fot. Wikipedia/X
fot. Wikipedia/X

Spłonął Lucid Air w Warszawie. Takie auto warte jest nawet milion złotych

Redakcja Redakcja Motoryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 54
Lucid Air spłonął przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie. Samochód, którego wartość szacuje się na milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. To prawdopodobnie było jedyne takie auto w Polsce.

W Warszawie spłonął Lucid Air

Według ustaleń policji prowadzący samochód, chcąc uniknąć kolizji z innym autem, wykonał gwałtowny manewr i uderzył w słup. Pojazd stanął w ogniu i doszczętnie spłonął. Na szczęście kierowcy nic się nie stało.

- Samochód stanął w płomieniach i całkowicie się spalił - wyjaśnił reporter tvnwarszawa.pl. Po godz. 12.00 służby przekazały, że pożar został ugaszony, a wrak pojazdu odholowany. - Kierowcy została udzielona pomoc medyczna - informowała tvnwarszawa.pl Ewa Kołdys, oficer prasowa Komendy Rejonowej Warszawa II.


Według ustaleń w przypadku wypadku na Mokotowie doszło do zapalenia baterii i wnętrza. Początkowo strażakom udało się ugasić pożar w 10 minut, ale po chwili doszło do wznowienia ognia. W sumie akcja trwała ponad godzinę.


To jedno z najdroższych aut

Lucid air to rzadkie auto na polskich drogach. Egzemplarz, który spłonął, był zarejestrowany w Polsce, i według Marcina Orzepińskiego z TVN Turbo to prawdopodobnie jedyny taki samochód w naszym kraju.

Auto jest produkowane od 2021 roku przez amerykańską firmę Lucid Motors. Koncepcja i opracowanie od podstaw, to dzieło byłego projektanta Mazdy, Dereka Jenkinsa.

Najtańszy model w USA, 430-konny Pure, rozpoczyna się od 70 tys. dolarów, czyli pond 285 tys. zł. Za najdroższą wersję, Sapphire o imponującej mocy 1234 KM, należy zapłacić od 250 tys. dolarów (ponad 1 milion złotych). W Europie jest jednak drożej - według ubiegłorocznego cennika, w Niemczech wersja Pure kosztuje 110 tys. euro, czyli niemal 500 tys. złotych, a Touring jest droższa o 20 tys. euro.

Według strony producenta oferowana w USA wersja Grand Touring ma zasięg ponad 830 km, tymczasem naładowanie samochodu, tak by wystarczyło na 322 km (200 mil), zajmuje tylko 12 minut. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mu 2 sekundy.

MD


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie