5 obserwujących
101 notek
93k odsłony
276 odsłon

Skwantowany wikipedysta (2)

Wykop Skomentuj5

Po raz kolejny wziąłem się za meczenie Wikipedii. Znów tematyka artykułów dotyczyła kwantów, chociaż tym razem niezupełnie. Bardziej skupiłem się na modnym znów na salonach temacie - eterze.

Tak więc, na pierwszy ogień - przetłumaczyłem artykuł Teorie eteru, opisujący m inn nowoczesne podejscie do zagadnienia, pojawiające się przy omawianiu mechaniki kwantowej, a konkretnie pewnych jej interpretacji.

Na drugie danie - Teoria fali pilotującej de Broglie. Większą część wyprowadzeń matemtycznych zostawiłem na później - przeciętny człowiek i tak nic nie zrozumie.

Następnie Skrócenie fali stojącej. Tym razem artykuł napisałem od podstaw - opierając się na stosownych fragmentach pracy Yurija Iwanowa, Milo Wolffa i Gabriela LaFreniere jako dodatek poglądowy. Rozpisałem zagadnienie na przypadek fali płaskiej a następnie opisałem poprawki, potrzebne dla fali sferycznej. Mało kto zna to zjawisko, a jeszcze mniej osób wie, że pozwala ono wytłumaczyć efekty relatywistyczne w sposób czysto klasyczny - mechaniczny. Wystarczy sferyczną falą stojącą zasymulować cząstkę materialną i wstawić to do Teorii eteru Lorentza (za którą wziąłem się na koniec) - żeby wszystko stało się łatwo wytłumaczalne na gruncie klasycznej fizyki ośrodka sprężystego. Prawda, że proste? Ale oczywiście - kto by mnie tam słuchał. Mimo to wam to piszę i pozdrawiam, nikogo przy tym, mam nadzieję, nie obrażając (pa Waldemar i jemu podobni mogliby wziąść przykład).

Ha, byłbym zapomniał. Przecież zmodyfikowałem również artykuł dotyczący efektu Dopplera, dodając do niego wzmiankę o efekcie na fali stojącej. Artykuł był "Na medal", mam nadzieję, że im go nie zepsułem ;-P

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie