Holistyczne widzenie świata
Uchwyć ukryte dla oczu.
16 obserwujących
4005 notek
207k odsłon
62 odsłony

Prawda?

Wykop Skomentuj1


Prawda to cała rzeczywistość, bezwzględna. Żaden wycinek wszechświata nie jest prawdą, bo nie uwzględnia przyczyn i skutków, które zostały pominięte. Wycinek powstaje przez odcięcie wpływów, które zmieniają ten wycinek rzeczywistości.

Mamy Wiedzę o Prawdzie, zdobywaną bezpośrednio z doświadczenia lub za pomocą wszelakich Komunikatów dostarczanych w rozmowach, mediach, książkach.

Należy wyjaśnić czym jest Kłamstwo i NieKłamstwo (uznawane potocznie za prawdę). Kłamstwo to Komunikat niezgodny z posiadaną Wiedzą. Niekłamstwo to Komunikat zgodny z posiadaną Wiedzą. Posiadana Wiedza może być błędna, a człowiek będzie głosił NieKłamstwo.

Wiedza gromadzi modele Prawdy, nazywam je Interpretacjami. Interpretacje mogą przybliżać prawdę lepiej lub gorzej, mogą wprowadzać w błąd. 

Nie można mówić o Prawdzie bez wspomnienia Fikcji. Fikcja jest modelem rzeczywistości wymyślonej, która nie istnieje. 

Mamy też Narracje, które zawsze są celowe. Są to rozbudowane konteksty, ukazujące wycinek prawdy w określonej perspektywie, które pomagają narratorowi osiągnąć określony cel.

Umysł nie jest w stanie poznać wieloaspektowej prawdy, więc przybliża jej wycinki w wybranym Kontekście. Kontekst jest potrzebny do osiągnięcia Zrozumienia. Poznajemy przez Porównania.

Narracje są czyste i brudne. Narracje czyste to modele rzeczywistości zawierające NieKłamstwa. Narracje brudne oprócz Niekłamstw zawierają również Kłamstwa. Narracje brudne realizują cel Narratora, wpływają w określony sposób na słuchaczy.

Mamy jeszcze modele strukturalne rzeczywistości, które ją przybliżają odwzorowując jej zależności. 


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości