1 obserwujący
43 notki
14k odsłon
  199   0

Master Blaster

Wspominałem już dziś o elektryzujących końcówkach dwóch maratonów rozegranych w niedzielę.

Czas na kolejne wydarzenie, które również miało miejsce w niedzielę i - w przeciwieństwie do wspomnianych biegów, wyscigu F1 o GP Japonii, w przeciwieństwie do kolejnej porażki Vive Kielce w LM, meczu futbolowego USA - Polska, a nawet w przeciwieństwie do kolejnego zwycięstwa Brazylii na MŚ siatkarzy - już przeszło do historii światowego sportu.

W Bangalore, w Indiach, podczas drugiego meczu testowego gospodarzy z Australią najlepszy batsman (wybijający piłki) indysjkiej reprezentacji i w ogóle wszechczasów, Saćin Tendulkar przekroczył granicę 14000 punktów tylko w meczach testowych!!! Przed rozpoczęciem drugiego meczu testowego obu zespołów (pierwszy wygrały Indie) Tendulkarowi brakowało do osiągnięcia tej granicy 27 punktów. 

Saćin Tendulkar pochodzi z Bombaju, urodził się 24-IV-1973 r. Jego ojciec, Rameś, był pisarzem; uchodzi za jednego z najwybitniejszych twórców w języku marckim, używanym w stanie Maharasztra, którego stolicą jest właśnie Bombaj. 

Swą przygodę z krykietem Saćin zaczynał w szkole, a do uprawiania tego sportu namówił go starszy brat.

Był pierwszym Indusem, a trzecim zawodnikiem w ogóle, który meczach testowych przekroczył 11000 pkt. Kolejną granicę, 12000 punktów, złamał już jako pierwszy w historii. nie inaczej było oczywiście w wypadku 13000 pkt. Jest też pierwszym w historii zawodnikiem, który w meczach jednodniowych (rozgrywnych właśnie w ciągu dnia, w przeciwieństwie do meczów testowych) przekroczył granicę 10000 punktów. Tak samo było z każdym kolejnymi tysiącami. Jest też pierwszym zawodnikiem, który w jednym spotkaniu w formule jednodoniowej zdobył co najmniej 200 punktów.

Dziś jego dorobek to 14002 pkt w meczach testowych i 17594 w meczach jednodniowych. Oczywiście tych rekordów ma na swym koncie znacznie więcej, a w poniedziałek, gdy wróci do gry w drugim test meczu przeciw Australii może jeszcze sporo punktów zdobyć.

Czego zatem brakuje w kolekcji najlepszego aktywnego krykiecisty świata, a jednego z najlepszych w historii?

Brakuje złota mistrzostw świata. W 2003 r, gdy mistrzostwa świata odbywały się w Afryce Południowej, Saćin poprowadził Indie do finału (zdobywajac 669 pkt w 10 meczach). Niestety w finale, w którym Indie grały z obrońcami tytułu - Australijczykami, dał się wykluczyć już na samym początku, bo w 5. piłce Glenn McGrath, który zresztą rzucał piłkę, złapał ją wprost po zagraniu Tendulkara. Taka sytuacja oznacza w krykiecie out. W sumie zdołał w tym emczu zdobyć tylko 4 pkt, jego koledzy nie udźwignęli ciężaru i sromotnie przegrali różnicą 125 punktów.

Australijczycy sięgnęli też po mistrzostwo 4 lata później i na początku przyszłego roku, gdy kolejny turniej odbędzie się w Indiach, Bangladeszu i Sri Lance, będą walczyć o 4. z rzędu złoty medal. Jakze wspaniale byłoby postawić swego rodzaju kropkę nad "i", zdobywając mistrzostwo świata przed własną publicznością. 

Saćin Tendulkar debiutował w reprezentacji Indii w meczu testowym, w listopadzie 1989 r.; trwający mecz z Australią jest jego 171. występem w tej formule; w meczu jednodniowym po raz pierwszy zagrał z kapitelem kolumny króla Aśoki na piersi w grudniu '89, też przeciw Pakistanowi. Od tego czasu rozegrał 442 One Day Internationals. W najmłodszej formule Twenty20 - mecze trwają w niej najkrócej, bo nie dłużej niż 3,5h - Tendulkar nie gra w reprezentacji Indii.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport