To i owo
Przez poznanie do poznania...
19 obserwujących
605 notek
247k odsłon
1453 odsłony

Republikanie krytykują lewackie pomysły Nancy Pelosi et consortes

Wykop Skomentuj5

Republikanie krytykują lewackie pomysły Nancy Pelosi et consortes

Stephen Moore – uważa, że płacenie ludziom za to, że nie pracują, nie jest bodźcem ekonomicznym.

W 2009 roku Nancy Pelosi ogłosiła, że najlepszym sposobem na ożywienie gospodarki jest rozdawanie coraz hojniejszych bonów żywnościowych i zasiłków dla bezrobotnych. Im więcej osób pobierających zasiłek, tym lepiej. W tamtym czasie ten pogląd wydawał się śmieszny. Teraz wydaje się, że ten ekonomiczny analfabetyzm stał się powszechną mądrością.


imageTak brzmiał ostatnio nagłówek w New York Times: „Koniec 600 dolarów premii za bezrobocie może wypchnąć miliony poza krawędź”.

Oto początek artykułu w „wiadomościach”: „Kiedy miliony Amerykanów zaczęły tracić pracę w marcu, rząd federalny wkroczył z ratunkiem: 600 dolarów tygodniowo dodatkowych zasiłków dla bezrobotnych, aby pracownicy mogli płacić czynsz i kupować artykuły spożywcze do amortyzacji gospodarki.

„Wraz z ponownym pogorszeniem się warunków ekonomicznych, ten środek ratunkowy zniknie w ciągu kilku dni, jeśli Kongres nie podejmie działań, aby go przedłużyć. Może to wywołać falę eksmisji i wyrządzić więcej szkód finansowych milionom Amerykanów, jednocześnie dodatkowo niszcząc gospodarkę”.

Korzyści te nie są „ratunkiem dla życia”, ale zabijają pracę. Badanie przeprowadzone przez Caseya Mulligana, ekonomistę z University of Chicago, przeprowadzone dla Committee to Unleash Prosperity, szacuje, że do końca roku o 10 milionów mniej Amerykanów będzie pracować, zabijając w ten sposób wszelkie szanse na „ożywienie w kształcie litery V”.

Być może dlatego Pelosi jest tak nieugięty, jeśli chodzi o utrzymanie tej polityki. Oznaczałoby to wysoką stopę bezrobocia w listopadzie, kiedy wyborcy idą do urn. To wygodne dla Pelosi i Joe Bidena.

Nawiasem mówiąc, obecnie w USA jest około 5 milionów nieobsadzonych miejsc pracy. To dziwna sytuacja, w której się znajdujemy. Nawet przy około 25 milionach bezrobotnych Amerykanów pracodawcy wieszają w oknach tabliczki z napisem „Poszukiwana pomoc”.

Dlatego zgodnie z polityką Pelosi, 5 z 6 bezrobotnych zarabia więcej NIE za pracę niż za powrót do pracy, według Kongresowego Biura Budżetowego.

Według szacunków większość pracowników, którzy zarabiają 30 dolarów lub mniej, radzi sobie lepiej z pozostaniem bez pracy, nawet gdy sytuacja gospodarcza się poprawia. Wielu pracowników może dostać dwa razy więcej za pozostanie bez pracy.

Pracownicy powinni stracić zasiłek dla bezrobotnych, jeśli otrzymają ofertę pracy i jej nie przyjmą. Ale pracownicy (od siebie dodam - szczególnie z mniejszości i marginesu) wiedzą, jak grać w ten system. Mogą udawać, że są chorzy, a pracodawcy niechętnie sprowadzają chorującego pracownika z powrotem do biura lub fabryki.

Pracodawcy mówią z powodu tej sytuacji, że aby sprowadzić pracowników z powrotem do ekipy budowlanej, na linię produkcyjną lub do restauracji, pracodawcy muszą płacić pracownikom w gotówce, powiedzmy, 100 lub 200 dolarów za zmianę, aby nadal mogli pobierać zasiłek dla bezrobotnych. Magazyn The Economist napisał niedawno, że dodatkowe zasiłki dla bezrobotnych wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Grupy liberalne maszerują ulicami przez kolejne sześć miesięcy tych opłat.

Ta polityka jest tym, co od dawna nazywam „ekonomicznym bimboizmem”. W jakiś magiczny sposób, jeśli zapłacę mojemu dziecku, które wstaje, kosi trawniki i pracuje ciężko 40 godzin w tygodniu, a drugiemu synowi płacę jeszcze więcej pieniędzy za pozostanie w domu i granie w gry komputerowe, ta strategia doprowadzi do większego wysiłku w domu Moore. Zapewniam cię, że nie.

Płacenie ludziom za brak pracy nie jest sposobem na zwiększenie produkcji gospodarczej, miejsc pracy i dobrobytu. Kierując się tą wypaczoną logiką, powinniśmy zacząć płacić bezrobotnym pracownikom 5000 dolarów tygodniowo, a naprawdę nastąpi gwałtowne ożywienie.

To nie tylko kiepska ekonomia; narusza również podstawowe zasady sprawiedliwości. Pomyśl o firmie budowlanej, w której zwolniono 100 pracowników. Miesiąc później wszyscy otrzymują ofertę pracy, ale tylko 50 wraca do pracy. W ramach programu Pelosi 50, którzy ciężko pracują, otrzymują mniej pieniędzy niż ci, którzy zostają w domu i oglądają telewizję. Ci frajerzy to ci, którzy wracają do pracy.

Jedynym sposobem, w jaki politycy mogą „stymulować” gospodarkę i obniżać bezrobocie, jest zachęcanie do większej produkcji gospodarczej. Dlatego właśnie obniżka podatku od wynagrodzeń ma sens i miejmy nadzieję, że prezydent Donald Trump, który jest zwolennikiem tego pomysłu, nie rezygnuje z tego.

Każdy pracownik - bohaterowie naszej gospodarki w tym: pielęgniarki, technicy, pracownicy sanitarni, kierowcy ciężarówek i opiekunowie domów opieki - otrzymywałby 7,5-procentową podwyżkę pensji od 1 sierpnia lub około tego roku. Koszty płac każdej małej firmy spadłyby o 7,5 proc. W stosunku 2 do 1 pracownicy uwielbiają obniżki podatku od wynagrodzeń.

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka