Pasj0nAt Pasj0nAt
344
BLOG

The best of Steaua Bukareszt

Pasj0nAt Pasj0nAt Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Najbardziej utytułowany klub w Rumunii. Oczywistość i banał. Przypomnę więc coś nieoczywistego.

W rodzimej lidze zespół Steauy dwadzieścia sześć razy okazywał się najlepszy. Dodatkowo dwadzieścia dwa razy wygrywali Puchar Rumunii, sześć razy Superpuchar Rumunii oraz dwa razy Puchar Ligi Rumuńskiej. Jednak wyjątkowość tego zespołu to inne rozgrywki i styl w jakim je zdominowali. Opowiem też o pewnej serii, która do dnia dzisiejszego pozostaje niepoprawiona. 

Historyczny sezon 1985/1986. Steaua reprezentowała Rumunię w Pucharze Europy. W I rundzie Rumuni spotkali się z duńskim Vejle BK. W dwumeczu rozprawili się z przeciwnikiem 5:2. Kolejna runda to Honved Budapeszt i zdecydowana wygrana 4:2. W 1/4 finału los skrzyżował ich drogę z fińskim FC Kuusysi. Dwumecz zespół z Bukaresztu wygrał 1:0. To zwycięstwo pozwoliło im na rywalizację w półfinale. Spotkali się tam z RSC Anderlecht. Dwumecz to spokojne zwycięstwo 3:1. Droga do finału była więc krótka ...i z perspektywy dnia dzisiejszego niewymagająca. Trzeba jednak pamiętać, że rozgrywki europejskie w poprzednich dekadach były inaczej zorganizowane (nie będę wspominał o tym, że w pierwszych Pucharach Europy grały drużyny na zaproszenie). Dodatkowo poziom drużyn z Europy Środkowej i Wschodniej prezentował się zupełnie inaczej niż dzisiaj.   

Przejdźmy do finału. Spotkanie zostało rozegrane w Sevilli na Estadio Ramon Sanchez Pizjuan przy udziale 70 000 widzów. Przeciwnikiem Steauy była FC Barcelona. Drużyny na boisko wyszły w następujących zestawieniach: 

Steaua Bukareszt: Duckadam - Iovan (C), Belodedici, Bumbescu, Barbulescu, Balint, Balan, Boloni, Majaru, Lacatus, Piturca

FC Barcelona: Urruticoechea - Miranda, Migueli, Julio Alberto, Victor Munoz, Alexanco (C), Carrasco, Schuster, Pedraza, Archibald, Mrcos Alonso

W regulaminowym czasie nie padły żadne bramki. Również dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. Zarówno w meczu jak i w karnych kreatorami widowiska byli bramkarze. Urruticoechea obronił dwie pierwsze jedenastki wykonywane przez Majaru i Boloniego. Ale to bramkarz Steauy grał tego wieczora pierwsze skrzypce. Duckadam obronił w tym konkursie rzutów karnych wszystkie jedenastki wykonywane przez zespół Barcelony. Zastopował kolejno Alexanco, Pedraze, Pichi Alonso i Marcosa. Steaua wygrała Puchar Europy i osiągnęła to grając tylko i wyłącznie rumuńskimi zawodnikami. Osiągnięcie rzadko spotykane w tamtych czasach ...i już nieosiągalne dla drużyn teraźniejszych. 

Do tego historycznego tryumfu drużyna z Bukaresztu dołożyła zwycięstwo w Superpucharze Europy, gdzie 1:0 pokonała Dynamo Kijów. Bramkę na wagę zwycięstwa strzelił legendarny Maradona Karpat - Gheorghe Hagi. Nie muszę chyba wspominać, że w jedenastce Steauy byli sami Rumuni. 

Z kronikarskiego obowiązku trzeba wspomnieć o Pucharze Interkontynentalnym. Wyjątkowo przegranym przez Steaue z River Plate 0:1. 

Statystyka jest królową piłki nożnej. Liczymy ilość goli, zwycięstw, porażek, liczymy punkty drużynom, serie porażek, ale także serie zwycięstw. Liczymy i wyliczamy bardzo dużo przeróżnych danych drużynom, piłkarzom czy trenerom. 

Ja chciałbym w kontekście Steauy wspomnieć o serii meczów bez porażki. Rozpoczęła się w sezonie 1986/1987, a zakończyła w sezonie 1989/1990. Drużyna z Bukaresztu nie przegrała meczu ligowego przez 104 spotkania. W sezonie 1986/87 w 34 meczach ligowych odnieśli 25 zwycięstw i 9 razy zremisowali. W kolejnym sezonie odnieśli 30 zwycięstw i 4 razy zremisowali (warto jednak zaznaczyć, że drugi w lidze zespół Dynamo przegrał mistrzostwo o jeden punkt, a w sezonie zanotował tylko jedną porażkę). Sezon 1988/89 Steaua na 34 mecze wygrała 31 i 3 zremisowała. We wszystkich tych latach zespół z Bukaresztu zostawał mistrzem Rumunii. Seria dobiegła końca w sezonie 1989/90, kiedy w 3  kolejce spotkań Steaua przegrała w meczu derbowym z Dynamo 0:3. Bramki dla zwycięzców zanotowali Mateut, Timofte i Zamfir. Niesamowita seria dobiegła końca. W tym sezonie pogromcy Steauy sięgnęli po mistrzostwo kraju.

Jedenastka Steauy zapisała się w historii rumuńskiego i europejskiego futbolu. Lata 80 to apogeum tego wojskowego klubu i powód do chluby dla rumuńskiej piłki. Jednak jak czas pokazał sukces został rozmieniony na drobne. Dzisiaj klub z Bukaresztu nie może używać herbu i nazwy Steaua ...występuje w lidze rumuńskiej pod nazwą FCSB. Najlepsze czasy, tak jak i cały rumuński futbol, ma już za sobą. 


Pasj0nAt
O mnie Pasj0nAt

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport