Pressje Pressje
140
BLOG

Polska wobec Traktatu Reformującego Unię Europejską

Pressje Pressje Polityka Obserwuj notkę 5
Negocjacje nad Traktatem Reformującym Unię Europejską stanowiły kluczowy moment krótkiej historii integracji Polski w ramach struktur unijnych. Po raz pierwszy władze Polski uczestniczyły na równych prawach z innymi państwami członkowskimi w kształtowaniu reformy instytucjonalnej UE, która miała określić podstawy jej działania na kolejne lata. Choć po referendum w Irlandii proces wdrażania tej reformy stanął pod znakiem zapytania, sam wynik negocjacji w postaci traktatu przedstawionego państwom członkowskim do ratyfikacji stanowi trwały dowód na to, w jakim stopniu Polska była w stanie przekuwać swoje stanowisko negocjacyjne na konkretne zapisy prawne.
 
Będący w trakcie negocjacji u władzy rząd Prawa i Sprawiedliwości przystąpił do rokowań z ambitnym zamiarem zwiększenia podmiotowości politycznej Polski w UE, która zdaniem polityków tej partii była niewystarczająca. Podejmując się tego zadania rząd musiał liczyć się z istotnymi ograniczeniami, np. decyzją prezydencji niemieckiej o rozpoczęciu prac nad Traktatem Reformującym w oparciu o odrzucony w referendach we Francji i Holandii Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy, co zdecydowanie zmniejszyło możliwości negocjacyjne Polski. Niemniej jednak ostateczny rezultat negocjacji stanowi wypadkową sukcesów i porażek polskich negocjatorów.
 
Raport „Polska wobec Traktatu Reformującego Unię Europejską” stanowi wynik kilkumiesięcznych wysiłków osób pracujących w Katedrze Unii Europejskiej Klubu Jagiellońskiego. Autorzy postawili sobie dwa główne cele: zbadać, czy przystępując do rokowań polscy negocjatorzy trafnie zdefiniowali cele oraz czy skutecznie realizowali te, które sobie wyznaczyli. Nie jest zamiarem autorów rozliczanie negocjatorów z ich wyników. To zadanie dla wyborców. Ważne jest natomiast, żeby na podstawie minionych negocjacji uzyskać wiedzę na temat ich mocnych i słabych stron, aby służyła jako lekcja na przyszłość w celu trwałej poprawy umiejętności realizowania interesów Polski w procesie integracji europejskiej.
 
dr Arkady Rzegocki
Prezes Klubu Jagiellońskiego
 
*Raport znajdą Państwo na stronie internetowej www.kj.org.pl
Pressje
O mnie Pressje

Wydawca Pressji Strona Pressji www.pressje.org.pl Poglądy wypowiadane przez autorów nie stanowią oficjalnego stanowiska Pressji, stanowisko Pressji nie jest oficjalnym stanowiskiem Klubu Jagiellońskiego, a stanowisko Klubu Jagiellońskiego nie jest oficjalnym stanowiskiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanowisko Uniwersytetu Jagiellońskiego nie jest oficjalnym stanowiskiem autorów.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Polityka