmy się kierować, a nasza dobra wola to nie wszystko, co powinniśmy robić." Johann Wolfgang von Goethe
3 obserwujących
32 notki
29k odsłon
1424 odsłony

Potencjalne korzyści z odkrycia nowego koronawirusa.

Wykop Skomentuj49

Mam nadzieję, że dzięki naszej zbiorowej mądrości wyjdziemy z opresji zwycięsko, wyciągniemy właściwe wnioski i że ten przejściowy kryzys będzie impulsem do naprawy tych rzeczy w naszej Rzeczpospolitej, które dawno trzeba było naprawić, lecz wcześniej mało kto widział problemy, które jego samego nie dotyczyły. Okazuje się, że wiele niedociągnięć i  wadliwych procedur, które przez lata wydawały się nienaprawialne, można naprawić. Wystarczy dostrzec problem i go rozwiązać. Warto widoczne problemy naprawić teraz, ponieważ za kilka miesięcy o nich zapomnimy. Warto być lepiej przygotowanym na następny kryzys i po prostu przyjąć, że takie rzeczy się zdarzają.Co warto zrobić?

Lekarze powinni szybko się nauczyć leczyć zapalenie płuc i tego, jak nie dopuszczać do zapalenia płuc u osób chorych na grypę lub infekcje koronawirusowe.

Szpitale muszą mieć sprawne pracownie diagnostyczne. Co roku kształcimy wystarczającą liczbę studentów, którzy mogą się tym  zajmować zamiast emigrować. To prawdopodobnie nie ostatnia pandemia w tym stuleciu. Kilka już było, więc będą następne i mogą być gorsze niż ta. Pamiętajmy, że śmiertelność MERS wynosiła 34%. Całe szczęście koronawirus MERS nie był tak trwały i tak zaraźliwy jak SARS-CoV2.

Niech ruszą rządowe zamówienia na najbardziej potrzebne państwu i gospodarce badania naukowe – trzeba produkować własne leki, własne testy, własne szczepionki.  Z testami nie powinno już być problemu – za 120 $ lub 114 euro można kupić testy qPCR wystarczające do zbadania RNA wyizolowanego od 500 osób.
 https://www.idtdna.com/pages/landing/coronavirus-research-reagents 
Nie tak drogo, prawda? Testy immunologiczne oferuje w Polsce firma BioMaxima – można w 15 minut sprawdzić czy ktoś ma przeciwciała na SARS-CoV2:  https://biomaxima.com/100-szybkie-testy.html

Można zatem przez izolację, pracę w jednym miejscu, higienę, testy i umiejętne leczenie chorych ujarzmić bestię i już zacząć myśleć o stopniowym przywracaniu gospodarki  do normalnego działania. Liczba nowych zakażeń we Włoszech, w Hiszpanii i w Niemczech zaczyna spadać. Patrz tabela poniżej map: https://www.nytimes.com/interactive/2020/world/coronavirus-maps.html
Widać jednocześnie potężne różnice w śmiertelności COVID19 – to nic innego jak odzwierciedlenie sprawności działania służby zdrowia w poszczególnych krajach: https://en.wikipedia.org/wiki/2019%E2%80%9320_coronavirus_pandemic

Pamiętajmy, że  w warunkach globalnego kryzysu nie tylko żywność trzeba produkować samemu, ale także inne proste rzeczy takie, jak rękawiczki, maseczki, odczynniki chemiczne, a także enzymy, testy diagnostyczne,  komputery, elektronikę, broń, amunicję, roboty, urządzenia laboratoryjne i sprzęt medyczny. Z importem w czasie globalnego kryzysu bywa różnie – umiesz liczyć – licz na siebie. Przed nami wiele wyzwań, a niektóre już widać: SARS-CoV2 potencjalnie może infekować takie zwierzęta, jak naczelne, koty, fretki, czy świnie. Problem ASF może nie być najgorszym jaki spotkał hodowców zwierząt. https://www.wormsandgermsblog.com/2020/02/articles/animals/cats/covid-2-and-potential-animal-hosts/

Warto wprowadzić do codziennego życia pewne podstawowe zasady higieny – czyste sztućce i naczynia w restauracjach, podawanie naczyń w rękawiczkach, mycie naczyń, sztućców i stołów środkami antyseptycznymi – najlepiej z utleniaczem. Rotawirusy, inne wirusy i bakterie też bywają nieprzyjemne.

Przypominajmy o suplementacji witamin, np. witaminy D zimą i wiosną. Same reklamy leków w telewizji publicznej to nie tyle, że za mało – to nawet trochę niewłaściwe i nieeleganckie. To tak, jakby „naród oprawiony był w skórę”. Gdzie misja?

Pracujmy nad transparentnością działań instytucji państwowych i służby zdrowia. Wydawajmy zalecenia – jak żyć higienicznie, jak unikać przeziębień i jak samemu starać się nie dopuszczać do zapalenia płuc. Utrzymywana z pieniędzy podatników służba zdrowia jest także misją, a nie biznesem. Zastanówmy się wreszcie nad zmianą formy finansowania służby zdrowia. Odkładanie problemu na później może się kiedyś źle skończyć.

Niektóre sprawy w instytucjach państwowych można dzisiaj załatwić szybciej i sprawniej niż przed pandemią. Dlaczego dopiero teraz? Jeśli okazuje się, ze można, zróbmy jeszcze kilka kroków naprzód – będzie nam wszystkim łatwiej i lepiej. Jak na przykład wygląda w Polsce ewidencjonowanie substancji toksycznych i kontrola ich obrotu? Myślicie, ze wszystko w porządku? Otóż nie. Nieweryfikowalne kartki papieru – zupełnie jak w PRL-u. Zero postępu od lat 30. Ile lat jeszcze mamy jeszcze czekać aż nasi politycy tak zajęci walką o własne posady raczą się zainteresować sprawami ważnymi dla nas? Jaki to czas, kiedy zegar bije 13 razy? To czas zmienić zegar!

Jak nigdy dotąd rozwija się zdalne nauczanie – nauczyciele powinni szybko nauczyć się być przewodnikami swoich uczniów. Jednocześnie w skleconej naprędce TVP edukacyjnej, widać koszmarne problemy dręczące naszą oświatę. Jak to możliwe, że TVP zatrudnia osoby z przypadku i nie ma w TVP nikogo, kto mógłby te kompromitujące wyczyny nadzorować i korygować.  Programów edukacyjnych nie trzeba robić na żywo, wystarczy dodatkowe 30 minut na montaż i poprawki.  Po tych występach powinniśmy się domagać by wszyscy nauczyciele matematyki zostali zweryfikowani egzaminami, przeprowadzonymi przez wydziały matematyki naszych uniwersytetów. W taki sam sposób należy tez zweryfikować umiejętności nauczycieli pozostałych przedmiotów. Jeśli to są nauczyciele, proponuję by Minister Edukacji z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadzili obowiązkowe okresowe egzaminy dla nauczycieli:  przed zatrudnieniem, a następnie okresowo - co pięć lat. Nie może nauczyciel matematyki mylić średnicy z obwodem koła! Nie może nie wiedzieć czym są liczby parzyste. Taka kompromitacja i TVP i systemu edukacji nie ma prawa się powtórzyć!

Wykop Skomentuj49
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości