1 obserwujący
27 notek
16k odsłon
204 odsłony

Zdrovve Love-Kontrowersje i obawy

ZdrovveLove
ZdrovveLove
Wykop Skomentuj1

Ten artykuł będzie dość nietypowy, albowiem nie tylko poruszę temat bardzo wrażliwy, ale też postaram  się przedstawić samą istotę problematyki edukacji seksualnej. Z tego też powodu źródło będzie tylko jedno. Jeden konkretny tekst będzie źródłem tego materiału. Nie mam zamiaru tu zamieszczać źródeł ani z lewej, ani z prawej strony sceny politycznej.


Sam początek tekstu wyjaśnia prosto i przystępnie czym jest miłość. Wymienia jej składniki, rodzaje i fazy, przytaczając koncepcje Profesora Wojciszke. Następnie porusza temat seksualności jako sfery życia każdego człowieka i sprawę praw seksualnych ludzi. "Prawa seksualne są prawami człowieka. Każdy i każda z nas ma prawo do zaspokajania swoich potrzeb, pod warunkiem, że nie narusza to granic innych osób."  prawa seksualne oznaczają: "Prawo do prywatności: Twoje życie seksualne jest Twoje; nie musisz się z niego tłumaczyć. Zawieraj związki jakie chcesz, oparte na zgodzie każdej ze stron.  Prawo do korzystania z dobrodziejstw postępu naukowego i jego zastosowań: masz prawo do rzetelnej wiedzy na temat seksualności i antykoncepcji oraz korzystania z tej wiedzy w zgodzie ze swoim sumieniem.  Prawo do równości i wolności od dyskryminacji: masz prawo do korzystania ze wszystkich swoich praw seksualnych niezależnie od Twojej płci, rasy, wieku, orientacji seksualnej itp.  Prawo do podejmowania decyzji o posiadaniu lub nieposiadaniu dzieci, o ich liczbie oraz odstępach czasowych między dziećmi oraz prawo do informacji i środków niezbędnych do podejmowania tych decyzji: masz prawo planować, czy i kiedy chcesz założyć rodzinę i jaki ma ona mieć kształt.  Prawo do wolności od wszelkich form przemocy lub przymusu: to Ty wiesz, kiedy i jakiej seksualności pragniesz; nikt nie ma prawa przymuszać Cię do niczego. Prawo do zawierania, życia w i rozwiązywania małżeństw, związków partnerskich i innych relacji opierających się na pełnej i niewymuszonej zgodzie Twojej i partnera: nikt nie może Ci nakazać ani zakazać z kim się zwiążesz; to Ty decydujesz w jakiej chcesz być relacji. Prawo do wolności myśli, opinii oraz wyrażania ich: dopóki Twoje działania nie naruszają praw i wolności innych ludzi, masz prawo do wyrażenia siebie w sposób, jaki jest spójny z Tobą i z Twoimi pragnieniami". Podkreślane jest też to, że seksualność i związane z nią prawa są nieodłącznym elementem życia, a sam popęd seksualny jest naturalny i jego zaspokajanie prowadzi do dobrostanu. Broszura opisuje też masturbację, różne formy orientacji seksualnej, transpłciowość, tożsamość seksualną itp. Poruszana jest tam też kwestia higieny intymnej, antykoncepcji, płodności, planowania ciąży, profilaktyce przeciw chorobom płciowym i kwestie związane z bezpiecznym i satysfakcjonującym współżyciem.


Kontrowersji jednakże nie brakuje. WHO mówi, że edukacja seksualna dziecka powinna zacząć się przed 4 rokiem życia.  WHO proponuje zakres tematów, który ma być dopasowany jest do rozwoju dziecka.  Według WHO wiedza o seksualności ludzkiej nie ma na celu „seksualizacji dzieci”, lecz ich ochronę przed realnymi niebezpieczeństwami. Z tego punktu widzenia, każde dziecko, bez względu na wiek winno zostać wyposażone w odpowiednią wiedzę, z uwzględnieniem swego stopnia rozwoju emocjonalnego i intelektualnego.

Grupa wiekowa Zakres edukacji: 

0-4 lat ✓  Rozwijanie świadomości różnorodności w obszarach: ciała, związków, rodziny, stylów życia. ✓  Doświadczanie radości i przyjemności w poznawaniu własnego ciała, w tym przyzwolenie na dotykanie miejsc intymnych.

4-6 lat ✓  Doświadczanie radości i przyjemności w poznawaniu własnego ciała, w tym przyzwolenie na dotykanie miejsc intymnych. ✓  Pokazywanie i rozwijanie szacunku w kontekście różnorodności norm związanych z seksualnością, świadomości posiadania wyborów, ale też ryzyka. ✓  Świadomość własnej tożsamości seksualnej. ✓  Informacje o różnych koncepcjach rodziny. 

6-9 lat ✓  Wybory dotyczące rodzicielstwa, ciąży, płodności i adopcji. ✓  Różne metody antykoncepcji. ✓  Wprowadzanie pojęć „akceptowalne współżycie za zgodą obu stron”. ✓  Seksualne prawa dzieci. ✓  Szacunek wobec różnych stylów życia, wartości i norm.

9-12 lat ✓  Informacje na temat przyjemności, masturbacji, orgazmu, różnych metod antykoncepcyjnych, ich stosowaniu i mitów dotyczących antykoncepcji. ✓  Doradztwo w zakresie antykoncepcji, skutecznego stosowania prezerwatyw i innych środków antykoncepcyjnych oraz nauka ich uzyskiwania. ✓  Tematy menstruacji, ejakulacji, cyklu owulacyjnego. ✓   Emocje moje i emocje innych, rozumienie konieczności postawienia granicy. ✓  Przyjaźń i miłość wobec osób tej samej płci.

12-15 lat ✓  Nauka odmowy niechcianych zachowań seksualnych. ✓   Informacje na temat różnicy pomiędzy tożsamością płciową a płcią biologiczną. ✓  Pomoc w rozwijaniu szacunku wobec różnorodności seksualnej i orientacji seksualnych. ✓  Znajomość ciała, wizerunku i wpływ na zdrowie ludzi, również akceptowanie różnic ciała. ✓  Cykl menstruacyjny, ciąża, partnerstwo. ✓  Prawa seksualne własne i innych osób.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo