Imejdz Imejdz
488
BLOG

Kto powinien wykonać badanie Sono HSG

Imejdz Imejdz Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

W diagnostyce niepłodności stosuje się wiele metod pozwalających na poznanie przyczyny niemożności zajścia w ciążę. Powodów niepłodności jest wiele. Wśród nich wyróżnia się np. brak owulacji, niedrożność jajowodów, endometriozę i zespół policystycznych jajników (PCOS).

Ultrasonograficzny zabieg Sono-HSG – na czym polega?

Ważnym badaniem w diagnostyce niepłodności jest badanie HSG, inaczej Sono-HSG, czyli ultrasonograficzna histerosalpingografia. Jest to skuteczna i bezpieczna metoda, która umożliwia dokonania oceny stanu narządów rodnych kobiety, a dokładnie jamy macicy oraz jajowodów. Zabieg wykonywany jest przy użyciu cewnika soli fizjologicznej i przebiega pod kontrolą USG. Badanie to jest przeprowadzane między innymi u kobiet przed zakwalifikowaniem do zabiegów z wykorzystaniem technik wspomaganego rozrodu (inseminacji lub in vitro). Wskazaniem do badania Sono-HSG jest wykluczenie niedrożności jajowodów oraz wszelkich nieprawidłowości dotyczących budowy lub kształtu macicy.

Przebieg badania ultrasonograficznej histerosalpingografii

Zabieg Sono-HSG wykonywany jest w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego po zakończonej menstruacji. Ważne jest, by badanie odbyło się przed owulacją. Ultrasonograficzna histerosalpingografia przeprowadzana jest w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Lekarz za pomocą wziernika rozszerza ściany pochwy, by wprowadzić cewnik, na końcu którego znajduje się balonik. Przez cewnik wstrzykiwany jest roztwór soli fizjologicznej. Badanie Sono-HSG odbywa się pod ciągłą kontrolą USG,dzięki czemu lekarz może obserwować przepływ płynu przez jajowody oraz wielkość, kształt jamy macicy.  Dzięki tej technice, można wykryć różne choroby ginekologiczne, np. zrosty, mięśniaki lub polipy zlokalizowane w jamie macicy.

Ile trwa badanie ultrasonograficznej histerosalpingografii?

Znaczną zaletą badania Sono-HSG jest krótki czas jego trwania i natychmiastowa dostępność wyników. Zabieg trwa jedynie 15-20 minut. Kobieta może podjąć decyzję o przeprowadzeniu badania w znieczuleniu ogólnym. Wówczas konieczne jest, by zgłosiła się do zabiegu na czczo. Przed przystąpieniem do badania ultrasonograficznej histerosalpingografii należy wykonać cytologię, posiew z kanału szyjki macicy i badania w kierunku chorób zakaźnych i wirusologii (Chlamdyia trachomatis, Anty-Hiv 1,2, HBS Ag, WR, Anty-HBc, Anty HCV).

Jeśli zabieg przebiega w znieczuleniu należy wykonać dodatkowo badania APTT, Sód, PT, Potas, Morfologię i grupę krwi. 

Imejdz
O mnie Imejdz

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości