Wyższe podatki w ramach Nowego Ładu? Wiceminister finansów komentuje

Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. fot. Twitter/Ministerstwo Finansów
Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. fot. Twitter/Ministerstwo Finansów

Rząd na razie nie planuje zmian w podatkach VAT i CIT. "W Nowym Ładzie będą zaproponowane zmiany w klinie podatkowym" - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

- Jeśli chodzi o te dwa podatki CIT i VAT tutaj zasadniczych zmian nie przewidujemy na ten moment, a na pewno nie podwyżki tych podatków. Ale generalnie zmian jako takich tutaj nie ma, głównie skupiamy się na kwestii klina – powiedział podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego Patkowski.

- Jeśli chodzi o PIT to rzeczywiście pewnie Nowy Ład będzie proponował jakieś zmiany w klinie, natomiast nie jestem upoważniony i nie posiadam wystarczającej wiedzy, żeby o tym mówić. Tutaj musimy uzbroić się w cierpliwość. Pewnie te wskaźniki, dotyczące reformy klina, wpłyną na pewne wskaźniki w Wieloletnim Planie Finansowym, więc wtedy będziemy je korygować – dodał.

Kiedy PiS ogłosi Nowy Ład?

Konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości, na której ma zostać zaprezentowany Nowy Ład, odbędzie się najwcześniej 15 maja.

Wiceminister finansów zaznaczył, że Nowy Ład będzie programem "propopytowym". - Będzie po pierwsze stawiał bardzo mocno na tę inwestycyjną nogę inwestycji publicznych, ale z drugiej strony chcemy też, żeby w dużej mierze środki pracowników pozostawały w ich kieszeniach. Czyli to będzie raczej program propopytowy, i na pewno kierowany do osób, które zarabiają pensje w dolnej połowie. To będzie głównie reforma kierowana do nich i będzie to reforma korzystna – powiedział Patkowski.

Nowy Ład - co to jest?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

KJ

Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka