11 obserwujących
304 notki
486k odsłon
978 odsłon

PKN ORLEN będzie właścicielem RUCH-u

PKN ORLEN dostał zgodę na kupno Ruchu. fot. Materiały prasowe RUCH S.A.
PKN ORLEN dostał zgodę na kupno Ruchu. fot. Materiały prasowe RUCH S.A.
Wykop Skomentuj60

PKN ORLEN zostanie większościowym akcjonariuszem RUCH-u, z pakietem 65 proc. Pozostałymi akcjonariuszami będą Alior Bank, PZU i PZU Życie.

PKN ORLEN złożył ofertę kupna Ruch S.A. w kwietniu 2019 r. Deklarował wówczas chęć przejęcia części detalicznej dystrybutora prasy obejmującej ok. 1,7 tys. własnych kiosków i saloników prasowych. Zaplanował restrukturyzację i wykorzystanie synergii pomiędzy z rozwijającym się segmentem detalicznym koncernu. Wspólnie z Alior Bankiem i PZU zawarł wówczas porozumienie, które zakładało, że Alior przejmie najpierw 100 proc. akcji Ruchu, a następnie odsprzeda je PKN ORLEN.

W kwietniu 2020 r. PKN ORLEN złożył wniosek do UOKiK. Pierwszego czerwca urząd antymonopolowy wyraził zgodę na przejęcie przez koncern 65 proc. akcji RUCH S.A.

- Zgodnie z zapowiedziami realizujemy procesy akwizycyjne, które uzupełniają biznesowe działania PKN ORLEN i przyczynią się do zwiększania zysków w długiej perspektywie. Wchodzimy w kolejny etap pozyskania aktywów spółki RUCH, które wpisują się w nasze strategiczne plany dotyczące rozwoju sieci detalicznej. Chcemy maksymalnie wykorzystać biznesowe synergie, tak aby zwiększać wartość obu spółek i poszerzać ofertę dla naszych klientów – mówi Daniel Obajtek, prezes płockiego koncernu.

Alior Bank , który odkupi 100 proc. udziałów RUCH S.A. od spółki Lurena Investments B.V. - za cenę 1 (jednego) złotego, zobowiązał się do umorzenia 87,5 mln zł wierzytelności dystrybutora prasy. Aby transakcja z PKN ORLEN doszła do skutku, potrzebne jest też prawomocne potwierdzenie przez sąd wykonania układów RUCH S.A. z wierzycielami w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych.

Restrukturyzacja RUCH-u planowana przez nowego właściciela przewiduje rozwój w dwóch kierunkach: sprzedaż FMCG, czyli produktów szybkozbywalnych (np. produktów spożywczych czy środków czystości sprzedawanych często i po względnie niskich cenach) i rozwój usług kurierskich. Punkty sprzedaży detalicznej i gastronomii będą otwierane poza stacjami paliw.


Jak informuje PKN ORLEN, plan rozwoju wpisuje się w trendy rozwoju sprzedaży detalicznej w Europie Środowo-Wschodniej, gdzie widoczna jest stabilizacja wzrostu konsumpcji paliw przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach. Analizy rynkowe, które zlecił koncern, wykazały duży potencjał rozwoju dla sieci sprzedaży poza stacjami paliw.

Historia RUCH-u

Historia RUCH-u to już przeszło sto lat. W 1918 r. powołano Polskie Towarzystwo Księgarni Kolejowych RUCH Sp. z o.o. W 1935 r. spółka stała się jedynym kolporterem ogólnopolskim. W 1949 r. przedsiębiorstwo upaństwowiono. Przez cały okres PRL-u było państwowym monopolistą w kolportażu prasy.


kiosk Ruchu
Sprzedaż papieru toaletowego w kiosku RUCH-u w 1965 r. w Warszawie. Fot. PAP/ CAF/ Edmund Uchymiak

W 1992 r. firmę przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. 

W sierpniu 2010 r. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało swój pakiet akcji (56,86 proc.) funduszowi Eton Park Capital Management. We wrześniu 2010 r. 100 proc. akcji przeszło do spółki Lurena Investments B.V. z siedzibą w Holandii. W 2017 r. głównym udziałowcem RUCH S.A. został przedsiębiorca Igor Chalupec.

W 2018 r. Ruch zanotował spadek przychodów ze sprzedaży o 7,5 proc. Według danych Izby Wydawców Prasy w lutym 2019 r. spółka obsługiwała 23,1 proc. dystrybucji prasy, wobec 29,93 proc. rok wcześniej. Natomiast jej główny konkurent Kolporter zanotował wzrost w skali roku o 3,81 proc. do 55,76 proc.

KJ, BG


Wykop Skomentuj60
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka