Yang Hengjun. Fot. X/Yang Hengjun
Yang Hengjun. Fot. X/Yang Hengjun

Australijski bloger skazany na śmierć w Chinach. Wybuchła międzynarodowa afera

Redakcja Redakcja Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Pisarz i bloger mający australijskie obywatelstwo Yang Hengjun został skazany w Chinach na karę śmierci w zawieszeniu za rzekome szpiegostwo - poinformowały w poniedziałek władze Australii, wyrażając "przerażenie" tym wyrokiem. Do MSZ w Canberze wezwano ambasadora ChRL.

Obywatel Australii skazany na śmierć w Chinach

"Rząd Australii jest przerażony tą decyzją" - oświadczyła minister spraw zagranicznych Penny Wong na konferencji prasowej. Jak podkreśliła, wyrok stanowi wstrząs dla Yanga, jego rodziny i "wszystkich, którzy go wspierali".

Prodemokratyczny bloger i pisarz został zatrzymany w Kantonie w styczniu 2019 roku. Jego proces odbył się za zamkniętymi drzwiami w maju 2021 roku, a władze chińskie nie ujawniły nawet, na rzecz jakiego państwa miał rzekomo szpiegować. Ogłoszenie wyroku wielokrotnie przekładano.

Do uwolnienia Yanga wzywali jego synowie, obywatele australijscy.

"Wiemy, że ojciec nic złego nie zrobił" - napisali w liście.

"W ciągu 18 miesięcy był przesłuchiwany 300 razy, przez sześć miesięcy poddawano go torturom, pozbawiano snu, wiązano mu [w sposób możliwie bolesny - red.] łokcie i przeguby. Był całymi dniami przypinany do krzesła tak, że w efekcie nie mógł chodzić" - przekazali w październiku 2024 w liście do australijskiego premiera Anthony'ego Albanese'a.


Bloger nie przyznał się do winy. Karę zawieszono

Yang nie przyznaje się do winy. Władze Australii apelowały o uwolnienie pisarza, ale Pekin odpowiadał, że Canberra powinna respektować suwerenność Chin i nie wtrącać się do tej sprawy.

Agencja Reutera informuje, że wyrok śmierci w zawieszeniu zwykle jest zmieniany po pewnym czasie na karę dożywotniego więzienia.

Wyrok chińskich władz skrytykował Elaine Pearson z Human Rights Watch. HRW namawia Australię do współdziałania z innymi krajami (jak USA, Japonia i Kanada), które walczą o swoich obywateli więzionych w Chinach.

Daniela Gavshon, dyrektorka australijskiej filii HRW, mówi, że ten wyrok to "katastrofa". – Wydano go po latach arbitralnego trzymania Yanga w areszcie, podejrzeniu stosowania tortur i po procesie za zamkniętymi drzwiami bez prawa wyboru obrońcy – wylicza.

Sprawa pisarza doprowadziła do zgrzytu między państwami

Urodzony w Chinach Yang był w przeszłości dyplomatą ChRL, ale później otrzymał obywatelstwo australijskie i rozpoczął karierę jako autor powieści szpiegowskich. Prowadził również bloga, na którym komentował sprawy polityczne i był aktywny w chińskich sieciach społecznościowych, gdzie opowiadał się za demokracją.

Sprawa Yanga wpisuje się pogorszenie relacji Chin z Australią i innymi sojusznikami USA. Tarcia nasiliły się w czasie sprawowania władzy w Australii w latach 2018-2022 przez rząd premiera Scotta Morrisona, który apelował o międzynarodowe śledztwo w sprawie genezy pandemii Covid-19 w Chinach. Później jednak obecny premier Australii Anthony Albanese i przywódca Chin Xi Jinping deklarowali skłonność do naprawy relacji.

Albanese złożył wizytę w ChRL w listopadzie 2023 roku i informował o "znacznych postępach" w relacjach obu krajów.

MB/KW

Fot. Yang Hengjun. Fot. X/Yang Hengjun

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka