To i owo
Przez poznanie do poznania...
45 obserwujących
1174 notki
784k odsłony
  146   0

Autobiografia Benjamina Netanjahu

Autobiografia Benjamina Netanjahu

Bibi: My Story.


To tegoroczny hit w Izraelu, została udostępniona w przedsprzedaży w ten weekend i sprzedała się w ponad 10 000 egzemplarzy w ciągu 24 godzin.

  To może być najlepiej sprzedająca się książka w historii Izraela.


image

Netanjahu już wcześniej pisał książki. Były dobre i interesujące. Bibi to analityk i filozof polityczny, widzi to co inni nie widzą…

Bardzo trudno jest napisać dobrą autobiografię, gdy zawodowa przyszłość polityka jest jeszcze przed nim. A bardzo trudno jest napisać autobiografię szczerą i introspekcyjną, kiedy całe życie ćwiczy się w ukrywaniu się, zakrywaniu, udawaniu.
To jest historia najnowsza Izraela widziana z różnych perspektyw. Z lotu ptak i z pod lupy analityka.

Autobiografia Benjamina Netanjahu jest pośrednim przystankiem na wciąż trwającej ścieżce politycznej.

„Urodzony rok po powstaniu państwa żydowskiego, poświęciłem swoje życie walce z siłami, które dążą do jego zniszczenia i zawarciu pokoju z tymi, które tego nie robią. Moja historia to historia tragedii i triumfu, niepowodzeń i sukcesów, wyciągniętych wniosków i miłości do bliskich. Jest spleciona z Izraelem, który dowiódł, że wiara i determinacja mogą pokonać nieprzezwyciężone siły, aby stworzyć wspaniałą przyszłość” - Netanjahu.


Netanjahu był najdłużej działającym przywódcą Izraela, 12-letnia kadencja premiera Netanjahu obejmowała wzmożoną budowę osiedli na Zachodnim Brzegu i kierowanie trzema wojnami przeciwko grupie terrorystycznej Hamas rządzącej Gazą. Był także czołowym przeciwnikiem porozumienia nuklearnego z 2015 r. między Iranem a kilkoma światowymi mocarstwami, w tym Stanami Zjednoczonymi.

Netanjahu jest synem wybitnego syjonisty i pedagoga, Benziona (Bencijjon) Netanjahu urodzonego w Warszawie w 1910 roku, i bratem Jonathana Netanjahu, który zginął prowadząc słynną akcję ratowania zakładników w 1976 r. na porwanym samolocie w Entebbe w Ugandzie.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1148011,4-lipca-podwojna-rocznica

Od najwcześniejszych dni Bibi i jego  bracia, Yoni i Iddo, byli wychowani w miłości do Sjonizmu... Urodzeni w następstwie Holokaustu u zarania niepodległości Izraela i wychowani w rodzinie o wybitnej syjonistycznej historii, zrozumieli, że państwo żydowskie jest ciężko wywalczonym i wciąż niepewnym darem. Wszyscy trzej studiowali w amerykańskich szkołach średnich, gdzie nauczyli się doceniać Stany Zjednoczone  zanim wrócili do swojej ukochanej ojczyzny. Bracia dołączyli do elitarnego oddziału sił specjalnych IDF (Izraelskich Sił Obronnych), znanego jako „Jednostka”.


 W wieku dwudziestu dwóch lat Bibi został ranny, prowadząc swoją drużynę w akcji ratowania zakładników z porwanego samolotu. Cztery lata później, w 1976 roku, Yoni zginął w Entebbe w Ugandzie, prowadząc swoich ludzi w jednej z najśmielszych misji ratowania zakładników we współczesnych czasach. Yoni stał się legendą; Bibi czuł, że nigdy nie wyzdrowieje z żalu. Jednak zainspirowany dziedzictwem Yoniego i kierując się mądrością swojego ojca-wizjonera (historyka), Bibi zaangażował się w międzynarodową walkę z terroryzmem, stając się ostatecznie najdłużej urzędującym premierem w historii Izraela.W tym pamiętniku Bibi splata swoją porywającą osobistą historię z dramatyczną historią Izraela i narodu żydowskiego. Poprzez wiele żywych anegdot opowiada o swojej ewolucji od żołnierza do męża stanu, jednocześnie przedstawiając wyjątkową perspektywę przywództwa, napiętej geopolityki Bliskiego Wschodu i swoich udanych wysiłków na rzecz wyzwolenia gospodarki Izraela, co pomogło przekształcić go w globalną potęgę innowacji technologicznych.

Netanjahu przedstawia kolorowe, szczegółowe i odkrywcze relacje ze swoich często burzliwych przeżyć i negocjacji z prezydentami Clintonem, Obamą i Trumpem. Z otwierającą oczy szczerością zagłębia się w tylne kanały wysokiej dyplomacji – w tym jego walkę z radykalnymi siłami, które zagrażają Izraelowi i całemu światu, oraz decydujące wydarzenia, które doprowadziły do przełomowych porozumień pokojowych Izraela w 2020 roku z czterema państwami arabskimi, które rozpoczęła konferencja w Warszawie...

Oferując niezachwianą relację z życia, rodziny i narodu, Netanjahu pisze z głębi serca.


 Autobiografia jest świadectwem wartości przekonań politycznych i osobistej odwagi Netanjahu.

Bibi jako jeden z niewielu polityków Izraelskich świetnie dogadywał się z politykami polskim, czego dowodem konferencja Warszawska z udziałem Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego ...

Wierzę w to, że jak ponownie zostanie premierem, Bibi na pewno przyjmie zaproszenie Jarosława Kaczyńskiego dotyczące reparacji, przecież wśród zamordowanych przez Niemcy obywateli II RP prawie połowę stanowili ŻYDZI POLSCY.


Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka