zbyszkozbogdanca zbyszkozbogdanca
181
BLOG

Minister Sprawiedliwości z Sądem Najwyższym w garści.

zbyszkozbogdanca zbyszkozbogdanca Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Dwa przepisy kontrowersyjnej ustawy o Sądzie Najwyższym przyznają Ministrowi Sprawiedliwości kluczowe uprawnienia w stosunku do Sądu Najwyższego. Co prawda ostatecznie to Prezydent będzie zatwierdzał uchwały KRS o pozostawieniu konkretnego sędziego w SN - ale całą procedurę w stosunku do konkretnych sędziów będzie inicjował właśnie Minister Sprawiedliwości.

Inaczej mówiąc, jeżeli Minister nie sformułuje wobec sędziego "xxx" wniosku o pozostawienie do KRS - będzie to oznaczało, że ten sędzia będzie obligatoryjnie przeniesiony w stan spoczynku, nawet gdyby wola KRS lub wola Prezydenta była inna  w stosunku do tego sędziego.

A zatem to Minister Sprawiedliwości będzie miał w garści kluczowe uprawnienie, od którego będzie zależał skład personalny Sądu Najwyższego. Jednoosobowo.

Ustawa jest kontrowersyjna - kilka dni temu media obiegła informacja, że Ministerstwo Sprawiedliwości wycofuje się z uprawnienia do jednoosobowego wskazywania tych sędziów, którzy będą mogli pozostać w Sądzie Najwyższym - cóż z tego, jeżeli finalnie efekt jest taki, że to od decyzji jednej osoby będą zależały losy poszczególnych sędziów?

Skoro obecna większość parlamentarna w efekcie zmiany ustawy o KRS i tak przejęła kontrolę nad KRS - dużo bardziej zrozumiałym rozwiązaniem byłoby przyznanie uprawnienia do sformułowania takiego wniosku nie  jedynie Ministrowi, ale całej KRS. Tymczasem w obecnej wersji uprawnienia do zainicjowania procedury do pozostawienia sędziego nie ma ani Prezydent, ani KRS - a jedynie Minister Sprawiedliwości...



art. 87
Z  dniem  następującym  po  dniu  wejścia  w  życie  niniejszej  ustawy sędziowie  Sądu  Najwyższego  powołani  na  podstawie  przepisów  dotychczasowych zostają przeniesieni w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów, których pozostanie w stanie
czynnym zostało zatwierdzone przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w trybie, o którym mowa w art. 88.


Art. 88
§ 1

W terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy Minister Sprawiedliwości  składa  do  Krajowej  Rady  Sądownictwa  wniosek  o  pozostawienie wskazanych  sędziów  Sądu  Najwyższego  w  stanie  czynnym,  (...)

...

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka