0 obserwujących
36 notek
21k odsłon
  622   0

Jaś nie doczekał ?

Janek urodził się w 2006 roku. Piąte dziecko rodziców pochodzących z niżu demograficznego lat 60-tych, został powołany na świat tuż po odejściu wielkiego nauczyciela, po którym odziedziczył imię. Władza już wcześniej ingerowała za pomocą legislacji w naturalne możliwości tego chłopca. Na przykład kilka lat temu ówczesny rząd próbował Jankowi i wielu innym dzieciom zmienić ustawowo wiek dojrzałości szkolnej. Popełnił strategiczny błąd. Rodzice nie darowali ataku na maluchy i dziś po tamtej ekipie zostało jedynie przykre wspomnienie.

Obecny rząd w sensie logicznym chyba jednak przebił konkurencję. Janek co prawda wg natury i prawa Boskiego nie przestał być piątym dzieckiem, a jego rodzice poza nim nadal utrzymują dwójkę starszego rodzeństwa, jednak ustawowo Janek właśnie awansował na pierworodnego. Trudno bowiem inaczej w zgodzie z logiką i sprawiedliwością zinterpretować pomysł, że piąte dziecko na rzekomo pro-demograficzną premię nie zasługuje tylko dlatego, że jego starsi bracia i siostry są już pełnoletni.

Ciekawe swoją drogą, co pomyślą o tym bracia i siostry Janka, którzy do tępych nie należą. Zdobywają tytuły w konkursach i naukowe stypendia, przeskakują wysokie progi punktowe, studiują na renomowanych uczelniach. Znają języki obce i podróżują po świecie. Ich rodzice od zawsze rozumieli, że konsekwentne i brutalnie uczciwe myślenie jest najpotężniejszą bronią, w jaką mogą wyposażyć własne dzieci. Dwoje najstarszych już płaci w Polsce podatki, dwoje średnich uczy się tu lub studiuje. Nie wyjeżdżają, jak na razie, choć z całą pewnością mogliby w krajach bogatych liczyć na znacznie więcej niż zmywak. Nie bardzo umiem im odpowiedzieć, dlaczego ich mały braciszek nie zasługuje na premię demograficzną i dlaczego sprawiedliwa z nazwy większość parlamentarna ustawowo zaprzeczyła ich istnieniu.

Bo przecież niegrzecznie byłoby twierdzić, że nie chodzi o żadną sprawiedliwość ani premię za wielodzietność, lecz o chłodne liczenie głosów. Wszak pokolenie 50-latków, które najczęściej ma już dorosłe dzieci i czasem trafi się im ostatnie niepełnoletnie, wydaje się i tak mentalnie skazane na wybór między PiSem a PoPetru. A ponieważ to faktycznie nie jest żaden wybór, może poparcie dla PiSu w tym przedziale wiekowym uznano za mało zagrożone ? Natomiast pokolenie 35, mające przeważnie dzieci małe, to łakomy target, który telewizji nie ogląda, zaś głosy mogłoby z łatwością ulokować u Kukiza, Korwina czy Narodowców ? Albo, żeglując w drugą stronę, u chwilowo odsuniętego na boczny tor lewactwa ?

Janek też jest bystry - ma to po „nieistniejącym”starszym rodzeństwie. Już nieraz zadawał w kwestiach podstawowych pytania, od których dorosłym miękły nogi. Pytanie o sprawiedliwość pisaną z małej litery też zada wcześniej czy później. Jest wszak „późnym” dzieckiem, większość jego kolegów z klasy premię dostanie. Bo tu u nas, w dawnej Galicji, singlizm i jedynactwo nadal nie są w modzie.

Oczywiście rodzice Janka bez tych pięciu stów sobie poradzą. Radzili sobie w gorszych okolicznościach - kiedy na przykład mieli czwórkę drobnych dzieci, w Polsce nie było żadnych ulg prorodzinnych, a postkomunistyczny premier twierdził bez żenady, że "promocja wielodzietności jest siłą napędową ubóstwa, dziedziczonego upośledzenia części przyszłych pokoleń". Zaś w tym samym czasie znajoma z Anglii mówiła im wprost: "jedźcie na Wyspę tak, jak stoicie, z taką gromadką będziecie żyli z samych benefitów". Znieśli tamto, zniosą i to, są w końcu zrobieni z mało współczesnego materiału. Ich duchową matką była dawna Solidarność, a ojcem Jan Paweł II. Pamiętają czerwiec roku 1979, ale i grudzień 1981. Wiedzą, jak smakuje poświęcenie i nigdy nie pragnęli "takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała".

Ale żal pozostanie. Żal, że prawo miało się już przecież odtąd stać ramieniem sprawiedliwości. I należy się chyba im oraz ich dzieciom odpowiedź, jaki rodzaj sprawiedliwości mieli na myśli autorzy ustawy, którzy nie uznali Janka, mającego wszak dwóch braci i dwie siostry, za godnego premii 500 plus ?

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale