Pawel Dmowski Pawel Dmowski
342
BLOG

Wolne wybory w Polsce 1989/1990 to bylo mozliwe!!!

Pawel Dmowski Pawel Dmowski Polityka Obserwuj notkę 36

Uwazam ze wybory z 4 czerwca 1989 r. w ksztalcie (w 35% wolne) uzgodnionym przy okraglym stole przez strone Solidarnosciowa pod przewodnictwem Walesy byly wielkim bledem.

Twierdze ze mozliwe bylo wynegocjowanie w pelni wolnych wyborow byc moze tylka kilka miesiecy pozniej. Strona Solidarnosciowa nie miala mandatu spolecznego do zgadzania sie na takie rozwiazanie nikt nie zapytal narodu czy akceptuje ustalenia okraglego stolu.

Ze skutkami tej zlej decyzji borykamy sie do dzisiaj bo fundamentalne kierunki reform rozlozenie kosztow spolecznych brak rozliczenia komunizmu w Polsce  to zostalo przyjete w okresie  od czerwca 1989 do pierwszych wolnych wyborow na koniec 1991 r. przez parlament ktory nie mial niezbednego do tego mandatu bo byl w 35% wybrany w sposob wolny.  W demokracji oznacza to ze narod nie mial  wplywu bo w demkracji parlamentarnej rzadzi 50% plus jeden. A 65% sejmu nie mialo zadnego mandatu spolecznego.

Inna droga byla mozliwa poszli nia Wegrzy gdzie opozycja od poczatku nie godzila sie na zadne inne rozwiazanie poza w pelni wolnymi wyborami.

Calosc porozumien ich okraglego stolu pomiedzy opozycja a komunistami narod zaakceptowal w referendum w pazdzierniku 1989 r.!!!

W marcu 1990 r mieli juz w pelni wolne wybory.

Fundamentalne pytanie brzmi:

Dlaczego strona Solidarnosciowa skupiona wokol Lecha Walesy wiedzac co dzieje sie na Wegrzech nie poszla ta droga i kto za to odpowiada jakie byly ich motywacje???

Tu macie fajne kalendarium dzieki ktoremu mozna porownac droge Polska i Wegierska ktora toczyla sie w tym samym czasie i opozycja w Polsce wiedziala co dzieje sie na Wegrzech

http://karta.org.pl/pdf/orginal/14062169743047.pdf

 

Motywacje tych ktorzy odpowiadaja za to ze:

1. Stracilismy 2 lata nie majac parlamentu wybranego w wolnych wyborach a kluczowe decyzje dla kierunkow reform rozlozenia kosztow spolecznych, rozliczenia okresu komunizmu podejmowal parlament bez mandatu spolecznego.

2. Zakres w jakich mozna bylo podejmowac te decyzje  byl w rekach tych 65% komunistow i ich satelitow  i strona Solidarnosciowa mogla decydowac tylko w takich ramach na jakie godzilo sie te 65% to oni wyznaczali granice. I to ze Premierem byl Mazowiecki nic tu nie zmienia podobnie ile mielismy ministrow bo wszelkie reformy i decyzje musialy odbywac sie w ramach tego na co godzila sie te 65%.

Dla przypomnienia jak wygladala droga Wegierska w pelni mozliwa rowniez w Polsce:

Początki systemu parlamentarnego po 1989 roku


W latach 1988-89 nastąpiły przemiany, w wyniku których, pojawiły się reformatorskie inicjatywy wewnątrz partii rządzącej oraz nastąpiła aktywizacja polityczna obywateli, co znalazło wyraz w powstawaniu nowych ruchów politycznych.

Od marca 1989 roku do końca października trwały różnego rodzaju rozmowy między władzą, a alternatywnymi ugrupowaniami opozycyjnymi, które dotyczyły przemian ustrojowych.

18 października ówczesne Zgromadzenie Krajowe wprowadziło nową nazwę państwa – Republika Węgierska, usunięto przepis o dyktaturze proletariatu i przewodniej roli partii, którą wcześniej była Węgierska Socjalistyczna Partia Robotnicza, powołano urząd prezydenta. Co istotne liczba zmian sięgała stu, objęły one 90 procent tekstu Konstytucji, sprawiając w rezultacie ustanowienie nowej ustawy zasadniczej.

Wszelkie zmiany zostały poparte przez społeczeństwo w referendum, które odbyło się 26 października. Obywatele opowiedzieli się za likwidacją państwa socjalistycznego oraz za przeprowadzeniem wyborów prezydenckich i parlamentarnych.
 

Pierwsze wolne wybory nad Balatonem po upadku "żelaznej kurtyny"


Odbyły się one 25 marca 1990 rok. W kampanii wyborczej wzięło udział 54 ugrupowania polityczne. Jednak do parlamentu dostało się tylko sześć partii. I tak w skład koalicji rządowej wchodziło: Węgierskie Forum Demokratyczne, które uzyskało w wyborach 24,7%, co dało mu 165 mandatów, Niezależna Partia Drobnych Rolników ( 11,4% - 44 mandaty), Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa (21 mandatów).
Natomiast w ławach opozycji zasiadły takie partie jak: Związek Wolnych Demokratów (21,4% - 92 mandaty), Węgierska Partia Socjalistyczna (10,9% - 33 mandaty), Związek Młodych Demokratów (8,6% - 21 mandatów).

Premierem został Josef Antall, który był jednocześnie przewodniczącym Węgierskiego Forum Demokratycznego. Rządząca partia była mozaiką różnych frakcji ideowych, która przedstawiała się jako ugrupowanie konserwatywno-liberalno-narodowe i mimo, iż Antall próbował łagodzić konflikty wewnątrz Forum, to jednak nie udało mu się zapanować, nad nieustannymi napięciami w partii, co doprowadziło do klęski wyborczej w następnych wyborach. Przy okazji sam Antall utracił swoje stanowisko w grudniu 1993 roku na rzecz Petera Borossa.
"

Zrodlo :http://www.twojaeuropa.pl/1520/historia-wegier-wybory-parlamentarne-od-1989-roku-do-dzis

 

Noszę wolną i silną Polskę w sercu:)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka