Blog
Z ułańskiej perspektywy
Paweł K. Janowski
Paweł K. Janowski historyk, teolog, publicysta
5 obserwujących 133 notki 137220 odsłon
Paweł K. Janowski, 12 lipca 2017 r.

Żniwa CBA rozpoczęte

1256 10 1 A A A

Lato w pełni, a tymczasem wzrasta zamiłowanie do skracania nazwisk do pierwszej litery z kropką. Kropka jest po, a nie jak u Nowoczesnej przed pierwszą literą. Hmm, ciekawe. Frontowi działacze biznesu postkomunistycznego chowają się za inicjałami pewnie ze skromności. Dzień po dniu mapa naszej ojczyzny zapełnia się kurczącymi się nazwiskami.

Warto przyjrzeć się żniwom agentów CBA. Strona Biura (zwłaszcza wpisy agenta Piotra Kaczorka) jest obecnie najciekawszym portalem informacyjnym. Polecam. Wiadomości mogą się wydawać podobne do siebie, ale co będziemy sobie żałować. Krótki przegląd jednego tygodnia jest bardzo pouczający i działa jak zimny prysznic w czasie upałów. Podkreślam – jednego tygodnia roku 2017.

4 lipca agenci CBA ze Szczecina zatrzymali 10 pracowników Elektrowni Szczecin i „biznesmena”. Powód? Korupcja przy dostawach biomasy do elektrowni. Pracownicy odpowiedzialni za pilnowanie jakości paliwa, pilnowali oczywiście, ale swoich interesów. Jakość paliwa spadała, za to jakość życia się podnosiła. Główny inżynier Elektrowni Szczecin S.A. został zatrzymany na gorącym uczynku – przyjął łapówkę 50 000 zł. Podobno nie płakał jak pani Sawicka, co uwiedziona została, choć nie chciała. W wyniku przeszukań zabezpieczono jeszcze 100 tys. zł. Proceder powodował wielomilionowe straty spółki Skarbu Państwa - Polskiej Grupy Energetycznej SA.

30 czerwca funkcjonariusze CBA w Gdańsku zatrzymali 2 pracowników logistyki spółki wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej – PIT RADWAR, dostawcy elektroniki profesjonalnej dla wojska polskiego. Podejrzenia dotyczyły zakupów maszyn, urządzeń i części do nich. W Warszawie zatrzymano pracowników tej spółki w chwilę po przyjęciu łapówki – jako prowizji za zakupy części. Negocjowali zakup maszyny za ok. 380 tys. euro i zażądali dla siebie kolejnej łapówki, która miała wynosić nie mniej niż 5% wartości, czyli ok. 19 tys. euro. Prawdziwi biznesmeni.

29 czerwca agenci krakowskiej Delegatury CBA zatrzymali kolejne 6 osób w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa gospodarcze w latach 2013-15. Chodzi o ok. 40 mln zł dofinansowania unijnego z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Finansów na nieistniejącą inwestycję, wyłudzenia zwrotu ok. 9 mln zł VAT oraz prania pieniędzy m.in w tzw. rajach podatkowych. Projekt, na który wyłudzono dotację, dotyczył inwestycji w linię do recyclingu odpadów z tworzyw sztucznych. Widać ekologiczne zacięcie u biznesmenów. Wcześniej zatrzymano 20 osób m.in. prezesów oraz pracowników spółek uczestniczących w procederze. Aresztowano podejrzanych w Żyrardowie, Krakowie i Płocku. Przyjmowali na rachunki swoich firm miliony za fikcyjne zakupy lub usługi np. jako zadatek na ciężarówki, na części samochodowe, zaliczki zakupu nieruchomości, a następnie dokonywali ich wypłat gotówce w kilku transakcjach. Porządnie wyprana i wyprasowana gotówka trafiała do organizatorów wyłudzenia, a pomocnicy zatrzymywali prowizję. Dzielili się uczciwie, nie ma co.

27 czerwca agenci z łódzkiej Delegatury CBA zatrzymali 6 osób na terenie Łodzi i Kielc, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel fikcyjnymi fakturami VAT oraz praniu pieniędzy na kwotę co najmniej 19 mln zł. Zabezpieczono faktury za wymyślone usługi bądź sprzedaż, wiele nośników elektronicznych, kilkadziesiąt kart do kont bankowych oraz ok. 300 tys. zł. w gotówce.

A tymczasem deficyt budżetowy w tym roku ni z tego, ni z owego jakoś kurczy się w skali niespotykanej nigdy wcześniej. Cuda jakieś, czy co? Czy będę prorokiem, gdy powiem, że więcej obywateli i towarzyszy w najbliższych miesiącach będzie protestowało w obronie ekologicznej demokracji i wolności do prania gotówki? Gorące będzie nie tylko lato, ale także jesień, zima, wiosna i znowu lato. I tak będzie dopóki Mariusz Kamiński ze Zbigniewem Ziobro nie oczyszczą Stajni Augiasza. Żniwa z prawdziwego zdarzenia.


Dr Paweł Janowski

Redaktor naczelny miesięcznika „Czas Solidarności”

Felieton ukazał się w najnowszym wydaniu „Tygodnika Solidarność”

Opublikowano: 12.07.2017 11:49. Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 11:52.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Janowski

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @YENOM Dzięki serdeczne :-) Pozdrawiam
  • @444 Dzięki serdeczne :-) PJ
  • @NOWY123 Nie inaczej :-) Pozdrawiam serdecznie

Tematy w dziale Społeczeństwo