Jadwiga.Magnuszewska Jadwiga.Magnuszewska
66
BLOG

Co tracimy unikając mądrości? - część 2

Jadwiga.Magnuszewska Jadwiga.Magnuszewska Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Kolejna część tekstu, można czytać po kilka postulatów za jednym podejściem. Ja byłam w stanie pisać tylko po kilka, 3-5 postulatów dziennie. Praca twórcza dająca w wyniku treści głębokie, nowe jest męcząca. Umysł, aby wykreować wnioski, musi pracować na szerokich sieciach niesformułowanych danych, zapisanych  w wiedzy niejawnej. Ja nie korzystam z pamięci, wszystko tworzę. Proces twórczy opisuję w swojej nowej książce.

 Postulaty

    1. Człowiek na drodze mądrości musi zbadać w pierwszej kolejności trzy zagadnienia: Prawdę, Poznanie i Zniewolenia, gdyż one kształtują jego obraz świata, na podstawie którego podejmuje decyzje.

    2. Niektóre mądre wypowiedzi odrzucamy, gdyż nasz umysł nie potrafi ich zrozumieć. Musimy podjąć dodatkowy wysiłek, aby zrozumieć przekazywaną treść. Wysiłek podejmujemy wtedy, gdy mamy do czynienia z wypowiedzią autorytetu.

    3. W obecnych czasach promowani celebryci zastępują autorytety. Mądrość ludzi ulega degradacji. Koniecznością staje się promowanie ludzi mądrych, by inni sięgali do ich tekstów.

    4. Mądrość pozwala postrzegać rzeczywistość taką, jaka jest.

    5. Podświadomość wyprzedza rozumienie, dlatego warto zapisywać inspiracje, których na początku nie rozumiemy.

    6. Wiedza konkretna jest najprostszą drogą wychodzenia z głupoty. Wiedza konkretna ułatwia rozsądną codzienność.

    7. Zawsze prawdziwy banał: uczymy się na błędach, za cudze najczęściej nie płacimy.

    8. Martwienie się blokuje mądrość, gdyż angażuje zasoby poznawcze. Mądrość wymaga wolności w przepływie myśli, gdyż wynika z rozważania dużej puli danych. Dlatego mędrcy w przeszłości często byli niebieskimi ptakami, wolnymi od codziennych kłopotów.

    9. Mądry człowiek zmienia nastawienie: do kłopotów podchodzi jak do wyzwań.

    10. Społeczność międzynarodowa najwięcej zyska udostępniając mądrość za darmo, bo to głupota i niewiedza rozwiązują swoje problemy siłą.

    11. Ludzi docenia się za błyskotliwe odpowiedzi. Człowiek mądry nie jest błyskotliwy, bo mądrość i szybka riposta wykluczają się. Mądry człowiek dociera do meritum sprawy wolniej, bo rozważa więcej danych.

    12. Mądrość braku. Często nie doceniamy, nie znamy tego, co posiadamy. Dotyczy to zarówno rzeczy jak i ludzi, którzy nas otaczają. Dopiero brak ujawnia nam rolę tego, co zniknęło z naszego życia, dopiero dysfunkcja wymusza na nas wniknięcie w naturę rzeczy, wcześniej nie mamy motywacji, by zgłębiać Prawdę. Refleksja jest męcząca.

    13. Skuteczność można zwiększyć, minimalizując cele. Politycy często korzystają z tej metody.

    14. Skuteczność jest pojęciem fragmentarycznym, gdyż zapewnia skuteczność w konkretnym obszarze, reszty świata nie uwzględnia. Mądrość jest pojęciem holistycznym, wybiera najlepsze rozwiązanie dla wszystkich, przy najmniejszych szkodach i kosztach. Mądrość nie daje przewagi konkurencyjnej, nie ma więc kursów na mądrość.

    15. Mądrość versus wiedza. Człowiek mądry świeci światłem własnym, dostrzega to, co jest, w jego istocie. Człowiek wiedzy świeci światłem odbitym, zdobywa informacje o tym, co jest. Człowiek mądry jest niezależny w swoim poznaniu, człowiek wiedzy zależy od źródeł.

Określam siebie jako archeologa struktur i poszukiwacza znaczeń. Wydałam trzy książki: Panstrukturalną Teorię Wszystkiego, Holistyczny Umysł. Studium przypadku oraz Błyski świadomości. Można zamówić je u mnie. Zapraszam na moją stronę: pstheory.org. Wszelkie teksty na moim blogu i w moich książkach są moimi prywatnymi spostrzeżeniami na temat życia, nikogo nie cytuję. Pracuję obecnie nad dwiema książkami. Pierwsza jest dla wszystkich, kompendium mądrości, zawierająca tematy dotyczące najważniejszych zagadnień w życiu, takie które wnoszą największą zmianę na lepsze. Najskuteczniejsza  praca z tą książką to wybór tematu, aktualnie poruszającego umysł czytelnika i czytanie codziennie po kilka akapitów. Zatrzymywanie się nad tymi, które pobudzają umysł. Pozwolenie sobie na własne refleksje wzbudzone przez czytane treści. Książka na lata, książka do kawy, w podróży, do tramwaju. Druga książka jest dla naukowców i wolnych badaczy. Zawiera zbiór narzędzi, które wspierają umysł w dokonywaniu odkryć. To podsumowanie warsztatu mojej prawie 20-letniej pracy.  Zapraszam do kontaktu bezpośredniego: panstructuraltheory@gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo