Marcin Rudniak Marcin Rudniak
121
BLOG

Subiektywnie o książce - Marcel Lefebvre "List otwarty do zagubionych katolików"

Marcin Rudniak Marcin Rudniak Kultura Obserwuj notkę 2

Osobiście polecam książkę abp. Marcela Lefebvra "List otwarty do zagubionych katolików". 

Rzeczywiście; publikacja jest napisana w sposób wyważony. Po jej lekturze wcale nie przypniemy arcybiskupowi łatki novusordożercy czy wichrzyciela. Autor spokojnie tłumaczy, dlaczego pozostaje wierny tzw. Mszy trydenckiej bez przeprowadzania bezpardonowych ataków na "nową" Mszę. Jak sam pisze: "nie  robię absolutnie nic poza nauczaniem prawd, których Kościół zawsze nauczał".

Czytając tę książkę trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż jest ona skierowana do osób żyjących, że tak się wyrażę, na przełomie Mszy Wszechczasów i Novus Ordo Missae. I w tym świetle powinniśmy ją odbierać. Ówcześni katolicy rzeczywiście mogli być zdezorientowani zaistniałą sytuacją. Stąd też pomysł arcybiskupa Lefebvra na taką publikację.

Autor opisuje także historię narodzin i historię sankcji nałożonych na "Bractwo Kapłańskie św. Piusa X". W ostatnim rozdziale książki jest poruszony problem protestantyzacji Kościoła katolickiego. 

Podsumowując tę krótką recenzję uważam, iż "List otwarty do zagubionych katolików" jest, w mojej ocenie, jedną z dwóch najlepszych książek traktujących o rewolucji liturgicznej, jakie do tej pory przeczytałem.

Promowanie czytelnictwa wartościowych książek. Twitter: @MarcinRudniak

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura