fot. PAP
fot. PAP

Afera mobbingowa na WUM. Rektor ukarał kontrkandydatkę, żadne z nich nie wystartuje

Redakcja Redakcja Służba zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong poinformował w piątek, że związku z ustaleniami komisji antymobbingowej, popartymi zewnętrzną ekspertyzą prawną, podjął decyzję o ukaraniu prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej za przewinienie dyscyplinarne polegające na uchybieniu godności zawodu nauczyciela akademickiego.

Lekarka ukarana

19 kwietnia rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Gaciong opublikował oświadczenie: - W związku z ustaleniami komisji antymobbingowej, popartymi zewnętrzną ekspertyzą prawną, podjąłem decyzję o ukaraniu Pani Profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej karą dyscyplinarną upomnienia za przewinienie dyscyplinarne polegające na uchybieniu godności zawodu nauczyciela akademickiego (art. 275 ust. 1 w zw. z art. 282 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce) - czytamy w nim.

- Jesteśmy tu po to, by kształcić nowe pokolenia medyków, którzy w przyszłości będą odpowiadali za zdrowie i życie pacjentów. Dlatego też naszą powinnością jest wyznaczanie najwyższych standardów i praktyk w relacjach międzyludzkich. Wierzę w te wartości i będę ich bronił - dodał rektor prof. Gaciong. 

Zarzuty o mobbing

"Gazeta Wyborcza" informowała w styczniu, że mobbing zgłosiła kwestorka uczelni, która twierdziła, że prorektorka szykanuje ją na spotkaniach Rady Wydziału Lekarskiego WUM. Oprócz tego skarżyła się, że w ramach restrukturyzacji jej działu zlikwidowano stanowisko jednego z zastępców kwestora, co sprawiło, że kwestorka pracowała po godzinach. 

- Uważam, że zamówienie ekspertyzy przez przewodniczącego Rady Uczelni, bez konsultacji z pozostałymi członkami Rady, jest elementem kampanii wyborczej mającym na celu zdyskredytowanie mojej osoby i kandydatury w oczach społeczności akademickiej - oceniała prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska.

Rektorem zostanie ktoś inny

Rektor prof. Gaciong informuje ponadto, że prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska utraciła z dniem 19 kwietnia 2024 r. prawo ubiegania się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (art. 24 ust. 1 w zw. z art. 20 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy) oraz została odwołana ze stanowiska prorektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z uwagi na brak spełniania przesłanek ustawowych do pełnienia tej funkcji (art. 32 ust. 2 w zw. z art. 20 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).

Sam jednak również zrezygnował z ubiegania się o reelekcję. - Aby nie zarzucono mi, że jest to sposób na wygranie wyborów rektorskich na kadencję 2024-2028, niniejszym informuję, że złożyłem w dniu dzisiejszym rezygnację z kandydowania w wyborach na stanowisko rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Wybory na rektora WUM, którego wybierze 200 elektorów WUM, zaplanowano na 23 kwietnia br. 

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo