Jadwiga.Magnuszewska Jadwiga.Magnuszewska
85
BLOG

Teoria Szczęścia - część 2

Jadwiga.Magnuszewska Jadwiga.Magnuszewska Osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Postulaty były zbierane latami. Zostały tylko poprawione, by nie były sprzeczne ze współczesną zawartością mojego płynnego umysłu. Moje treści doskonalą się. Inni pamiętają pierwsze stwierdzenia.


Postulaty

    1. Ludzie spostrzegawczy częściej łapią okazje. Dostrzegają potencjał środowiska i go wykorzystują. Błędnie przypisuje się im szczęśliwą rękę. W łapaniu okazji nie ma nic magicznego.

    2. Fart losu jest przeciwieństwem pecha. Niewytłumaczalne wsparcie, które spotyka nas nieoczekiwanie, korzystny splot okoliczności. Aspekt zaskoczenia jest kluczowy. Jest źródłem chwilowego poczucia szczęścia.

    3. Zadowolenie ma konkretne źródło, jesteśmy zadowoleni z partnera, obiadu, pracy, nowych butów. Zadowolenie nie jest stanem totalnym, ludzie mający powody do zadowolenia mogą być nieszczęśliwi.

    4. Powodzenie jest zjawiskiem społecznym, inni nas podziwiają za nasze dokonania, urodę, intelekt bądź humor. Powodzenie nas kręci.

    5. Szczęście często zależy od przypadku. Poczucie szczęścia zależy od naszej oceny i skupienia się na pozytywnych aspektach sytuacji.

    6. Celebracja sukcesu ugruntowuje nasze zadowolenie z osiągnięć. Jest upowszechnieniem w społeczności naszego sukcesu. Działamy głodni akceptacji. Celebracja sukcesu pozycjonuje nas wyżej w społecznej hierarchii.

    7. Sielanka rzadko jest stanem trwałym, gdyż szybko pojawia się nuda. Życie bez wyzwań staje się jałowe, ludzie sięgają po sporty ekstremalne, by czuć. Bez celów i pracy życie pozbawione jest poczucia sensu i spełnienia.

    8. Poczucie szczęście jest pokłosiem życia, w którym realizujemy swój potencjał.

    9. Dążenie do szczęścia jest realizacją egoizmu. Jesteśmy skupieni na dominacji JA, często nieświadomi, że poczucie szczęście wynika z harmonii MY. Dlatego tak niewielu ludzi potrafi szczęście zbudować. Odnalezienie szczęścia zależy od losowego przypadku, budowanie szczęścia zależy od świadomych decyzji.

    10. Ukierunkowane może być zadowolenie, szczęście jest rozlane.

    11. Aby odczuwać szczęście, trzeba zmienić nastawienie. Aby doświadczać szczęścia, trzeba zmienić działania.

    12. Pogoń za szczęściem jest nieskuteczna. Można zmieniać działania, środowisko i otworzyć się, wówczas mamy szansę doświadczyć szczęścia. Pogoń jest zawężeniem, przymusem. Przymus nie pozwoli doznawać poczucia szczęścia. Bez poczucia szczęścia nie uznamy napotkanego zjawiska za szczęście.

    13. Zniewoleni nie będziemy szczęśliwi. Poczucie wolności wynika ze stanu umysłu, więc nawet w niewoli ludzie mogą doświadczać chwil szczęścia.

    14. Szczęście osiągamy na drodze spełnienia.

    15. Szczęśliwy konflikt to oksymoron. Poczucie szczęścia wynika ze zgody na rzeczywistość, konflikt jest przeciwieństwem zgody. Bywa, że konflikt jest korzystny.

    16. Spełnienie jest najcenniejszą odmianą szczęścia, najbardziej trwałą, o spłaszczonej amplitudzie doznań.

    17. Szczęście zależy od przypadku, więc pomagajmy przypadkom realizując niecodzienne aktywności.

    18. Człowiek szczęśliwy dotyka codzienności w akceptacji.

    19. Gdy doświadczamy nieszczęścia, na które nie mamy wpływu, uciekamy w karmienie Ego, często kosztem innych. Ego nakarmione nie ma motywacji, by walczyć o korzystną zmianę. Karmienie Ego jest mniej kosztowne, a tak jak rozwiązanie problemu przynosi ulgę.

    20. Poczucie szczęścia realizuje się w celebracji osiągniętych celów, w traktowaniu porażek jak lekcji, w spotkaniach z przyjaciółmi, rozwijaniu pasji. Wielkie marzenia są wyboistą drogą do szczęścia, gdyż niewielu zaprowadzą do wielkości. Dlatego nieliczni ją wybierają.

Określam siebie jako archeologa struktur i poszukiwacza znaczeń. Wydałam trzy książki: Panstrukturalną Teorię Wszystkiego, Holistyczny Umysł. Studium przypadku oraz Błyski świadomości. Można zamówić je u mnie. Zapraszam na moją stronę: pstheory.org oraz do mailowego kontaktu: panstructuraltheory@gmail.com. Dodam, że wszelkie teksty na moim blogu są moimi prywatnymi spostrzeżeniami na temat życia, nikogo nie cytuję.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości