35 obserwujących
386 notek
391k odsłon
  1924   9

Jak to z amantadyną było…

Marzec 2020 r. Dr. Włodzimierz Bodnar informuje Ministerstwo Zdrowia o swoich obserwacjach, że amantadyna jest skuteczna w leczeniu wczesnej fazy choroby COVID-19. Ministerstwo nie reaguje.

Wiosna 2020. Na zlecenie Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, Agencja Badań Medycznych finansuje badanie dotyczące zastosowanie amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19. Przeprowadzone wiosną 2020 badanie wykazało, że żaden z pacjentów przyjmujących amantadynę z powyższych wskazań, u których stwierdzono zarażenie wirusem SARS-CoV-2, nie rozwinął ciężkich objawów choroby. Lider projektu, prof. Konrad Rejdak, twierdzi, że „Warunkiem skuteczności amantadyny w COVID-19 jest jednak stosowanie tego leku we wczesnej fazie procesu chorobowego, t.j. przed rozwinięciem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS).”

Początek marca 2021 r. Ministerstwo Zdrowia zleca Agencji Badań Medycznych przeprowadzenie badań klinicznych.

29 marzec 2021 r. Agencja Badań Medycznych podpisuje umowę na wykonanie badań klinicznych z dwoma zespołami badawczymi. „Współpracy z ABM podjęły się dwa zespoły badawcze tj. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie (Główny Badacz prof. Konrad Rejdak) oraz z Górnośląskie Centrum Medyczne im. Prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Główny Badacz prof. dr hab. n. med. Adam Barczyk).”

24 sierpnia 2021 r. Minister Zdrowia Adam Niedzielski stwierdza, że „wyniki badań nie potwierdzają skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19”. „Przyznał przy tym, że badania nad skutecznością leku trwają, ale nie ma wystarczającej populacji pacjentów, żeby je prowadzić szybko.”

5 listopada 2021. Media informują, że Polska zakontraktowała lek na COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki: „Czekamy na zatwierdzenie przez EMA. (…) Mam nadzieję, że nastąpi to lada dzień. Polska zakontraktowała te leki, które jeszcze nie są w obiegu i które mam nadzieję, że też uratują znaczną liczbę istnień ludzkich.”

11 luty 2022 r. Agencja Badań Medycznych, a za nią Ministerstwo Zdrowia, stwierdzają, że amantadyna nie jest skuteczna w leczeniu COVID-19. „Wyniki pokazują, że nie ma żadnych różnic pomiędzy grupą pacjentów we wczesnej fazie z umiarkowanym bądź ciężkim COVID-19 leczonych amantadyną, a grupą pacjentów przyjmujących placebo - zaznaczył ekspert. Prof. Adam Barczyk zwrócił się do prezesa Agencji Badań Medycznych o zaprzestanie rekrutacji pacjentów i zakończenie badania.”

Decyzja została podjęta mimo tego, że Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie nie zakończył swoich prac, a Górnośląskie Centrum Medyczne przeprowadziło badania na 149 pacjentach (mimo zapisu w Umowie, że będzie ich 500), którzy byli w średnim i ciężkim stanie choroby (schemat leczenia opracowany przez dr. Bodnara dotyczy chorych na Covid w pierwszych godzinach choroby).

Dziękuję za uwagę.


Lubię to! Skomentuj81 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości