0 obserwujących
1 notka
108 odsłon
72 odsłony

Minął już ponad rok od pamiętnego koncertu w kołobrzeskiej Bazylice Mniejszej

fot. Agnieszka Orsa Pamiątkowa fotografia bezpośrednio po koncercie.  Po środku w pierwszym rzędzie poseł Czesław Hoc, po lewej w kraciastym płaszczu starosta Tomasz Tamborski.
fot. Agnieszka Orsa Pamiątkowa fotografia bezpośrednio po koncercie. Po środku w pierwszym rzędzie poseł Czesław Hoc, po lewej w kraciastym płaszczu starosta Tomasz Tamborski.
Wykop Skomentuj

Dziełem "Stabat Mater G.B." Pergolesiego, wykonanym w kołobrzeskiej bazylice, rozpoczęła działalność sezonu 2019 Kołobrzeska Orkiestra Kameralna. Pasyjną kompozycję Pergolesiego wykonały dwie wybitne solistki: Joanna Tylkowska-Drożdż - sopran i Ewa Zeuner - alt. Orkiestrą dyrygowała Antonina Pola Banaś. Publiczność dopisała nadzwyczajnie i wielkim skupieniu wysłuchała 12 części kompozycji, honorując wykonawców brawami na stojąco. Koncert był darmowy a wysłuchało go około 1.500 osób. Obecni byli parlamentarzyści i samorządowcy województwa zachodniopomorskiego. Wszyscy zgodnie zapewniają o poparciu idei orkiestry przypisanej do Kołobrzegu. To potężne narzędzie promocyjne, mówią zgodnie, prezydent miasta Anna Mieczkowska, poseł PiS Czesław Hoc, Tomasz Tamborski Starosta Kołobrzeski. Starosta był pierwszym orędownikiem powstania składu muzyków pod nazwą KOK - Kołobrzeska Orkiestra Kameralna a pierwszy koncert odbył 7 grudnia 2014 roku w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu i był nazwany koncertem na specjalnym. Kolejny występ w 2019 roku sprowokował pytania o kolejne koncerty Kołobrzeskiej Orkiestry Kameralnej. - Taki plan istnieje i niebawem zostanie przedstawiony - powiedziała prezydent miasta Anna Mieczkowska. Poparcie idei deklaruje także poseł Czesław Hoc. - Dziękujemy sponsorom, ale najbardziej licznie przybyłej publiczności, bo półtora tysiąca osób wyraźnie świadczy, jak jesteśmy miastu potrzebni - mówili muzycy. Orkiestrę założyła i prowadzi Antonina Pola Banaś.  

PC

PS. Po roku. W Kołobrzegu wydawało się, przez chwilę, że kultura stanie ponad podziałami. Okazało się, że to duży wysiłek. Nadal trwają rozmowy, by połączono wysiłki nie patrząc na barwy ugrupowań. Do tej pory Kołobrzeska Orkiestra Kameralna zagrała 8 koncertów. Wszystkie przy nadkompletach publiczności.   

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura