Europejski Kongres Finansowy startuje już jutro w Sopocie.

Europejski Kongres Finansowy odbędzie się w Sopocie.
Europejski Kongres Finansowy odbędzie się w Sopocie.
Jeden z największych Kongresów gospodarczych w Polsce wraca w formie stacjonarnej. Europejski Kongres Finansowy odbędzie się już w dniach 13-15 września w Sopocie. Salon24 jest patronem medialnym wydarzenia.

image

Europejski Kongres Finansowy dotychczas odbywał się online. Wraca jednak w formie stacjonarnej. Na imprezę zaproszono ponad 1000 ekspertów i menadżerów z kraju i zagranicy, w tym prezesów i członków zarządów 50 największych instytucji z sektora finansowego, ponad 150 panelistów z Polski i zagranicy zaproszonych do współtworzenia tegorocznego programu, 150 przedstawicieli mediów oraz 60 studentów i doktorantów z polskich i zagranicznych uczelni biorących udział w ramach trwającej wraz z Kongresem Akademii EKF.

„Finanse w odmienionej rzeczywistości” - hasło EKF

Europejski Kongres Finansowy jest jednym z najważniejszym wydarzeń dla sektora finansowego oferującym platformę dyskusyjną dla czołowych ekspertów i wybitnych liderów politycznych i biznesowych, a także przedstawicieli środowisk akademickich.

Hasło tegorocznego programu to: „Finanse w odmienionej rzeczywistości”. Odnosi się do tego, że od kilku lat w wielu państwach świata rządy, przedsiębiorstwa, a także krajowe i międzynarodowe instytucje dokonują głębokiej zielonej i cyfrowej transformacji. Pandemia koronawirusa zadziałała jak akcelerator tych procesów. Dlatego odbudowa gospodarki po pandemii będzie polegała na jeszcze szybszym i skuteczniejszym wdrażaniu zielonych i cyfrowych zmian w gospodarce.

Czytaj:

Kraje członkowskie europejskie podjęły szybkie decyzje o solidarności oraz o uwspólnotowieniu długu dając do dyspozycji olbrzymie środki finansowe na odbudowę. By je skutecznie wykorzystać, tym ważniejsze stają się zdolności, wiedza i kompetencje ludzi, którzy będą transformacji gospodarki dokonywać. Kluczowe jest, aby przywódcy umieli myśleć po nowemu, z wielką otwartością i kreatywnością. Na takie wyzwania odpowiada hasło EKF jak i cały program tegorocznego Kongresu.

Program Europejskiego Kongresu Finansowego

Plan Kongresu składa się z debat plenarnych, debat oksfordzkich i ponad 30 debat specjalistycznych. Główne obszary tematyczne tegorocznego EKF to:

 • banki a rozwój gospodarki po pandemicznym kryzysie - odbudowa wartości gospodarki po pandemicznym kryzysie będzie wymagała finansowania. Podczas kongresu padnie pytanie, jakie miejsce w tym procesie mają zająć banki i jak muszą się zmienić. 
 • cyfrowa transformacja usług finansowych - pandemia wyzwoliła potencjał tkwiący w cyfrowej transformacji usług finansowych. Podczas EKF odbędzie się dyskusja, jakimi drogami transformacja cyfrowa będzie dalej podążać oraz jakie ryzyko wiąże się z tym procesem.
 • finanse w zielonej gospodarce - choć nie wiemy, jaka będzie zbudowana na nowo gospodarka, to wiemy jedno – musi być zielona. Ale zielona gospodarka stawia wyzwania systemowi finansowemu. EKF spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie – jakie i jak im sprostać? 
 • transformacja a troska o stabilność finansową - zadłużenie państw przekracza już to, do którego doszło po poprzednim największym kataklizmie w dziejach – II wojnie światowej. Kolejne z najważniejszych pytań Kongresu brzmi: Jak zachować w tych warunkach stabilność finansową? Jak uniknąć kryzysu bankowego i kryzysu finansów publicznych?
 • wyzwania dla edukacji, pracodawców i pracowników - praca online i nauka zdalna przyniosły wyzwania dla wszystkich – pracodawców i pracowników, uczniów, nauczycieli i rodziców. Jak po pandemii budować nowe relacje z troską o to, by były efektywne? Czy i jakie zmiany nastąpią na rynku pracy?
 • konsument w centrum uwagi a mechanizmy gospodarki rynkowej - w centrum uwagi – już od lat – jest konsument. Ale co gdy ochrona praw konsumenckich może spowodować zakłócenia w gospodarce rynkowej? To jedno z najważniejszych zagadnień, spośród tych, z którymi zmierzą się uczestnicy EKF.
 • odpowiedzialne regulacje -  od poprzedniego wielkiego kryzysu finansowego przez sektor bankowy przetoczyło się tsunami regulacji. Jak tworzyć odpowiedzialne regulacje? To kolejne z kluczowych zagadnień, z którym zmierzą się uczestnicy Europejskiego Kongresu Finansowego w 2021 roku.

Cały program Europejskiego Kongresu Finansowego znajdziemy na stronie organizatora. 

Prelegenci Europejskiego Kongresu Finansowego

Wśród prelegentów pierwszego dnia EKF m.in.:

 • Leszek Balcerowicz
 • Marek Belka
 • Ashley Benigno
 • Daniel Holz
 • Jean Lemierre

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Finansowego będzie Dan Breznitz, Professor and Munk Chair of Innovation Studies, University of Toronto, światowej sławy ekspert w dziedzinie strategii innowacyjności. Jest on także doradcą ds. polityki innowacyjności rządów państwowych, władz lokalnych, organizacji międzynarodowych oraz międzynarodowych korporacji.

Na EKF wejdą tylko zaszczepieni

Kierując się obecnie obowiązującymi przepisami związanym z pandemią COVID-19, Organizatorzy podjęli decyzję, o możliwości stacjonarnego udziału w Kongresie wyłącznie dla osób w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Rejestracja na EKF.

KJ

Czytaj też:


Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka