Kończy Ci się polisa OC? Sprawdź, jak znaleźć tańsze ubezpieczenie

Kończy Ci się polisa OC? Sprawdź, jak znaleźć tańsze ubezpieczenie. Mat. prasowe
Kończy Ci się polisa OC? Sprawdź, jak znaleźć tańsze ubezpieczenie. Mat. prasowe
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla samochodów i innych pojazdów. Zakres polisy jest taki sam u każdego ubezpieczyciela, dlatego warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej cenę. Podpowiadamy, jak znaleźć tanie ubezpieczenie.

Co roku każdy właściciel samochodu, motocykla albo innego pojazdu poruszającego się po drogach publicznych ma okazję, żeby zweryfikować dotychczasową polisę OC i zastanowić się nad zakupem nowej. Nowa polisa to często niemały wydatek. Nie musi jednak wcale dużo kosztować. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie i jak szukać korzystnych ofert ubezpieczycieli.

Z zakupem ubezpieczenia nie czekaj na ostatnią chwilę!

Jeśli kończy nam się polisa OC, warto zastanowić się nad wyborem lepszej opcji. NIe warto czekać z tym na ostatnią chwilę. Wtedy może nam zabraknąć czasu na spokojne znalezienie najlepszej oferty OC. Ktoś zapyta, dlaczego w ogóle szukać nowej oferty? Odpowiedź jest prosta: żeby nie przepłacać! Może się przecież okazać, że dotychczasowy ubezpieczyciel nie ma wcale najlepszej propozycji ubezpieczenia OC. Trzeba mieć zatem czas również na wypowiedzenie dotychczasowego ubezpieczenia, o czym dokładniej piszemy w dalszej części artykułu.

Nie warto zostawiać kwestii nowej polisy na ostatni moment również dlatego, żeby nie mieć przerwy w OC po wypowiedzeniu poprzedniej polisy. Nowa zacznie obowiązywać po podpisaniu umowy i opłaceniu składki lub jej raty. To też wymaga czasu.

Jak sprawdzić ważność polisy OC?

Aby odpowiednio wcześnie zacząć szukać nowej oferty ubezpieczenia, trzeba wiedzieć, kiedy dokładnie kończy się aktualna polisa. Najłatwiej to zrobić, sprawdzając umowę ubezpieczenia lub potwierdzenie jej zawarcia, które jeszcze niedawno obowiązkowo trzeba było mieć przy sobie w samochodzie Obecnie nie jest to konieczne. Nie musimy też wozić ze sobą papierowego dowodu rejestracyjnego. Jeśli nie mamy odpowiedniego dokumentu przy sobie, można skorzystać z bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Znajdziemy tam numer polisy, nazwę ubezpieczyciela, markę i model ubezpieczonego samochodu oraz datę zakończenia obowiązywania polisy OC.

Kiedy ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie?

Jeśli nie planujemy zmiany ubezpieczyciela i chcemy kontynuować polisę OC w dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeniowym, powinniśmy sprawdzić datę zakończenia ważności polisy. W niektórych bowiem przypadkach polisa OC nie przedłuża się automatycznie. Dotyczy to kilku sytuacji. Ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie na przykład, gdy niedawno kupiliśmy samochód. Można wtedy zakupić nową polisę lub korzystać z ubezpieczenia sprzedawcy do końca umowy. Jednak taka umowa odziedziczona po poprzednim właścicielu auta nie zostanie przedłużona automatycznie. Podobnie jest w przypadku krótkoterminowej polisy OC (np. dla samochodów zabytkowych), auta otrzymanego w spadku lub darowizny oraz w sytuacji, gdy nie została uregulowana cała składka za kończące się OC.

Kary za brak ubezpieczenia OC

Polisa OC, która nie przedłuża się automatycznie, może być kolejnym pretekstem do tego, żeby poszukać tańszego ubezpieczenia. Znowu jednak nie można dać się zaskoczyć kończącej się polisie. Trzeba bezwzględnie zadbać o ciągłość ubezpieczenia. Przerwa w ubezpieczeniu OC może skończyć się nałożeniem kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość kar jest ustalana co roku i zależy od okresu, w jakim pojazd nie był ubezpieczony. W 2021 roku kary za brak OC na samochód osobowy wynoszą:

• brak ciągłości OC do 3 dni – 1 120 zł;

• od 4 do 14 dni – 2 800 zł;

• powyżej 14 dni – 5 600 zł.

Jak szukać taniej polisy OC?

Gdy zbliża się termin zakończenia ubezpieczenia OC , nowej polisy warto zacząć szukać jak najszybciej. Jak to zrobić? Mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze to odwiedzenie placówek kilku lub kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, gdzie zostanie dla nas wykonana symulacja składki. Jest to jednak opcja czasochłonna i bardzo niewygodna. Drugie rozwiązanie to skorzystanie z możliwości, jakie daje nam internet. Oddajmy głos ekspertowi.

– Najlepiej szukać taniego OC, korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Dzięki takiemu narzędziu błyskawicznie otrzymamy nawet kilkadziesiąt ofert z kalkulacją składki różnych towarzystw ubezpieczeniowych – zauważa ekspert porównywarki Punkta. – Wystarczy wpisać dane właściciela pojazdu oraz samochodu a także informacje o dotychczasowym OC. Po chwili kalkulator pokaże propozycje ubezpieczycieli. Do tego wpisujemy datę rozpoczęcia obowiązywania nowej polisy, więc nie ma ryzyka, że nowe OC zacznie obowiązywać zanim minie termin dotychczasowej polisy – podkreśla ekspert.

Ile można zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC? Porównywarka OC Punkta.pl na bazie własnych danych podaje, że w 2021 roku średnio można było zaoszczędzić aż 486 zł ubezpieczając auto przy jej pomocy.

Jak wypowiedzieć dotychczasowe ubezpieczenie OC?

Jeśli znajdziemy nową, tańszą polisę OC, trzeba wypowiedzieć dotychczasowe ubezpieczenie. Wypowiedzenie składa się na piśmie najpóźniej dzień przed końcem polisy, ale najlepiej zrobić to nieco wcześniej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystkie formalności zostaną załatwione na czas.

Zbliżający się koniec polisy OC to dobra okazja, żeby zamienić dotychczasową polisę na tańszą. Dzięki internetowym porównywarkom ubezpieczeń znalezienie najkorzystniejszego OC trwa tylko kilka minut, a pozwoli naprawdę dużo zaoszczędzić. Warto o tym pamiętać.


Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze