Ubezpieczenie roweru. Kto musi ubezpieczyć jednoślad?

rowery.um.warszawa
rowery.um.warszawa
Rowery zalewają polskie ulice. I nic dziwnego - w pandemii rower był jednym z najbezpieczniejszych środków transportu, jednak im więcej jednośladów na drogach, tym łatwiej o nieszczęśliwy wypadek.

Rowery zalewają polskie ulice

Rowery stały się absolutnym must have obecnego i ubiegłego sezonu. Pandemia skutecznie sparaliżowała transport, wielu ludzi bało się jeździć środkami komunikacji miejskiej, dlatego z autobusów przerzucili się na rowery. W ten sposób rower przestał być jedynie narzędziem rekreacji, ale stał się również równoprawnym środkiem transportu. Oprócz niepodważalnych korzyści dla zdrowia, zamiana pojazdu mechanicznego na rower jest dla środowiska zmianą nie do przecenienia.

Za zwiększeniem ruchu rowerowego nie zawsze jednak idzie świadomość, jak w sposób bezpieczny z jednośladu korzystać. Wypadki z udziałem rowerzystów zdarzają się codziennie. Oprócz tego, że bezwzględnie na drodze trzeba zachować ostrożność, warto pomyśleć o ubezpieczeniu roweru nie tylko na wypadek kradzieży czy wypadku, ale także jeśli zdarzy nam się w rowerowym szaleństwie np. niechcący przytrzeć auto.

Czy trzeba ubezpieczać rower?

Osoby fizyczne nie muszą wykupywać ubezpieczenia na rower (chyba że jest to rower elektryczny, który osiąga prędkość od 25 km/h, wtedy trzeba wykupić OC). Jeśli jednak nasz rower jest sporo wart lub najzwyczajniej w świecie poruszamy się nim codziennie o ubezpieczeniu pomyśleć warto, chociażby po to, by podnieść swoje poczucie bezpieczeństwa za kierownicą.

Ubezpieczenie roweru w Polsce dotyczy przede wszystkim kradzieży (wyłącznie w wyniku napadu rabunkowego). Można jednak wykupić polisę od nieszczęśliwych wypadków oraz od odpowiedzialności cywilnej.

Co daje ubezpieczenie roweru?

Umowa ubezpieczenia roweru powinna przede wszystkim chronić posiadacza przed odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone osobom trzecim, kradzieżą roweru w wyniku rabunku a także obejmować uszkodzenia ciała rowerzysty i szkody materialne powstałe na skutek wypadków.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Według danych statystycznych Polacy najczęściej ubezpieczają rowery od kradzieży i wykupują OC. Niestety do tej pory nie ma jednego ubezpieczenia, które obejmowałoby zarówno ochronę przed kradzieżą, jak i odpowiedzialność cywilną, dlatego trzeba wykupić je oddzielnie.

Wybór ubezpieczenia zależy też w dużym stopniu od tego, w jaki sposób z roweru korzystamy i jaki mamy rower. Im więcej zapłaciliśmy, tym rozsądniejsze będzie wykupienie ubezpieczenia przed kradzieżą. Ci, którzy z roweru korzystają często i jeżdżą nim do pracy, często również ulicą, powinni rozważyć pełen wachlarz ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenie?

To ile kosztuje ubezpieczenie roweru zależy w dużej mierze od jego wartości. Polisę można wykupić nawet od 9 do 16 proc. wartości roweru. Polisę OC można wykupić już nawet za 20 zł. W każdym przypadku warto jednak sprawdzić, które ubezpieczenie sprawdzi się w naszym przypadku, żeby najzwyczajniej nie przepłacić. Warto skorzystać z porównywarek ubezpieczeń, które automatycznie robią zestawienia ubezpieczeń wraz z tym, co obejmują.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka