To i owo
Przez poznanie do poznania...
22 obserwujących
681 notek
307k odsłon
887 odsłon

Cyfrowe euro?

Wykop Skomentuj56

Cyfrowe euro?

Banki centralne na całym świecie eksperymentują z cyfrowymi wersjami swoich walut z myślą o bezpiecznym dostosowaniu się do cyfryzacji gospodarek, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie na elektroniczne środki płatności i odeprzeć konkurencję ze strony prywatnych tokenów, takich jak Bitcoin i proponowana przez Facebooka Libra. Decydenci z EBC podkreślili ostatnio potrzebę nadążania za globalnymi zmianami w płatnościach, zarówno z powodu rozwoju technologii, jak i wzrostu protekcjonizmu.

W opublikowanym w piątek badaniu EBC stwierdził, że cyfrowe euro może pomóc w przypadkach, gdyby obywatele porzucili gotówkę, przejęli zagraniczne formy pieniądza elektronicznego lub inne środki płatności stały się niedostępne.

Podobnie jak banknoty, cyfrowe euro dawałoby posiadaczom bezpośrednie roszczenie do banku centralnego, czyniąc je bezpieczniejszymi niż jakikolwiek depozyt w banku komercyjnym.

Ponadto mogłyby być przenoszone bezpośrednio między użytkownikami, czy to online, czy osobiście, przez Bluetooth lub karty przedpłacone, zamiast przechodzić przez system bankowy.

Głównym problemem jest to, że ta forma pieniądza może wyprzeć tradycyjne depozyty, drenując banki komercyjne, szczególnie w czasach kryzysu finansowego, i wypierając prywatne rozwiązania.

W badaniu EBC stwierdził, że depozyty w euro cyfrowym byłyby prawdopodobnie ograniczone i podlegałyby przynajmniej częściowo stopie procentowej depozytów EBC, która obecnie wynosi minus 0,5%.

Ostateczna decyzja będzie podjęta w połowie 2021 roku.

Według strony internetowej Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, 22 września został złożony wniosek przez przedstawiciela prawnego EBC dotyczący rejestracji znaku towarowego: „cyfrowe euro”.

Eksperci uważają, że najlepiej byłoby, gdyby „cyfrowe euro” oferował sektor prywatny, a nie tylko sam EBC. Wykorzystanie gotówki jest nadal powszechne w Niemczech i innych krajach strefy euro, co oznacza, że ​​przyszła waluta cyfrowa banku centralnego może mieć mniejszą atrakcyjność w strefie euro. Tylko państwo totalitarne jest w stanie narzucić wszystkim swoim obywatelom „cyfrową walutę”, przewiduję, że pierwsza będzie ChRL...


Wykop Skomentuj56
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka