To i owo
Przez poznanie do poznania...
30 obserwujących
804 notki
432k odsłony
  1089   2

Beneficjentem Covidu-19 będą producenci chipów

Beneficjentem Covidu-19 będą producenci chipów

https://www.stockinvestor.com/50498/buy-chip-stocks-on-any-and-all-dips/

https://www.reuters.com/article/us-usa-semiconductors-subsidies/analysis-money-no-object-as-governments-race-to-build-chip-arsenals-idUSKBN2BI1CYNie chodzi tu o spiskową teorię dziejów, lansowaną także w Polsce przez wielu polityków Konfederacji, że szczepienie służy zachipowaniu ludzi... 

Chipy są osadzone w każdej branży na wielu poziomach.

Jako punkt odniesienia jest przeciętny pojazd elektryczny, ma wbudowanych 3500 półprzewodników. Oczekuje się, że wzrost światowego rynku półprzewodników przyspieszy w 2021 r.

Rządy na całym świecie subsydiują budowę fabryk półprzewodników, ponieważ niedobór chipów utrudnia rozwój przemysłu samochodowego i elektronicznego oraz podkreśla wyjątkową zależność świata od Tajwanu w zakresie podstawowych dostaw.

Ale poza konsensusem, że trzeba coś zrobić, aby zdywersyfikować dostawy, pojawiają się podziały dotyczące strategii, a także obawy, że rządy o wolnych wydatkach mogą pobudzić nadmierny rozwój w branży, która w przeszłości była wysoce cykliczna. Rządy Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Japonii rozważają wydanie dziesiątek miliardów dolarów na najnowocześniejsze „fabryki” lub zakłady produkujące chipy, ponieważ narasta obawa, że ​​ponad dwie trzecie zaawansowanych chipów obliczeniowych jest wytwarzanych na Tajwanie.

Na początku tego tygodnia czołowy ekspert wojskowy (CIA) USA powiedział amerykańskim ustawodawcom, że przejęcie wyspy przez Chińczyków jest głównym zmartwieniem wojska na Pacyfiku. Chiny zaoferowały również niezliczone subsydia przemysłowi chipów, próbując zmniejszyć swoją zależność od zachodniej technologii, w tym założenie funduszu inwestycyjnego o wartości 29 miliardów dolarów w 2019 roku, pomagając podsycać argumenty, które zachodnie rządy muszą zintensyfikować.

Potrzeba fabryk chipów poza Azją. Tajwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Samsung Electronics Co Ltd to jedyni dwaj zdolni producenci do wytwarzania najbardziej zaawansowanych chipów komputerowych.

USA zaplanowały powstanie nowych fabryk w Stanach Zjednoczonych i przeznaczyły na ten cel co najmniej 30 miliardów USD dotacji.

Intel Corp, kolejny producent z „Wielkiej Trójki”, który również produkuje najnowocześniejsze chipy, radykalnie zmienił warunki gry we wtorek w ubiegłym tygodniu, kiedy ujawnił plany otwarcia drzwi swojej fabryki dla klientów zewnętrznych i budowy nowej fabryki w Europie (brane są pod uwagę Wielka Brytania, Szwajcaria, Niemcy, Polska), oprócz dwóch nowych w Stanach Zjednoczonych.

Oczekuje się, że światowy rynek półprzewodników wzrośnie o 10,9% w 2021 r., a sprzedaż wyniesie 488 mld USD. Rynek napędzany jest przez czujniki, 16,8%; następnie analog, 15,2%; i logika, 13,0%.

Oczekuje się dwucyfrowego procentowego wzrostu we wszystkich regionach geograficznych z wyjątkiem obu Ameryk (źródło: World Semiconductor Trade Statistics, marzec 2021).

Ważne jest, aby inwestorzy nie dali się zbytnio wciągnąć w dyskusję między wzrostem a wartością. Firma high-tech ci, którzy są kluczowymi dostawcami dla firm cyklicznych, według prognoz mogą odnieść ogromne korzyści z ożywienia gospodarczego, prawdopodobnie bardziej niż firmy, które zaopatrują.

Być może dlatego na rynku, na którym Nasdaq spadł o 8%, udziały niektórych wiodących producentów chipów i ich sprzętu rosną do nowych wysokości.

To, co daje się zauważyć w ciągu ostatnich kilku miesięcy, to fakt, że podczas gdy rynek wzrósł, i był świadkiem intensywnej rotacji sektorów, sektor półprzewodników ma szerokie zastosowanie we wszystkich 11 sektorach rynku. Wszystkie główne firmy w dziedzinie technologii, opieki zdrowotnej, usług komunalnych, podstawowych produktów konsumenckich, komunikacji, materiałów, przemysłu, transportu, nieruchomości, energii i finansów są w dużym stopniu uzależnione od półprzewodników będących wnętrznościami platform, na których działają, oraz produktów i usług, które dostarczają.

Wnioskiem wynikającym z tego jest to, że niezależnie od trwającego dialogu między wzrostem a wartością, sektory chipów i ich sprzętu mogą twierdzić, że są jednymi i drugimi. Dobrze radzą sobie w warunkach deflacji, kiedy większość wrażliwych ekonomicznie branż jest na wyczerpaniu i powinny radzić sobie równie dobrze, a może nawet lepiej, kiedy wszystkie firmy, których dotyczą, zaczną rozkwitać, a produkt krajowy brutto (PKB) zacznie rosnąć w tempie powyżej 6%. Może istnieć większa rotacja spółek o wysokich wartościach wzrostu, które charakteryzują się silnym wzrostem przychodów, ale nie ma mowy o zyskach. Ale to, co widzieliśmy pod koniec zeszłego tygodnia, to bardzo silny apetyt ze strony profesjonalnych inwestorów na posiadanie zapasów półprzewodników.
...


Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka