Pracownicze Plany Kapitałowe
W sumie się opłaca! ;)
3 obserwujących
24 notki
25k odsłon
  1514   0

Komu powierzyć pieniądze w PPK

PPK to korzyści dla pracowników, pracodawców, państwa i instytucji zarządzających PPK. Fot. Shutterstock
PPK to korzyści dla pracowników, pracodawców, państwa i instytucji zarządzających PPK. Fot. Shutterstock

„Razem się opłaca” – ukute przez Polski Fundusz Rozwoju hasło, które promuje Pracownicze Plany Kapitałowe, trafnie oddaje ich istotę. PPK to korzyści dla pracowników, pracodawców i państwa, którzy razem składają się na wpłaty zasilające pracownicze konta. W tym „razem” nie może też zabraknąć czwartego aktora, a więc instytucji finansowych zarządzających PPK. Pełnią one szczególnie odpowiedzialną rolę. 

Kiedy jeszcze w kwietniu zeszłego roku jako PZU zapowiedzieliśmy, że przystępując do udziału w wielkiej reformie polegającej na wprowadzeniu PPK, zrezygnujemy na rok z pobierania opłat za ich zarządzanie, kierowaliśmy się wspólnym interesem. Pracownicze Plany Kapitałowe, jako program budowania długoterminowych oszczędności Polaków, ma bowiem przynosić korzyści nie tylko im samym, ale i całej polskiej gospodarce. Budowanie i pomnażanie polskiego kapitału leży w interesie wszystkich jej uczestników. 

PPK - korzyści dla wszystkich

Razem się opłaca pracownikom, którzy dzięki PPK mają szansę odłożyć pieniądze na godziwe życie, gdy już zakończą aktywność zawodową. „Razem” może przynosić profity pracodawcom, którzy – zwłaszcza zwiększając wpłaty na rzecz zatrudnionych – zyskują większą konkurencyjność na rynku pracy. To „razem” jest też korzystne dla samego państwa, ponieważ budowanie polskiego kapitału stymuluje wzrost gospodarczy. 

„Razem” nie będzie się jednak opłacać bez pewnego i zaufanego partnera w postaci instytucji finansowej, która gromadzi i inwestuje pieniądze odkładane na rachunkach w PPK. To, zgodnie z ustawą o PPK, towarzystwo funduszy inwestycyjnych, powszechne towarzystwo emerytalne bądź zakład ubezpieczeń na życie. 

Pewność i zaufanie

Dla pracowników pewny i zaufany partner to taki, który dysponuje odpowiednim doświadczeniem i potrafi pomnażać ich pieniądze. Dokłada wszelkiej staranności, aby robić to jak najlepiej i jest transparentny. Gwarantuje łatwy i pełny dostęp do informacji o gromadzonych przez pracowników oszczędnościach i podejmowanych przez siebie inwestycjach. Mamy prawo tego oczekiwać. Podobnie jak wszelkich informacji o warunkach oszczędzania w ramach PPK, zanim się na nie zdecydujemy.  

Miarą dla instytucji zarządzającej jest jednocześnie możliwie szeroki dostęp do usług, które oferuje – za pośrednictwem jak największej liczby placówek i przyjaznych dla użytkowników serwisów online, dzięki którym możemy też porównywać skuteczność w inwestowaniu naszych pieniędzy. Dodatkowym atutem są oferowane pracownikom benefity, jak np. zniżki na usługi zdrowotne i ubezpieczenia czy bony towarowe. 

Dla pracodawców pewny i zaufany partner to taki, który dysponując już doświadczeniem we wdrażaniu i prowadzeniu PPK, służy kompleksowym wsparciem. Poprowadzi ich przez wszystkie, skomplikowane etapy procesu i zapewni, najlepiej bezpłatnie, potrzebne narzędzia, zwłaszcza systemy informatyczne czy internetowe serwisy do łatwej, bieżącej obsługi PPK. Odciąży pracodawców w obowiązku informowania pracowników o Planach, dostarczając materiały informacyjne i oferując szkolenia – tradycyjne i online. Dysponuje też wystarczająco dużą liczbą doradców, by na bieżąco gwarantować szybki i fachowy serwis. 

Społeczna odpowiedzialność

Z punktu widzenia państwa idealna instytucja zarządzająca PPK powinna nie tylko łączyć wszystkie wymienione zalety. Musi ją jeszcze cechować społeczna odpowiedzialność. Wobec Polaków i wyzwań polskiej gospodarki. 

To zrozumienie oczekiwań i potrzeb Polaków. To umiejętność przekonania ich do programu oszczędzania, a tym samym do udziału w fundamentalnej dla nich samych i dla kraju reformie. To zorientowanie nie na szybki zysk, lecz wspólne dalekosiężne interesy. 

Na tym polega pewność i zaufanie, których należy oczekiwać od instytucji zarządzających PPK. Bo razem naprawdę się opłaca. Na długie lata. 


Autor artykułu: Marcin Żółtek, wiceprezes TFI PZU .


Polecamy: PPK. Wybór instytucji finansowej – na co zwrócić uwagę?Lubię to! Skomentuj75 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo