Adrian Zandberg skomentował niedzielną wizytę Karola Nawrockiego w USA, wskazując, że kandydat wspierany przez PiS będzie musiał tłumaczyć się z kontrowersyjnych wypowiedzi Donalda Trumpa. Zdaniem lidera Lewicy, poglądy byłego prezydenta USA mogą być problematyczne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski. Zaapelował o zakończenie polityki opartej wyłącznie na emocjach i skupienie się na konkretach – ochronie zdrowia, mieszkalnictwie i energetyce. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Zandberg krytykuje Nawrockiego po wizycie u Trumpa
O wizytę Nawrockiego w USA i jej znaczenie pytany był w niedzielę w Międzyzdrojach (woj. zachodniopomorskie) kandydat na prezydenta Partii Razem Adrian Zandberg. Według polityka Nawrocki po swojej wizycie w Stanach będzie musiał w najbliższych dniach "tłumaczyć się z różnych wystąpień Donalda Trumpa". "Także w tych sprawach, w których poglądy Donalda Trumpa zdają się (być), mówiąc delikatnie, kontrowersyjne bądź problematyczne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski" – wskazał Zandberg.
Polityk ocenił na konferencji prasowej, że przez dwadzieścia lat zarówno rządy Platformy Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości zawiodły miliony Polaków. Jego zdaniem polskie państwo zawodzi i nie dotrzymuje słowa w kwestiach m.in. równego dostępu do ochrony zdrowia, gwarancji bezpłatnej edukacji i kwestii "dachu nad głową". "Dzisiaj dostęp do ochrony zdrowia nie jest równy. Państwo wycofało się z odpowiedzialności za politykę mieszkaniową, mamy kolejny rząd, który nic z tym tak naprawdę nie robi" – ocenił Zandberg.
Wskazywał, że "bezpłatna edukacji nie polega tylko na tym, żeby nie pobierać czesnego za edukację". "To jest także kwestia zapewnienia ludziom, którzy chcą studiować, odpowiedniej liczny miejsc w akademikach, czy tanich stołówek studenckich" - powiedział, dodając, że - w jego ocenie - "tutaj polskie państwo ma sporo do nadrobienia".
Odnosząc się do trwającej kampanii wyborczej, podkreślił, że "obrodziło w niej kandydatami obywatelskimi, którzy okazują się kandydatami PiS-u i kandydatami ponad podziałami, którzy są kandydatami Donalda Tuska". "Ja wolałbym, żebyśmy rozmawiali w kampanii uczciwie i mówili jak jest. Jest tak, że pan Nawrocki jest kandydatem PiS-u, a pan Trzaskowski Donalda Tuska. Obu im zależy na tym, żeby trwał dalej ten pusty spór, ta coraz bardziej pozbawiona treści wojna pomiędzy Platforma a PiS-em, bo w ten sposób utrzymują Polskę od dwudziestu lat w szachu, a dokładnie ich szefowie – Tusk i Kaczyński" – ocenił Zandberg.
Trzaskowski: potrzebny prezydent wszystkich Polaków
Rafał Trzaskowski w Lublinie odniósł się do słów prezydenta Dudy z obchodów 3 Maja, zarzucając mu upolitycznienie święta i brak wiarygodności w kwestii przestrzegania Konstytucji. Krytykował także wypowiedź Dudy, że w przypadku wojny nikt nie zapamięta nazwisk zwykłych żołnierzy, tylko generałów.
Kandydat KO wezwał do przejrzystości, odnosząc się do zarzutów wobec Karola Nawrockiego o niejasności w oświadczeniu majątkowym. Podkreślił potrzebę odbudowy wspólnoty narodowej i zakończenia „plemiennych” podziałów w polityce.
Rumunia wybiera prezydenta w cieniu niskiej frekwencji i odmów w exit pollach
W Rumunii odbywają się powtórzone wybory prezydenckie po unieważnieniu listopadowego głosowania. Choć frekwencja za granicą jest rekordowa, w kraju tempo głosowania spadło. Socjologowie informują o wysokim odsetku odmów odpowiedzi w badaniach exit poll, co może wskazywać na protest wyborczy.
W niedzielę po południu zagłosowało ponad 6,4 mln osób. Na listach znajduje się 11 kandydatów, a według sondaży do drugiej tury mogą wejść George Simion, Crin Antonescu, Nicusor Dan lub Victor Ponta.
Trump: „Nie wiem, czy powinienem przestrzegać konstytucji”
Donald Trump w wywiadzie dla MBC News, zapowiedzianym przez „Washington Post”, stwierdził, że „nie wie”, czy powinien respektować konstytucję. Powiedział też, że nie będzie ubiegał się o trzecią kadencję, a jego następcą może zostać J.D. Vance lub Marco Rubio.
Prezydent USA zadeklarował dalsze masowe deportacje imigrantów i krytykował sądy za opóźnianie decyzji o wydaleniu „morderców i dilerów narkotyków”. W wywiadzie zasugerował także, że Kanada mogłaby zostać 51. stanem USA. Odmówił jednoznacznego zaprzeczenia autorytarnym zamiarom.
Loty zawieszone po ataku na lotnisko Ben Guriona
Po ataku rakietowym Huti na okolice lotniska Ben Guriona w Izraelu, kilka międzynarodowych linii lotniczych zawiesiło połączenia z Tel Awiwem. Wśród nich są Lufthansa, Delta, British Airways i Air India.
Izraelska armia informuje, że próbowała przechwycić pocisk balistyczny, ale operacja się nie powiodła. Na krótko wstrzymano wszystkie operacje lotnicze. Huti zapowiadają kolejne ataki, a sytuacja wpływa na bezpieczeństwo komunikacji międzynarodowej w regionie.
Nowy zarząd PPL przygotowuje przetarg na modernizację Lotniska Chopina
Wiceminister infrastruktury Maciej Lasek poinformował, że Polskie Porty Lotnicze szykują przetarg na modernizację warszawskiego Lotniska Chopina. Plan zakłada powiększenie terminalu i zwiększenie liczby gejtów w strefie Schengen i Non Schengen.
Modernizacja ma potrwać do 2029 r., a jej koszt oszacowano na 1,6 mld zł. Prace budowlane mają ruszyć w 2026 r., by umożliwić sprawną obsługę rosnącego ruchu pasażerskiego do czasu uruchomienia CPK.
Arka Gdynia wraca do Ekstraklasy
Po wygranej 2:1 z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza piłkarze Arki Gdynia zapewnili sobie awans do Ekstraklasy. Zespół z Pomorza powraca do najwyższej klasy rozgrywkowej po pięciu latach przerwy i na trzy kolejki przed końcem sezonu ma bezpieczną przewagę nad rywalami.
na zdjęciu: Kandydat Komitetu Obywatelskiego w zbliżających się wyborach prezydenta RP, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki fot. PAP/Rafał Guz
Inne tematy w dziale Polityka