To i owo
Przez poznanie do poznania...
43 obserwujących
1099 notek
720k odsłon
  234   1

Będą rozmowy z Putinem?

Mocne straszenie agresją Rosji na Ukrainę sugeruje, że są przygotowane rozmowy z Putinem.

imageCzy Ukraina da się ograć fałszywy przyjaciołom? - zobaczymy...


"Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły". - Ignacy Krasicki

Postawa Ukrainy zaskoczyła wszystkich, może oprócz Rządu RP.


Wszyscy łącznie z Niemcami liczyli, że Ukraina uklęknie i będzie prosiła o pośrednika w rozmowach z Putinem.


Ile jest tych ścieżek dyplomatycznych?


Niemcy tradycyjnie w imieniu "pokoju" (czytaj Rosji) proszą, żeby Ukraina została federacją w której wszystkie regiony będą miały prawo veta. W zamian za to Donbas, a może i Krym wracają do Ukrainy...


O co w tym chodzi?


1. Na "garnuszek" (czytaj utrzymanie Kijowa) mają być wzięci separatyści.

2. Przez prawo veta Donbasu Rosja będzie miała wpływ na politykę Ukrainy.

3. To wszystko ma być zapisane w nowej konstytucji Ukrainy...


USA oferują swoją „ścieżkę dyplomatyczną” w odpowiedzi na rosyjskie żądania..


imageOdpowiedź USA nie została upubliczniona, ale sekretarz stanu Antony J. Blinken powiedział, że zawiera ona „podstawowe zasady” dotyczące suwerenności Ukrainy.


Blinken nazywa list USA do Rosji „dyplomatyczną drogą naprzód”....

Stany Zjednoczone udzieliły pisemnej odpowiedzi na żądania Rosji w Europie Wschodniej, w tym obawy dotyczące eskalacji napięć militarnych w regionie.

Rosja wcześniej przedstawiła swoje obawy i propozycje na piśmie. A w zeszłym tygodniu powiedziałem ministrowi spraw zagranicznych Ławrowowi, że Stany Zjednoczone zrobią to samo. W dniu dzisiejszym ambasador Sullivan przekazał naszą pisemną odpowiedź w Moskwie.


Podsumowując, wyznacza to poważną drogę dyplomatyczną, gdyby Rosja ją wybrała. Dostarczony przez nas dokument zawiera obawy Stanów Zjednoczonych oraz naszych sojuszników i partnerów dotyczące działań Rosji podważających bezpieczeństwo, zasadniczą i pragmatyczną ocenę obaw zgłaszanych przez Rosję oraz nasze własne propozycje obszarów, w których możemy znaleźć wspólną płaszczyznę. Wyjaśniamy, że istnieją podstawowe zasady, które jesteśmy zobowiązani do przestrzegania i obrony, w tym suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz prawa państw do wyboru własnych rozwiązań i sojuszy w zakresie bezpieczeństwa. Nie publikujemy dokumentu, ponieważ uważamy, że dyplomacja ma największe szanse na sukces, jeśli zapewnimy przestrzeń do poufnych rozmów. Mamy nadzieję i oczekujemy, że Rosja zajmie ten sam pogląd i poważnie potraktuje naszą propozycję.


Nie muszę być jasnowidzem, żeby domyślać się co jest w tym dokumencie...Zarówno sekretarz stanu Antony J. Blinken, jak i rosyjskie MSZ poinformowali, że amerykański ambasador w Moskwie John J. Sullivan osobiście dostarczył ministerstwu pisemną odpowiedź Stanów Zjednoczonych. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, powiedział, że NATO również wysłało swoją odpowiedź.

Amerykańska odpowiedź „wyznacza poważną drogę dyplomatyczną, gdyby Rosja ją wybrała”, powiedział Blinken na briefingu prasowym w Waszyngtonie. Powiedział, że spodziewa się porozmawiać w najbliższych dniach ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem W. Ławrowem, gdy rosyjscy urzędnicy przeczytają amerykańską propozycję i będą „gotowi do omówienia dalszych kroków”.

Dokument sugeruje „wzajemne środki przejrzystości dotyczące postawy sił na Ukrainie, a także środki mające na celu zwiększenie zaufania do ćwiczeń wojskowych i manewrów w Europie”, powiedział Blinken, a także kontroli zbrojeń nuklearnych w Europie.

Administracja Bidena przedstawiła już takie propozycje, więc nie jest jasne, czy amerykańska reakcja będzie miała jakikolwiek wpływ na narastający kryzys związany z gromadzeniem się rosyjskich wojsk wzdłuż granic Ukrainy.

„Publicznie powtarza to, co mówiliśmy przez wiele tygodni” – powiedział Blinken.

Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone nie wycofały się z odmowy rozważenia wykluczenia możliwości przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO, czego żądał prezydent Rosji Władimir W. Putin. Ale prezydent Biden i inni amerykańscy urzędnicy stwierdzili, że nie ma możliwości, aby Ukraina przystąpiła do sojuszu w najbliższym czasie.

„Dajemy jasno do zrozumienia, że ​​istnieją podstawowe zasady, które jesteśmy zobowiązani do przestrzegania i obrony, w tym suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz prawa państw do wyboru własnych rozwiązań i sojuszy w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział Blinken.

Rosja zażądała również, aby Stany Zjednoczone usunęły broń jądrową z Europy i wycofały wojska i broń z krajów byłego bloku sowieckiego, które przystąpiły do ​​sojuszu po 1997 r. Stany Zjednoczone uznały te żądania za „nierealne”....

O co chodzi?

Rosja oświadczyła, że ​​nie ma zamiaru najeżdżać Ukrainy, pomimo zgrupowania sił wzdłuż granic kraju na północy, wschodzie i południu.


Może Ukraińcy sami mają u siebie zaprowadzić rosyjski porządek przy wsparciu "zielonych ludzików"?


Rzecznik Kremla Dmitrij S. Pieskow, zapytany o stanowisko Rosji - „Nasze stanowisko zostanie sformułowane na podstawie koncepcyjnych wytycznych dostarczonych przez głowę państwa”.https://thehill.com/opinion/international/591371-budowsky-president-biden-leads-nato-against-russian-aggression

https://www.newyorker.com/magazine/2022/01/31/putin-ukraine-and-the-preservation-of-power

https://www.nytimes.com/2022/01/25/opinion/ukraine-russia-putin.html

https://www.nytimes.com/live/2022/01/26/world/ukraine-russia-us...

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale