mniejwięcej brydż
oraz struganie w aDNA
16 obserwujących
187 notek
62k odsłony
282 odsłony

Polska nauka jednak struga w aDNA!

Projekt Biobank
Projekt Biobank
Wykop Skomentuj9

    Nauka w Polsce nie zasypuje gruszek w popiele: skany czaszek 3D i zbiór starożytnego DNA wyświetlą prawdę o pochodzeniu Polaków?

Do całości artykułu dotrzecie klikając link obok  ( http://naukawpolsce.pap.pl : skany-3d-czaszek-i-zbior-starozytnego-dna-trafia-na-informacyjna-platforme-e ), ja zacytuję tylko wyrywki:

"Projekt realizuje Pracownia Biobank Katedry Biofizyki Molekularnej we współpracy z Katedrą Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego. Efektem tych działań będzie Platforma informacyjna "e–Czlowiek.pl", na której znajdą się trójwymiarowe skany szkieletów i czaszek oraz cyfrowe zapisy genomów czyli sekwencji aDNA (ancient DNA - starożytnego DNA) 200 osób, żyjących w czasach począwszy od wczesnego średniowiecza do XIX wieku w okolicach Brześcia Kujawskiego.

Jak powiedział PAP kierownik projektu mgr inż. Błażej Marciniak z Pracowni Biobank UŁ, polega on na digitalizacji i udostępnieniu w internecie genetycznych zasobów zgromadzonych w pracowni Biobank i Katedrze Antropologii UŁ."

"Zdaniem prof. Lorkiewicza baza genetyczna oraz możliwość dokładnej analizy cech morfologicznych pomoże ustalić, czy Słowianie - w tym populacja polska - są na tych terenach populacją autochtoniczną, czy - jak twierdzą archeolodzy - przywędrowali dopiero w V-VI w. n.e. Ogromna baza genetyczna pozwoli porównać populacje z ostatniego tysiąclecia z populacjami sprzed naszej ery."

    Tyle i aż tyle mogą zrobić archeogenetycy wspólnie z antropologami. Natomiast nikt nie ma prawa, odbierać im możliwości do przedstawienia swojego poglądu w dyskusji, która trwa już ponad 100 lat! 

Czy istotny oraz mocny argument, stosujących nowoczesne metody, nauk ścisłych przebije się do świadomości historyków?

Interdyscyplinarne podejście do problemu, to chyba rozsądne wyjście, w momencie, gdy sytuacja jest patowa?

=====================================================

Pozwolę sobie przytoczyć zdanie Dawida Wesołowskiego, które wyraził w odniesieniu do badań nt.: historii języków estońskiego, łotewskiego i litewskiego (link: it-was-always-going-to-be-this-way )

"I love it when sensible, long-standing hypotheses are validated by cutting edge science."

I odwrotnie: to chyba będzie dość rozsądne, gdy mało sensowne, dawne hipotezy takiego potwierdzenia nie uzyskają, od  posługujących się nowoczesnymi technologiami nauk biologicznych.

Biologia, to też historia  rozwoju człowieka i kultur, które tworzył - zadziwiająca teza,  nieprawdaż?

A  mollusca, znaczy mięczaki, na to: niemożliwe?!? 

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie